Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stromy, sneh, smreky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com

Kto môže za katastrofálny stav slovenských lesov? Lesníci protestujú

Objavili sa názory, ktoré vo veľkom kritizujú prácu lesných organizácií. Lesníci na kritiku reagujú memorandom. To má zabezpečiť jednotnosť, cieľom ktorej je zdravý les.

Dnešný stav lesných porastov na Slovensku je výsledkom po stáročia cieľavedome vykonávaného obhospodarovania lesov.

Avšak v posledných rokoch sa objavila silná vlna kritiky, ktorá sa zniesla na lesné organizácie v súvislosti s nadmerným odlesňovaním.

Povodne spôsobené úbytkom lesa

O negatívnej práci lesníkov sa nahlas začalo hovoriť najmä v súvislosti s povodňami, ktoré sa udiali v apríli minulého roku vo Vyšnej Boci.

Ochranári upozorňovali, že les z dôvodu veľkoplošných odlesnení, ktoré boli v minulosti realizované, stratil svoju vodozádržnú funkciu. A práve to bola jedna z príčin škôd, ktoré napáchali povodne.

Kriticky reagoval aj samotný minister životného prostredia Lászlo Sólymos, ktorý upozornil na množstvo sťažností zo strany občanov. Lesníci sa bránia a tvrdia, že v daných miestach v liptovskej Vyšnej Boci už realizovali novú výsadbu stromov, ktorá však bude viditeľná až o niekoľko rokov.

Na jednej strane názor lesníkov, na druhej ochranárov

Lesnícke organizácie upozorňujú na dva nezlučiteľné názory, ktoré vznikajú v súvislosti s využitím lesov a brzdia pozitívny vývoj.

Symbolicky práve vo Vyšnej Boci uzatvárajú memorandum, ktoré má zjednotiť zástupcov štátnych i súkromných vlastníkov lesov a aj vedeckých lesníckych inštitúcií. Lesníci sa tiež dohodli, že budú verejnosti oveľa zanietenejšie vysvetľovať podstatu ich práce.

Pilier ľudskej civilizácie

Slovensko je rezervoárom európskeho lesníckeho bohatstva. Vďaka jeho polohe sa tu nachádzajú významné živočíšne a rastlinné organizmy prírody Európy.

Lesy sú našou neoddeliteľnou súčasťou a plnia viacero veľmi dôležitých funkcií. Jednou z nich je, že sú jediným zdrojom dreva ako nenahraditeľnej, ekologickej a obnoviteľnej suroviny, ktorá je jedným z pilierov ľudskej civilizácie.

Práca, ktorú nie je vidieť hneď

Rovnako ako my, aj lesný porast podlieha starnutiu. Časom sa stáva menej odolným a býva náchylnejší na vplyv škodcov. Je potrebná jeho ustavičná obnova.

Trvá to nejaký čas, kým novovysadené stromy znovu vyrastú. Preto práca lesníkov je viditeľná až po niekoľkých desaťročiach.

Odporúčané články

Skúšali ste si bicyklom ohriať vodu v rýchlovarnej kanvici? Na Slovensku funguje unikátna elektráreň Prudké dažde vyvolali v Indonézii bleskové záplavy, zahynulo najmenej 50 ľudí

Neprehliadnite

Aktualizované: Koaliční lídri rokovali o sporných otázkach, pre ktoré sa spomínajú predčasné voľby Štátne železnice upozorňujú na prechod na letný čas, štyri vlakové spoje budú meškať Aktualizované: Striedanie zimného a letného času sa definitívne skončí, rozhodli europoslanci Beblavý nazval Glváča členom Kočnerovho stáda a navrhol ho odvolať z postu podpredsedu parlamentu Harabin v sťažnosti na nezákonnosť volieb namieta, že Čaputová obišla zákon pri financovaní kampane 11 nebezpečných účinkov liekov proti bolesti kĺbov a chrbtice Sociálna poisťovňa varuje pred podvodníkmi, pod hrozbami vymáhajú nedoplatky Slováci odohrajú záverečný prípravný zápas pred MS v hokeji 2019 v Michalovciach

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.