Kúpať sa môžeme v takmer 30 lokalitách, voda je vyhovujúca

Letné kúpanie
Letný relax v jazere Draždiak v bratislavskej Petržalke. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Na Slovensku je tridsaťtri lokalít s vodou určenou na kúpanie (VUK), túto sezónu sa ľudia môžu kúpať v dvadsiatich deviatich. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.

Ako v tlačovej správe uvádza hlavný hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný, voda určená na kúpanie sú prírodné vodné plochy s dlhodobo vyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie a historicky vysokou návštevnosťou. Podľa hygienika to však neznamená, že ďalšie prírodné lokality nemajú vyhovujúcu kvalitu vody a naopak, že vody určené na kúpanie budú mať vyhovujúcu kvalitu vody počas celej kúpacej sezóny.

Bratislavský kraj má štyri vyhovujúce lokality

Štyri vody určené na kúpanie pre rekonštrukciu toto leto zatvoria. Sú to lokality Teplý vrch-Pláž ORMET a Drieňok, Dolné Hodrušské jazero a Veľké Richňavské jazero v Banskobystrickom kraji. Vodu vyhovujúcu na kúpanie v Banskobystrickom kraji majú nádrže Ružiná pri obciach Divín a Ružiná, Počúvadlianske jazero, Veľké Kospašské jazero a Vindšachtské jazero.

V Bratislavskom kraji sa môžu ľudia bez obáv okúpať v Ivanke pri Dunaji, na Zlatých pieskoch, vo Vajnorskom jazere a na Slnečných jazerách v Senci.

V Košickom kraji je neškodná voda vo Vinianskom jazere, na Zemplínskej šírave – Kamenec, Zemplínskej šírave – Paľkov a Zemplínskej šírave – Hôrka, Zemplínskej šírave – Medvedia hora, Zemplínskej šírave – Biela hora a Pod Bukovcom.

V Trenčianskom kraji vyhovuje len Zelená voda

V Prešovskom kraji je voda na kúpanie na Veľkej Domaši -Tíšave a Veľkej Domaši – Valkov, Veľkej Domaši – Dobrá pláž, Veľkej Domaši – Holčíkovce, Veľkej Domaši – Poľany, Veľkej Domaši – Nová Kelča a na Veľkej Domaši – Nová Kelča – polostrov Krym.

V Trenčianskom kraji sa bez obáv ľudia môžu kúpať len na Zelenej vode v Novom Meste nad Váhom, v Trnavskom kraji je vhodná na kúpanie rekreačná oblasť Gazarka, Šulianske jazero a Kunovská priehrada. V Žilinskom kraji má vodu vhodnú na kúpanie Plážové kúpalisko Liptovská Mara – Liptovský Trnovec.

Slovenská republika je povinná každý rok pred začiatkom kúpacej sezóny stanoviť Zoznam vôd určených na kúpanie a vymedziť dĺžku kúpacej sezóny, čo je spravidla obdobie od 15. júna do 15. septembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Rovný
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR