Kukláči zatkli Volodymyra Y. hneď, keď vyšiel z väzenia

Volodymyr Y.
Volodymyr Y. opúšťa priestory Ústavu na výkon väzby. Volodymyr Y. si spolu s ďalšími troma členmi jeho gangu vypočul oslobodzujúci verdikt v kauze dvoch vrážd, v ktorých boli obžalovaní. Súd zároveň rozhodol o prepustení obžalovaných z väzby. Bratislava, 27. júl 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Policajní kukláči naložili do auta a odviezli po opustení bratislavského Ústavu na výkon väzby Volodymyra Y., údajného šéfa zločineckej skupiny, ktorého dnes oslobodili v prípade dvoch vrážd a súd nariadil jeho prepustenie na slobodu.

Dôvod, prečo policajti takto postupovali, nie je známy, zatiaľ nie je jasné, či to súvisí s nejakým iným prípadom, v ktorom by mohol Volodymyr Y. figurovať alebo s riešením jeho pobytu na Slovensku.

„Kde ste boli“

Volodymyr Y. pri nasadaní do auta povedal „kde ste boli, keď nás obviňovali aj zatýkali,“ čím reagoval na otázku, čo hovorí na dnešný oslobodzujúci rozsudok. Ústav na výkon väzby opustil aj Eduard V., ktorý odišiel bez akejkoľvek policajnej asistencie. Dnešný rozsudok nekomentoval. Ďalší člen údajného gangu Vasil P. vyšiel na slobodu v poradí ako tretí.

Polícia však odviezla v dodávke Jurija R., štvrtého člena údajného gangu Volodymyra Y., pravdepodobne sa u tohto muža bude preverovať jeho totožnosť a štatút pobytu na Slovensku.

Polícia zatiaľ nezverejňuje dôvody, prečo dnes zadržala údajného šéfa zločineckej skupiny Volodymyra Y., spresnila však, že ho predviedli na Úrad boja proti organizovanej kriminalite. „Po skončení procesných úkonov poskytneme viac informácií,“ uviedla hovorkyňa Prezídia PZ SR Denisa Baloghová.

Údajných členov gangu Volodymyra Y. a aj jeho samého dnes Okresný súd Bratislava I. oslobodil spod obžaloby v prípade dvoch údajných vrážd Sergeja Chaplického a Petra Gala. „Pretože nebolo dokázané, že sa uvedené skutky stali a že ich spáchali obžalovaní, ako je uvedené v obžalobe,“ vysvetlil pre agentúru SITA hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. V zmysle Trestného poriadku musel súd rozhodnúť o prepustení obžalovaných z väzby na slobodu.

Jedna z vrážd sa podľa obžaloby stala v roku 1999 na bratislavskom parkovisku, i keď telo sa našlo v byte a druhá v roku 2001 v záhradkárskej oblasti. Súd dnes podľa Adamčiaka rozhodol na základe zásady in dubio pro reo (v pochybnostiach sa koná v prospech obžalovaného), a to z dôvodu viacerých pochybností. V prvom bode obžaloby bola rozhodujúca výpoveď dvoch znalcov, ktorí spochybnili miesto trestného činu podľa obžaloby.

Telo nikdy nenašli

Volodymyr Y.
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Z hľadiska krvných stôp konštatovali usmrtenie v byte na Dudvážskej ulici a nie na parkovisku pri reštaurácii Aušpic, ako je uvedené v obžalobe.

V druhom bode obžaloby boli rozhodujúce výpovede dvoch svedkov, ktorí potvrdili osobné stretnutie s poškodeným, a to po uvedenom dátume jeho smrti podľa obžaloby (zomrieť mal v roku 2001, stretnutia údajne boli v rokoch 2002 a 2005). Navyše telo poškodeného nebolo nikdy nájdené.

Obžalovaní čakajú aj na opätovné prerokovanie trestnej veci, v ktorej im prokuratúra kladie za vinu ďalšie štyri vraždy. Prvostupňový rozsudok bratislavského krajského súdu, ktorý im za ne vymeral doživotné tresty, Najvyšší súd SR zrušil. Súdny spis, ktorý zachytáva trestnú činnosť gangu Volodymyra Y., obsahuje 16 zväzkov a takmer 4 000 strán. Volodymyr Y. bol právoplatne odsúdený len v menšom prípade súvisiacom s vývozom kradnutých áut, kde si už trest odpykal počas väzby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Volodymyr Y.
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR