Kuba nebojkotuje Summit Amerík, zúčastní sa na ňom prvýkrát

Kuba
Foto: SITA/AP

PANAMA 12. decembra (SITA/Reuters) – Kuba vôbec po prvýkrát vyšle svojho oficiálneho zástupcu na Summit Amerík, ktorý na rozdiel od niektorých ostatných vrcholných regionálnych schôdzok podporujú aj Spojené štáty.

V sobotu o tom informovala Panama, kde sa podujatie naplánované na 10. až 11. apríla 2015 uskutoční. V poradí už siedmy Summit Amerík tak podľa Panamy poskytne príležitosť na zlepšenie vzťahov medzi Kubou a Spojenými štátmi.

Kuba sa na predošlých šiestich summitoch nezúčastnila. Podujatie organizuje Organizácia amerických štátov (OAŠ), z ktorej Kubu v roku 1962 na návrh USA podmienečne vylúčili. Havana dostala pozvánku do 34-člennej panamerickej organizácie opäť v roku 2009, vtedy ju však odmietla.

Účastníci predošlého Summitu Amerík v Kolumbii v roku 2012 pohrozili, že ďalšie podujatia budú bojkotovať v prípade, že Kubu naň ani tentoraz nepozvú.

Účasť na summite v Paname sa všeobecne očakáva aj od USA. Stále však nie je jasné, či delegáciu povedie prezident Barack Obama, alebo na summit pošle svojho zástupcu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama