Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stromy, sneh, smreky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com

Kto môže za katastrofálny stav slovenských lesov? Lesníci protestujú

Objavili sa názory, ktoré vo veľkom kritizujú prácu lesných organizácií. Lesníci na kritiku reagujú memorandom. To má zabezpečiť jednotnosť, cieľom ktorej je zdravý les.

Dnešný stav lesných porastov na Slovensku je výsledkom po stáročia cieľavedome vykonávaného obhospodarovania lesov.

Avšak v posledných rokoch sa objavila silná vlna kritiky, ktorá sa zniesla na lesné organizácie v súvislosti s nadmerným odlesňovaním.

Povodne spôsobené úbytkom lesa

O negatívnej práci lesníkov sa nahlas začalo hovoriť najmä v súvislosti s povodňami, ktoré sa udiali v apríli minulého roku vo Vyšnej Boci.

Ochranári upozorňovali, že les z dôvodu veľkoplošných odlesnení, ktoré boli v minulosti realizované, stratil svoju vodozádržnú funkciu. A práve to bola jedna z príčin škôd, ktoré napáchali povodne.

Kriticky reagoval aj samotný minister životného prostredia Lászlo Sólymos, ktorý upozornil na množstvo sťažností zo strany občanov. Lesníci sa bránia a tvrdia, že v daných miestach v liptovskej Vyšnej Boci už realizovali novú výsadbu stromov, ktorá však bude viditeľná až o niekoľko rokov.

Na jednej strane názor lesníkov, na druhej ochranárov

Lesnícke organizácie upozorňujú na dva nezlučiteľné názory, ktoré vznikajú v súvislosti s využitím lesov a brzdia pozitívny vývoj.

Symbolicky práve vo Vyšnej Boci uzatvárajú memorandum, ktoré má zjednotiť zástupcov štátnych i súkromných vlastníkov lesov a aj vedeckých lesníckych inštitúcií. Lesníci sa tiež dohodli, že budú verejnosti oveľa zanietenejšie vysvetľovať podstatu ich práce.

Pilier ľudskej civilizácie

Slovensko je rezervoárom európskeho lesníckeho bohatstva. Vďaka jeho polohe sa tu nachádzajú významné živočíšne a rastlinné organizmy prírody Európy.

Lesy sú našou neoddeliteľnou súčasťou a plnia viacero veľmi dôležitých funkcií. Jednou z nich je, že sú jediným zdrojom dreva ako nenahraditeľnej, ekologickej a obnoviteľnej suroviny, ktorá je jedným z pilierov ľudskej civilizácie.

Práca, ktorú nie je vidieť hneď

Rovnako ako my, aj lesný porast podlieha starnutiu. Časom sa stáva menej odolným a býva náchylnejší na vplyv škodcov. Je potrebná jeho ustavičná obnova.

Trvá to nejaký čas, kým novovysadené stromy znovu vyrastú. Preto práca lesníkov je viditeľná až po niekoľkých desaťročiach.

Odporúčané články

Obec Šípkové po búrke zalialo blato, starostka vyhlásila mimoriadnu situáciu Súd oslobodil ekológov bojkotujúcich ťažbu v Bielovežskom pralese, rozsudok je ranou pre vládu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:

Z kategórie Správy z domova / zo Slovenska

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies