Krym má zoznam nevítaných hostí, na hraniciach pribúda Rusov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina
Foto: SITA/AP

KYJEV 27. marca (WEBNOVINY) – Krymská vláda vo štvrtok zverejnila zoznam 321 ukrajinských predstaviteľov, ktorí majú zakázaný vstup na územie polostrova.

Na zozname neželaných osôb sú najvyšší predstavitelia Ukrajiny vrátane úradujúceho prezidenta Oleksandra Turčynova, premiéra Arsenija Jaceňjuka či ministra vnútra Arsena Avakova.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi si prečítate v chronológii

—>TU.

Na Kryme nie je vítaný ani líder kedysi opozičnej strany Udar Vitalij Kličko ako aj ďalší predstavitelia štátnych inštitúcií a poslanci, ktorí sa „hanlivo vyjadrovali o rusky hovoriacej populácii na Kryme a o Rusku„.

Vojaci mieria domov

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Ruské vojsko na Kryme prepustilo všetkých dôstojníkov ukrajinskej armády, ktorých zadržalo v rámci preberania kontroly nad miestnymi základňami v uplynulých týždňoch.

Podľa hovorcu ministerstva obrany v Kyjeve Vladyslava Selezňova by mali prepustených z polostrova evakuovať. V skupine odchádzajúcej z Krymu je aj plukovník Julij Mamčur, ktorý si medzi Ukrajincami získal uznanie vzdorovaním proruským silám obliehajúcim jeho základňu takmer tri týždne.

Ruskí vojaci prepustili aj veliteľa ukrajinskej vojenskej základne na Kryme. Vo štvrtok o tom píše britský denník The Independent, ktorý sa odvoláva na miestne zdroje. Plukovník Jurij Mančur zo základne Beľbek je už v súčasnosti na odchode z Krymského polostrova. Opustenie územia, ktoré je už v súčasnosti de facto súčasťou Ruska, bolo jednou z podmienok na jeho prepustenie.

Dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov vyjadril nádej, že sa už vo štvrtok bude môcť s prepustenými dôstojníkmi stretnúť v Kyjeve, pričom avizoval ich „vyznamenanie a povýšenie za odvahu„.

Obrazom: Ulice Kyjeva po nepokojoch očami Slováka

Hovorcovi rezortu obrany sa tiež podľa vlastných slov podarilo v stredu spojiť s iným plukovníkom. Ten tvrdí, že počas zajatia údajne musel čeliť neustálemu nátlaku zo strany Rusov, aby prešiel na ich stranu.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Ťažko skúšaná Ukrajina po nepokojoch objektívom Slováka
Foto: SITA/Tomáš Rafa

Na hraniciach pribúda vojakov

Rusko rozmiestňuje stále viac vojakov pozdĺž svojich hraníc s východnou Ukrajinou. Podľa informácií európskych a amerických bezpečnostných služieb sa pri hraniciach nachádza už najmenej 30 000 ruských vojakov. Ide o značný nárast oproti minulému týždňu, keď ich počet stanovili na asi 20-tisíc.

Nemenované bezpečnostné zdroje však pripomínajú, že uvádzané odhady nie sú presné. Ani dôvody zvyšovania počtu ozbrojených síl pri Ukrajine nie sú známe, niektoré zdroje však nevylučujú ďalšiu vojenskú agresiu zo strany Moskvy. Pri hraniciach Rusko rozmiestnilo pešie jednotky, obrnené vozidlá aj letectvo. Nasadené sú tam aj špeciálne jednotky, ktorých príslušníci majú uniformy bez insígnií ako vojaci, ktorí obsadili Krym.

Rusi obsadili základne aj plavidlá

Turčynov nariadil v pondelok všetkým vojakom slúžiacim na Kryme, aby územie anektované minulý týždeň Ruskom opustili. Reagoval tak na množiace sa prípady útokov na tamojšie ukrajinské základne. Parlament v Kyjeve o deň neskôr prijal rezignáciu ministra obrany Ihora Teňucha, ktorý čelil kritike za to, že údajne silám na Kryme nedal jasné pokyny. Admirála zastupujúceho vo vláde nacionalistickú stranu Svoboda nahradí generálplukovník Michajlo Kovaľ.

Obrazom: Ťažko skúšaná Ukrajina po nepokojoch objektívom Slováka

Okrem obsadenia základní sa ruské vojsko na Kryme zmocnilo aj početných plavidiel, čím takmer úplne ochromilo ukrajinské námorné sily. Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, ktorý sa v stredu stretol s ukrajinským náprotivkom Andrijom Deščycjom, takýto postup označil za „pirátstvo“ a vyjadril obavu, že ruský prezident Vladimir Putin by mohol vo svojom „ambicióznom pláne“ zájsť „ďaleko za hranice Krymu„.

Valné zhromaždenie podporilo celistvosť Ukrajiny

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) vo štvrtok prijalo rezolúciu, ktorou potvrdilo územnú celistvosť Ukrajiny a označilo referendum predchádzajúce pripojeniu Krymu k Rusku za nezákonné. Návrh predložený Kyjevom podporili zástupcovia presne stovky krajín, zatiaľ čo 11 sa vyslovilo proti a 58 sa hlasovania zdržalo.

Za rezolúciu tak zahlasovala nadpolovičná väčšina členov OSN, čo prekonalo predpovede mnohých diplomatov. Rezolúcie VZ OSN sú nezáväzného charakteru, svetové veľmoci ich však nemajú možnosť vetovať, ako je tomu v prípade Bezpečnostnej rady.

Na pôde zhromaždenia pred hlasovaním vystúpil ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Deščycja, ktorý obvinil Rusko z „bezohľadného pošliapania“ jednoty jeho krajiny. „Hlasovaním v prospech tejto rezolúcie hlasujete v prospech Charty OSN, zatiaľ čo hlasovanie proti alebo zdržanie sa znamená jej podkopávanie,“ povedal minister v newyorskom sídle organizácie. Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin označil návrh za „konfrontačný“, zatiaľ čo odtrhnutie Krymu a jeho pripojenie k Rusku obhajoval ako nápravu historickej krivdy v súlade s právom obyvateľstva na sebaurčenie.

Americký kongres odhlasoval opatrenia na pomoc Ukrajine

Členovia oboch komôr amerického Kongresu vo štvrtok podporili návrhy legislatívy, na základe ktorej by mali Spojené štáty poskytnúť finančnú pomoc Ukrajine a zaviesť sankcie voči Rusku. Senát a Snemovňa reprezentantov odhlasovali rôzne verzie, zákonodarcovia však deklarovali záujem preložiť ešte počas dňa Bielemu domu konečnú podobu opatrení.

V oboch verziách sa pritom ráta s poskytnutím úverových záruk v sume jedna miliarda dolárov (727 mil. eur) a potrestaním Ruska za pripojenie Krymu. Kongres tak preukázal solidaritu s prezidentom Barackom Obamom, ktorý už pred niekoľkými dňami ohlásil sankcie voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a ďalším osobám.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslaw SikorskiVitalij ČurkinVitalij KličkoVladimir Putin