Kto poruší štátne tajomstvo, musí byť podľa Fica potrestaný

Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas prijatia predsedu Európskej rady na Úrade vlády SR. Bratislava, 12. jún 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Ak je niekto bývalý pracovník tajných služieb a hovorí pred kamerami veci, ktoré sú tajomstvom vojenským, štátnym, či služobným, musí byť podľa premiéra Roberta Fica potrestaný. Povedal to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Podľa premiéra treba nechať špeciálnu prokuratúru a Národnú kriminálnu agentúru, aby kauzu vojenských tajných služieb vyšetrila.

Agentúra preveruje, či v 15 skutkoch podozrenia z tunelovania či už ide o nehnuteľnosti, autá a ďalšie, došlo alebo nedošlo k spáchaniu trestného činu. „Nech to vyšetrí kriminálna agentúra, nech to vyšetrí špeciálna prokuratúra. Potom na základe toho buď budem žiadať ministra Glváča, aby vyvodzoval politickú zodpovednosť, alebo aby sme my potom vyvodzovali politickú zodpovednosť voči tým, ktorí túto kauzu otvorili, pán Galko a ďalší a ďalší a ďalší,“ dodal premiér v TA3.

Podľa Fica treba podporiť špeciálnu prokuratúru, aby vo všetkých prípadoch, kde ľudia porozprávali veci, ktoré boli hlbokým porušením štátneho tajomstva, „jednoducho sme konali“. „Lebo potom hocikto, kedykoľvek sa postaví a bude rozprávať, ako nám fungujú tajné služby, kto kde pracuje, koľko máme ľudí, aký máme rozpočet,“ povedal Fico.

Na otázku, prečo jedného z podozrivých Ľubomíra Skuhru, ktorý šéfuje Vojenskému spravodajstvu, nepostavili dočasne mimo úrad, aby nevyšetroval sám seba, premiér reagoval, že pokiaľ niekto nie je právoplatne odsúdený, tak na neho platí prezumpcia neviny. Fico pripomenul, že Skuhra nebol v prípade ani obvinený.

Premiér je presvedčený, že treba nechať špeciálnu prokuratúru a kriminálnu agentúru, aby veci vyšetrila. „Buďme trpezliví, to sa nedá vyšetriť za jeden deň. Ak to je pravda, bude vyvodená politická zodpovednosť,“ povedal. V súvislosti s ďalším osudom Glváča dodal, že nebol ministrom obrany v období, keď malo dôjsť k nejakým prípadom. Ak sa však niečo preukáže, premiér bude od ministra očakávať, že urobí vážne rozhodnutia vo vnútri tajných služieb.

Podľa šéfa Mostu-Híd Bélu Bugára základnú chybu urobil Smer-SD, ktorý zablokoval parlamentný výbor na kontrolu vojenského spravodajstva. „Toto aj v človeku, ktorý sa absolútne v tomto nevyzná, vyvolá obavu, že chcú niečo zakryť,“ poznamenal Bugár v relácii V politike.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie VSS Vojenská spravodajská služba