Kúpele Brusno pokračujú v prevádzke, majú nového správcu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kupele Brusno
Kúpele Brusno Foto: SITA/kupelebrusno.sk

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Správu nad Kúpeľmi Brusno prevzala v pondelok Slovenská správcovská a reštrukturalizačná, k. s. ako novozvolený správca konkurznej podstaty.

Jeden zo zakladateľov spoločnosti Miroslav Duračinský ubezpečuje, že v prevádzke kúpeľov budú pokračovať a výmena správcu sa neodrazí na ich ďalšom fungovaní. Ako tvrdí, zachovanie prevádzky kúpeľov je v spoločnom záujme ich veriteľov. Nový správca si za cieľ kladie zlepšiť hospodárenie a prilákať tak potenciálnych investorov.

V konkurze sú od minulého roka

Kúpele Brusno sú v konkurze od októbra minulého roka. Do tejto situácie sa dostali pre desaťmiliónovú pôžičku, ktorú si vzali na rekonštrukciu od Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB), nestíhali ju však splácať. Banka dala podnet na vyhlásenie konkurzu a tvrdila, že kúpele nedeklarovali záujem splatiť jej pohľadávku.

Kúpele sa snažili hrozbu konkurzu odvrátiť prijatím reštrukturalizačného plánu, za ktorý sa postavilo 97 percent veriteľov. Okresný súd Banská Bystrica však tento plán nepotvrdil, rozhodol o zastavení reštrukturalizačného konania a začatí konkurzného konania.

Vedenie kúpeľov sa odvolávalo na to, že reštrukturalizačný plán zabezpečuje vyššiu mieru uspokojenia veriteľov v porovnaní s konkurzom. Súd zase konštatoval, že úkony počas reštrukturalizácie nesmerovali k úspešnému uspokojeniu pohľadávok veriteľov.

Nestíhali splácať svoje záväzky

Do problémov sa kúpele dostali po tom, čo sa zmenila legislatíva a kúpeľná liečba niektorých diagnóz prestala byť plne preplácaná zdravotnými poisťovňami, čo im spôsobilo zníženie návštevnosti a tým aj tržieb.

Po tomto výpadku nestíhali splácať svoje záväzky, medzi ktorými bola už aj pôžička od SZRB a nabaľovali sa im úroky. Výpadok na tržbách mali približne pol roka.

Kúpele zamestnávajú 150 ľudí, 80 z nich je priamo z Brusna. V kúpeľoch Brusno sa liečia choroby pečene, pankreasu či obehovej a tráviacej sústavy.

Brusnianska minerálka sa ako jedna z mála slovenských vôd vyváža do Ruska. Ročne za kúpeľnú liečbu utŕžia približne štyri milióny eur, ich obsadenosť sa pohybuje okolo 90 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie I&R konkurzy a reštrukturalizácie