Kúpalisko Mičurín zíva prázdnotou, Iuventa nenašla nájomcu

Letné kúpalisko Mičurín v Bratislave
Letné kúpalisko Mičurín na Búdkovej ulici v Bratislave. Bratislava, 27. máj 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Iuventa – Slovenský inštitút mládeže nenašla vo výzve na krátkodobý nájom priestorov letného kúpaliska a priľahlých pozemkov na Búdkovej ulici v Bratislave nájomcu. Celkovo sa pritom do výzvy prihlásili štyria záujemcovia. Ako agentúru SITA informovala Veronika Rosputinská z komunikačného odboru Iuventy, komisia vyhodnotila všetky štyri ponuky.

Dvaja záujemcovia však podľa nej nereagovali na predmet výzvy a namiesto toho poslali žiadosti o zverenie areálu do ich správy. Komisia na tieto žiadosti nemohla prihliadať. Jeden záujemca prejavil záujem o prenájom areálu letného kúpaliska, avšak nespĺňal vo výzve stanovené podmienky, keďže neponúkol ani minimálne trhové nájomné. Štvrtý záujemca prejavil záujem, avšak nakoniec ho na zasadnutí stiahol.

Obrazom: Letné kúpalisko na Búdkovej v Bratislave

Podmienkou bolo zaplatiť trhové nájomné

Ministerstvo školstva a Iuventa v spolupráci so zástupcami bratislavského Starého Mesta, hlavného mesta a ďalšími subjektmi teraz hľadajú iné spôsoby sprevádzkovania letného kúpaliska. Rezort spolu so Slovenským inštitútom mládeže zároveň pripravujú plán sprístupnenia areálu na Búdkovej počas júla a augusta na kultúrne a spoločenské aktivity pre rodiny s deťmi a mládež.

Ako vyplýva zo zverejnenej výzvy na krátkodobý nájom s účelom prevádzkovať letné kúpalisko, podmienkou pre záujemcov bolo zaplatiť trhové nájomné za predpokladané obdobie prevádzky letného kúpaliska. Časť pozemku s rozlohou 1516 štvorcových metrov pritom chceli prenajať za 2,02 eura na meter štvorcový na mesiac, plavecký bazén za 106,67 eura za mesiac a murovanú šatňu za 186,47 eura na mesiac. Celkovo by teda záujemca mal zaplatiť za nájom 3355 eur za mesiac.

Otázka využitia areálu Iuventy na Búdkovej a tiež kúpaliska v jeho areáli sa otvorila po tom, ako v polke mája strana SaS upozorňovala na predaj budovy Iuventy. Predaj mal byť podľa strany biznisom s oligarchami.

Letné kúpalisko Mičurín v Bratislave
Foto: SITA/Robert Tappert

Budova a ani areál sa nebudú predávať

„Budova má ustúpiť kšeftu s pozemkom a budovou. Všetko sa pripravuje na vysťahovanie Iuventy. Bude to narýchlo, len aby sa na Búdkovej budova vyprázdnila,“ upozornil v máji poslanec NR SR Martin Poliačik. Minister školstva Juraj Draxler následne 27. mája vyhlásil, že budova a areál Iuventy na Búdkovej ulici v Bratislave sa predávať nebudú a rezort iba hľadá účelné využitie tohto priestoru.

Aktivisti z občianskeho združenia Mičurin koncom mája vyzvali ministra školstva, aby odovzdal areál s hlavnou budovou a bazénom do správy mestskej časti Staré Mesto. Požadovali tiež, aby rezort odovzdal letné kúpalisko do správy občianskeho združenia Mičurin, ktoré kúpalisko v minulosti zachraňovalo. Draxler však vtedy povedal, že prevádzkovateľa bazéna plánujú vybrať v transparentnom procese a mohli by ho mať od polovice júna.

Iuventa – Slovenský inštitút mládeže je štátna inštitúcia riadená Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Predmetom činnosti organizácie je práca s mládežou mimo školy a rodiny a mládežnícka politika na Slovensku aj mimo neho. Cieľom aktivít je implementovať štátnu politiku voči deťom a mládeži.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DraxlerMartin Poliačik