Kúpa Warholových obrazov môže skončiť na prokuratúre

Andy Warhol
Múzeum moderného umenia Andy Warholu v Medzilaborciach. Foto: SITA/Kvetoslava Mudríková

PREŠOV 15. apríla (WEBNOVINY) – Podľa zverejneného programu utorkového zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja je opäť aktuálny návrh na kúpu obrazov pre Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach za milión eur.

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková, ide o portfólio z edície AP 26/30 Desať portrétov Židov 20. storočia signované a číslované rukou Andyho Warhola.

Vlastníkom obrazov je súkromný zberateľ Eugen Gališin. Poslanci vo februári túto transakciu neschválili, pôvodne sa hlasovalo o sume 1,2 mil. €, neskôr o cene milión eur. Pri druhom hlasovaní chýbal k schváleniu kúpno-predajnej zmluvy jeden hlas. Proti predaju s touto cenou bol vtedy pravicový poslanecký klub, ktorý je v krajskom zastupiteľstve v menšine, niektorí ľavicoví a nezávislí poslanci pri hlasovaní neboli prítomní.

Rozčarovaný župan

Kúpu Warholových diel presadzuje prešovský župan Peter Chudík, ktorý po neúspešnom hlasovaní neskrýval svoje rozčarovanie. Ak poslanci v utorok schvália kúpu Warholových desiatich portrétov za predloženú sumu, pravica hrozí trestným oznámením za nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami.

Predseda pravicového poslaneckého klubu Juraj Hurný (SDKÚ-DS) na dnešnej tlačovej besede informoval, že stanovisko klubu KDH, SDKÚ-DS ku kúpe portfólia Warholových Desiatich portrétov Židov 20. storočia za milión eur je odmietavý, podľa ich zistení ide o nadsadenú a neobjektívnu sumu. Hurný predložil novinárom kópiu zápisnice zo zasadnutia komisie pre nákup umeleckých diel pre zbierkový fond múzea v Medzilaborciach, z ktorej vyplýva, že cena je stanovená majiteľom diela a že komisia sa usilovala získať aktuálne cenové relácie u iných zdrojov, k cene kompletného portfólia sa jej nepodarilo dopátrať.

Hurný uviedol, že pravicovému klubu sa to podarilo získať bez problému. Oslovili dve aukčné spoločnosti. Prvá z nich – aukčná spoločnosť Dorotheum Wien (Monika Meindl) odporúča cenu 70 – 140-tis. € a spoločnosť Sotheby´s New York uviedla, že v máji 2009 predali uvedené dielo za 73-tis. € a ďalšie kompletné portfólio týchto diel na aukcii v októbri 2009 sa nepodarilo predať v cenovom rozmedzí 50 – 70-tis. €.
Andy Warhol
Foto: SITA/AP

Súčasne pravicový klub zadal požiadavku kúpiť podobné portfólio cez galérie v Európe a USA. „Ihneď sme dostali dve ponuky,“ uviedol Hurný. Barbara Gillman Gallery Florida z USA ponúka kompletné portfólio za cenu 138-tis. € a Coskum Fine Art z Londýna vo Veľkej Británii ponúka to isté portfólio za 170-tis. €.

Pravicový poslanecký klub Prešovského samosprávneho kraja preto navrhuje, aby prešovská župa kúpila kompletné portfólio Desať portrétov Židov 20. storočia od Andyho Warhola za tieto ponúkané ceny (aj od iného majiteľa) a zvyšné peniaze z miliónového balíka určeného na diela Warholu investovala do ďalších jeho obrazov.

Podľa Hurného ceny jednotlivých diel Warhola sa na aukciách pohybujú v cenových reláciách tisíc až 10-tis. €. Župa by takýmto spôsobom mohla v priebehu niekoľkých rokov rozšíriť svoju zbierku a vystavovať popritom aj zapožičané Warholové diela. Medzilaborecké múzeum má vo svojom vlastníctve v súčasnosti 41 Warholových obrazov a okolo 120 má požičaných od iných majiteľov.

Hurný zdôraznil, že ak zastupiteľstvo PSK napriek zisteniam, že „portfólio Desať portrétov Židov 20. storočia sa dá kúpiť niekoľkonásobne lacnejšie ako za milión eur schváli ich kúpu za takú nehoráznu cenu, dáme podnet na prokuratúru na prešetrenie trestného činu nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami na všetkých poslancov, ktorí budú za takúto kúpu hlasovať“.

Poslanci pravice ponúkajú bezplatne prešovskej župe poradenstvo pri komunikácii s aukčnými spoločnosťami. Podľa Hurného uvedená ponuka je aktuálna do mája.

Múzeum v Medzilaborciach bolo prvé

Andy Warhol sa narodil v USA, jeho rodičia pochádzali z Mikovej neďaleko Medzilaboriec. Múzeum s menom Andyho Warholu vzniklo v Medzilaborciach ako prvé na svete. Až o štyri roky neskôr otvorili podobné v Pittsburghu.
Warhol Andy, malý
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zapožičané portfólio Warholových Židov 20. storočia po neúspešnom hlasovaní o kúpe v zastupiteľstve dal ich majiteľ zvesiť, obrazy sú momentálne v depozite múzea. Podľa Hurného, múzeum za nich platí poistenie.

Že budú 20 rokov visieť v múzeu v Medzilaborciach, bolo podmienkou brata Andyho Warholu, ktorý obrazy predal súkromnému majiteľovi z Humenného. Múzeum v Medzilaborciach v tomto roku oslávi 20. výročie svojho založenia a teda táto podmienka skončí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy WarholPeter Chudík