Kto by mal byť podľa Kováčikovej nový generálny prokurátor? Niektoré mená sa jej pozdávajú

Viera Kováčiková
Zľava: Námestník generálneho prokurátora Jozef Szabó a prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková počas tlačovej besedy k aktuálnej situácii na generálnej prokuratúre. Bratislava, 12. august 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 12. augusta, 17:22

Prvá námestníčka generálneho prokurátora SR Viera Kováčiková dúfa, že nový generálny prokurátor bude v parlamente zvolený a následne čo najskôr vymenovaný. Uviedla to na stredajšej tlačovej konferencii.

Kováčiková od utorka 11. augusta vykonáva v plnom rozsahu práv a povinností funkciu šéfa prokuratúry, keďže bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár o deň skôr skončil vo funkcii.

„Toto moje zastupovanie generálneho prokurátora bude trvať až do zvolenia a vymenovania generálneho prokurátora pani prezidentkou,“ povedala Kováčiková. Zároveň dodala, že medzi prokurátormi je dostatok erudovaných, zdatných a morálne čistých prokurátorov, ktorí by mohli funkciu vykonávať.

Nebude mať 100 dní na zaučenie

Dôležité pritom podľa nej je, aby kandidátom na šéfa prokuratúry bol prokurátor. „On (nový generálny prokurátor – pozn. SITA) nebude mať žiadnych 100 dní na zaučenie,“ vyhlásila. Sama sa podľa vlastných slov o funkciu uchádzať nemieni, vie sa však stotožniť s niektorými menami, ktoré sa objavili v médiách.

Kováčiková zároveň hovorila o zámere podať návrh na ústavný súd v súvislosti s návrhom novely zákona o prokuratúre, ktorý prezidentka Zuzana Čaputová vrátila do parlamentu.

Komisii generálnej prokuratúry sa podľa nej nepáči, že sa od potenciálnych kandidátov na generálneho prokurátora nevyžaduje justičná skúška. Takisto vidia problém v avizovaných dôvodoch na odvolanie generálneho prokurátora.

Zmeny nemieni robiť

Prokuratúru bude Kováčiková podľa vlastných slov viesť tak, aby sa zabezpečil jej riadny chod a dodržiavali sa zákony a predpisy. „Ja počas tejto doby nemienim robiť organizačné a personálne zmeny,“ povedala prvá námestníčka. Dodala, že k takýmto krokom by počas obdobia, v ktorom bude viesť prokuratúru, pristúpila len pokiaľ by si to situácia vyžiadala.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) predpokladá, že poslanci Národnej rady Slovenskej republiky nezmenia názor na novú voľbu generálneho prokurátora.

Verí, že prezidentka „nebude chcieť napomáhať tomu, aby generálna prokuratúra ďalej fungovala ako funguje. Cieľom nás ako koalície a nášho politického hnutia je zabezpečiť, aby zákon platil pre každého. Bohužiaľ, videli sme pri Trnkovi a Čižnárovi, že spravodlivosť bola selektívna,“ uviedol dnes po rokovaní vlády Matovič.

Kováčiková v minulosti pôsobila na okresnej aj krajskej prokuratúre v Trenčíne, pričom tieto inštitúcie aj viedla. Funkciu prvej námestníčky generálneho prokurátora zastáva od mája 2019.

Bývalý šéf prokuratúry Čižnár podľa Kováčikovej ostane pôsobiť na generálnej prokuratúre, pravdepodobne na odbore legislatívy a ústavného práva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaromír ČižnárViera KováčikováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR