Kúpa databázy Giphy spoločnosťou Facebook je predmetom vyšetrovania

Facebook
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Britský Úrad pre hospodársku súťaž a trhy (CMA) začal vyšetrovať kúpu online databázy Giphy spoločnosťou Facebook. Jej zástupcom poslal nariadenie, ktoré firme zabraňuje spojenie spoločností, a to až do konca vyšetrovania.

CMA preveruje, či kúpa „nebude viesť k podstatnému zníženiu hospodárskej súťaže“. Do 3. júla je možné predložiť svoje pripomienky. Zatiaľ nie je jasné, kedy plánujú vo veci definitívne rozhodnúť.

Prístup bude

Facebook v máji oznámil, že kupuje Giphy a plánuje ju „lepšie začleniť“ do Instagramu a ďalších svojich platforiem. Cena nie je známa, no podľa firmy Axios sa dohodli na sume 400 miliónov dolárov.

Zástupca Instagramu potvrdil, že do knižnice Giphy s krátkymi videami, takzvanými GIF, budú mať naďalej prístup aj iné spoločnosti, pričom mnohé z nich, ako napríklad Twitter alebo Pinterest sú priamou konkurenciou Facebooku.

Dáta konkurencie

GIF využívajú používatelia na sociálnych sieťach najmä na „vyjadrenie emócií“ v konverzácii. Facebook vyhlásil, že 50 percent používateľov Giphy už pochádza z jeho platforiem, a z nich polovica z Instagramu.

Krátko po ohlásení kúpy sa objavili obavy z toho, akú úroveň prístupu bude mať Facebook prostredníctvom servisu k dátam konkurencie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CMA Úrad pre hospodársku súťaž a trhyFacebook