Kto je Maroš Žilinka, kandidát na generálneho prokurátora?

Maroš Žilinka
Maroš Žilinka. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Kandidátom na generálneho prokurátora je prokurátor Maroš Žilinka. Za jeho zvolenie hlasovalo vo verejnej voľbe 132 zo 147 prítomných poslancov Národnej rady SR (NR SR).

Žilinku volili poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina, Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) aj nezaradení. Zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) mu dali hlasy deviati poslanci. Zo strany Za ľudí ani jeden. Hlas mu odovzdal aj predseda Smeru-SD Robert Fico.

Kto je Maroš Žilinka?

Žilina je vedúci prokurátor na Úrade špeciálnej prokuratúry. Vedie odbor venujúci sa ekonomickej kriminalite, ktorý je v súčasnosti považovaný za jeden z najfunkčnejších. V čase, keď bol Daniel Lipšic na ministerstve spravodlivosti, Žilinka bol jeho štátnym tajomníkom.

Viac o téme: Voľba generálneho prokurátora

Žilinka sa vo svojej praxi snažil brojiť najmä proti daňovým podvodníkom, pričom významne pohol aj s vyšetrovaním Kočnera.

Akonáhle v kauze Donovaly skonštatoval, že jeho kolegyňa Mária Trstenská nepostupovala správne, keď nezačala vo veci stíhanie, začali sa oň zaujímať ľudia, ktorí sú dnes stíhaní za objednávku vraždy Petra Šufliarskeho a Lipšica.

Podľa kolegov z praxe Žilinka nemá za sebou žiadne kontroverzné rozhodnutia. Je to skôr konzervatívny človek, ktorý podľa Rady prokurátorov pravdepodobne nebude na Generálnej prokuratúre SR veľmi otvorený revolučným zmenám.

Žilinku ešte musí do funkcie generálneho prokurátora vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš Žilinka
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky