Strana Za ľudí si zvolila nového predsedu, Kisku nahradí Remišová (foto)

ZA ĽUDÍ: Snem strany, Veronika Remišová
Sprava: Bývalý predseda strany Za ľudí Andrej Kiska a nová predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Foto: SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 8. augusta 15:44

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala Veronika Remišová. Rozhodli o tom delegáti na sobotňajšom sneme strany v Trenčianskych Tepliciach.

Podpredsedníčke vlády a ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie odovzdalo svoj hlas 76 delegátov snemu, kým jej protikandidát Miroslav Kollár získal dôveru 33 delegátov. Remišová tak v predsedníckej funkcii nahradí doterajšieho predsedu a zakladateľa strany Andreja Kisku.

Bývalý prezident na tlačovej konferencii poprial novej predsedníčke veľa úspechov. Zároveň ocenil odbornú a slušnú diskusiu, v ktorej duchu sa podľa jeho slov niesol celý snem. Verí, že strana Za ľudí bude zaujímavá pre široké spektrum voličov. Neúspešnému kandidátovi Kollárovi poďakoval za férovú súťaž, ktorá podľa jeho slov „potiahla“ stranu dopredu.

Sedem podpredsedov

Strana Za ľudí bude mať sedem podpredsedov. Vo funkciách ostávajú podpredseda parlamentu Juraj Šeliga, predsedníčka poslaneckého klubu Jana Žitňanská a štátni tajomníci Vladimír Ledecký a Michal Luciak. Novými troma podpredsedníčkami sú ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a poslankyne parlamentu Miriam Šuteková a Viera Leščáková.

Remišová verí, že sa strana stane silnou

Remišová chce zo strany Za ľudí spraviť modernú, európsku, stredovú politickú stranu, ktorá bude rozumnou a slušnou alternatívou.

„Verím, že s tým odborným potenciálom, ktorý strana má, budeme rásť a budeme silnou stranou. Našou víziou je totiž meniť Slovensko k lepšiemu a na to je dôležité, aby každý prijal zodpovednosť, pretože naša krajina sa nachádza v ťažkej a zložitej situácii,“ uviedla nová predsedníčka.

Za ľudí musí podľa nej popracovať na lepšom marketingu, aby dokázali efektívnejšie prezentovať dosiahnuté výsledky. „Musíme občanom zabezpečiť ekonomické istoty, pretože to Slovensko potrebuje. Z pozície predsedníčky strany a ministerky chcem naplniť všetky sľuby, ktoré som dala voličom pred voľbami,“ dodala Remišová.

Za ľudí potrebuje lepší marketing

Neúspešný kandidát Miroslav Kollár rešpektuje výsledok voľby. Stranu ešte čaká voľba nových členov predsedníctva.

Kollár priblížil, že je v kompetencii Remišovej, akých ľudí navrhne za členov predsedníctva. Potvrdil, že ak by bol zvolený za predsedu on, súčasných podpredsedov by z funkcie neodvolával, len by k nim navrhol Tomáša Valáška za podpredsedu strany pre zahraničie.

„Naša strana má všetky predpoklady na to, aby bola úspešnou, len nemá dostatočný politický výtlak. Za týmto účelom preto musíme zlepšiť politický marketing, aby sme svoje výsledky dokázali lepšie predať,“ ozrejmil. Za ľudí môže podľa jeho slov vyjsť z tohto snemu posilnená.

Snem strany Za ľudí

Snem sa konal v reštaurácii Kursalon s oficiálnym začiatkom o 10:00. V úvode vystúpil so svojim prejavom zakladateľ strany Kiska.

Následne si delegáti snemu bez prítomnosti médií volili svojho nového šéfa. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor Za ľudí, pozvanie na snem dostalo takmer 90 delegátov, ktorých zvolilo 60 okresných snemov strany a delegátmi boli aj 20 členovia predsedníctva Za ľudí. Takmer stovka ďalších členov strany a expertov, s ktorými strana spolupracuje, sa na sneme zúčastnili ako hostia.

Súčasný predseda strany Kiska vyjadril svoju podporu Veronike Remišovej. Za favoritku ju považovali aj stávkové kancelárie či politológ Grigorij Mesežnikov. Podpredseda NR SR Juraj Šeliga, ktorý taktiež zvažoval svoju kandidatúru, zasa vyjadril podporu Miroslavovi Kollárovi.

Vládna strana Za ľudí získala vo februárových parlamentných voľbách 5,77 percenta hlasov voličov. Po niekoľkodňových rokovaniach vstúpila do vládnej koalície s hnutiami Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina a so stranou Sloboda a Solidarita (SaS). Kiska sa krátko po voľbách z politiky pre zdravotné problémy stiahol a rokovaním o zostavení vlády poveril Veroniku Remišovú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJana ŽitňanskáJuraj ŠeligaMária KolíkováMichal LuciakMiroslav KollárTomáš ValášekVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyZa ľudí - Kiskova politická strana