Aktualizované: Kurdi hlasujú o nezávislosti v referende, Putin sa bude o tom rozprávať s Erdoganom

Irak
Kurdi stojaci pred volebnou miestnosťou, kde hlasujú v referende o nezávislosť Kurdov. Foto: archívne, SITA/AP

ARBÍL 25. septembra (WebNoviny.sk) – V Iraku sa začalo nezáväzné referendum o osamostatnení Kurdistanu, na ktorom by sa mali podľa očakávania zúčastniť viac ako tri milióny ľudí. Plebiscit sa koná v troch provinciách kurdského autonómneho regiónu, ako aj na územiach, ktoré si nárokujú rovnako Kurdi a Iračania, vrátane mesta Kirkúk bohatého na ropu.

Nová vlna konfliktov

Koná sa pritom aj napriek obavám západných krajín, že môže vyvolať novú vlnu konfliktov, destabilizovať región a narušiť boje proti Islamskému štátu. Proti referendu je aj samotný Irak, ktorý nariadil, aby kontrolu nad všetkými hranicami a letiskami kurdského regiónu prevzala federálna vláda.

Iracký premiér k situácii povedal: „Referendum je protiústavné. Ohrozuje Irak, mierové spolunažívanie medzi Iračanmi a celý región.“ Irak síce žiadal zrušenie referenda, v autonómnom regióne Kurdov toto rozhodnutie ale nemôže presadiť.

Riskantná cesta k nezávislosti

Kurdský prezident Masúd Barzání vyjadril nádej, že referendum bude pokojné, napriek tomu si je ale vedomý, že cesta k nezávislosti bude riskantná.

Kurdi tvoria 15 až 20 percent obyvateľstva Iraku a už desiatky rokov bojujú za svoju samostatnosť. Ich početné menšiny žijú aj v Turecku, Sýrii a Iráne.

Predbežné výsledky hlasovania sa očakávajú v utorok, oficiálne výsledky by mali zverejniť v priebehu týždňa.

Rusko sa stretne s Tureckom

Ruský prezident Vladimir Putin sa vo štvrtok stretne s jeho tureckým kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom a spoločne prediskutujú referendum o nezávislosti irackých Kurdov. V pondelok to oznámila kancelária tureckého prezidenta po tom, ako hlavy oboch štátov spolu telefonovali.

Obaja pritom zdôraznili dôležitosť územnej integrity Iraku a Sýrie. Prezidenti by počas štvrtkového stretnutia mali prediskutovať vývoj v regióne, Moskva tieto informácie zatiaľ nepotvrdila.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a agentúry AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin