Kuba a USA budú rokovať o otvorení veľvyslanectiev

Kuba
Kuba a USA Foto: SITA/AP

HAVANA 15. mája (WEBNOVINY) – Vlády Kuby a USA v piatok oznámili, že budúci štvrtok uskutočnia nové kolo rokovaní s cieľom odstrániť prekážky brániace opätovnému otvoreniu veľvyslanectiev v Havane a vo Washingtone. Podľa samostatných vyhlásení ministerstiev zahraničných vecí oboch krajín bude miestom stretnutia tentoraz Washington.

Vyjednávania o podmienkach obnovenia kubánsko-amerických diplomatických vzťahov sa začali po tom, ako prezidenti Raúl Castro a Barack Obama 17. decembra oznámili príslušnú dohodu. Pokroku zatiaľ bránia nezhody okolo požiadavky, aby zásielky pre veľvyslanectvo USA na Kube nepodliehali kontrolám a diplomati mohli cestovať bez obmedzení a stretávať sa s občanmi vrátane disidentov.

Castro v utorok vyhlásil, že očakáva vymenovanie veľvyslancov hneď po tom, ako USA koncom mája odstránia Kubu zo svojho zoznamu takzvaných štátnych sponzorov terorizmu.

Kuba a USA v súčasnosti nemajú diplomatické styky na úrovni veľvyslancov. Washington už dávnejšie uvoľnil niektoré cestovné a obchodné obmedzenia voči Kube a obnovil vzájomné priame telefonické spojenie. Nasledovať by malo aj zmiernenie amerického obchodného embarga, ktoré USA na Kubu uvalili pred viac ako 50 rokmi. Havana trvá aj na prísľube USA, že Kubu stiahnu zo zoznamu podporovateľov terorizmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaRaúl Castro