Ktorý tvor je najväčším zabijakom ľudí? Štatistika šokuje

žralok, more, oceán, zuby, dravec, lovec
žralok Foto: Thinkstock

14. júla (WEBNOVINY) – Každoročne sa v médiách objavujú správy o krvilačných žralokoch, ktoré zaútočili na ľudí neďaleko pobreží. Tieto drsnokožce, ktoré svojou veľkosťou vzbudzujú rešpekt, však zďaleka nie sú najnebezpečnejším tvorom pre ľudí.

Portál Buzzfeed nedávno zverejnil rebríček 15 tvorov, ktoré majú ročne na svedomí najviac ľudských životov. Do rebríčka zaradil aj človeka, ktorý prekvapivo tiež nefiguruje na vrchole rebríčka.

Kým žraloky a vlky ročne zabijú v priemere desať ľudí, levy a slony ich majú na svedomí okolo sto. Ďalej nasledujú hrochy (500), krokodíly (1000), pásomnice (2000) a mucha tse-tse (9000). Na ďalších miestach sa nachádza chrobák z radu Reduviidae, zvaný aj chrobák zabijak, ktorý má ročne na svedomí 12-tisíc ľudských životov.

Pes spôsobí ročne 40-tisíc úmrtí, hady 50-tisíc a črevné parazity z radu Ascaris 60-tisíc. Nasledujú slimáky (110-tisíc) a ľudia (475-tisíc).

Ktorý tvor je najväčším zabijakom ľudí? Štatistika šokuje
Foto: YouTube/BuzzFeed

Rebríčku však kraľuje drobný hmyz – komáre, ktoré majú na svedomí až 725-tisíc ľudských životov ročne. Kým v našich končinách ich považujeme len za otravnú súčasť leta, v tropických krajinách prenášajú množstvo nebezpečných chorôb vrátane horúčky dengue, malárie či žltej zimnice.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom