Kubánsky prezident rokoval s vodcom Kimom, zdôraznili spoločnú históriu aj kritizovali USA

Kim Čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un.

PCHJONGJANG 5. novembra (WebNoviny.sk) – Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel pricestoval do Severnej Kórey, kde sa stretol s tamojším vodcom Kim Čong-unom.

Najvyšší predstaviteľ karibského ostrova priletel do Pchjongjangu, hlavného mesta Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), v nedeľu spolu s manželkou. S Kimom sa zvítal už na letisku a spolu sa odviezli do mesta, čomu sa prizerali davy ľudí.

Rozšírenie vzťahov

Politici podľa severokórejských médií absolvovali rokovania, počas ktorých zdôraznili spoločnú socialistickú históriu svojich krajín a zaviazali sa k nepretržitej solidarite.

Lídri sa tiež dohodli na rozšírení a posilnení ich strategických vzťahov. Štátne médiá v súvislosti s rokovaniami poskytli málo detailov, uviedli však, že sa uskutočnili v „súdružskej a priateľskej atmosfére“.

Kritizovali aj USA

Díaz-Canel, ktorý je prezidentom Kuby od apríla, je v Ázii na svojej prvej medzinárodnej ceste. Po KĽDR, odkiaľ vycestuje v utorok, ho čakajú ešte návštevy Číny, Vietnamu a Laosu.

Kubánsky prezident už v rámci svojej cesty navštívil Moskvu, kde sa stretol so svojím ruským kolegom Vladimirom Putinom, s ktorým sa dohodol na rozvinutí vzájomných politických, ekonomických a vojenských vzťahov.

Politici tiež vydali spoločné stanovisko, v ktorom odsúdili americké „zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénnych štátov“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-unMiguel Díaz-Canel