Kurilovská: Najvyšší súd môže rozhodnutie špecializovaného súdu v prípade vraždy Kuciaka zvrátiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lucia Kurilovská
Lucia Kurilovská Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Podľa špecialistky na trestné právo Lucie Kurilovskej môže Najvyšší súd SR štvrtkové rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vo veci úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej aj úplne zvrátiť. O odškodnenie v civilnom konaní sa rodiny obetí báť podľa nej nemusia.

Prokurátor podal po vyhlásení rozsudku v kauze vraždy Kuciaka – Kušnírovej, ktorý oslobodil spod obžaloby Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú, odvolanie. Čo bude teraz z procesného hľadiska ďalej?

Teraz bude o veci rozhodovať najvyšší súd. Keď ten dostane odvolanie, musí si vyžiadať celý spis, preštudovať ho a môže urobiť viaceré rozhodnutia. Buď oslobodzujúci rozsudok potvrdí, čiže prokurátorovi nevyhovie, alebo rozhodne aj sám.

Tiež je tu možnosť, že vec vráti do rúk Špecializovaného trestného súdu s odporúčaním, aké dôkazy majú ešte uskutočniť, čo majú ešte vo veci urobiť, ako doplniť dokazovanie a podobne. Špecializovaný trestný súd je právnym názorom najvyššieho súdu podľa judikatúry viazaný.

Takže najvyšší súd môže rozhodnutie špecializovaného trestného súdu aj úplne zvrátiť?
Áno, môže. Prokurátor ako žalobca, ktorý zastupuje štát, má právo podať aj odvolanie v neprospech. A toto môže byť zvrátené, lebo právny názor a náhľad na vec a na vyhodnocovanie dôkazov môžu byť naozaj rôzne.

Bolo to nakoniec vidieť aj na senáte – nie len tak odročili termín vyhlásenia rozsudku, neboli jednotní pri vyhodnocovaní dôkazov a podľa všetkého sa naozaj udialo, že tým, že mali iba nepriame dôkazy a niektorí členovia senátu mali pochybnosti o vine, museli sa prikloniť na stranu obžalovaného.

Platí totiž, že pokiaľ sú pri vyhodnocovaní dôkazov akékoľvek pochybnosti, musí byť rozhodnuté v prospech obžalovaného.

Môže vlastne súd vyhlásiť vinu len na základe nepriamych dôkazov?
Môže. V našom trestnom konaní platia aj nepriame dôkazy aj odvodené dôkazy, len všetky musia do seba zapadať. Keď sa vyhodnocujú, musia sa navzájom podporovať, mali by tvoriť takú mozaiku. Nie jeden bol už na nepriamych dôkazoch odsúdený.

Môže rozhodnutie najvyššieho súdu ovplyvniť aj výšku trestu pre Tomáša Szabóa?
Môže, ale musí byť podané odvolanie v jeho prospech alebo neprospech.

Mohol by dokonca najvyšší súd uznať Kočnera a Zsuzsovú vinnými?
Nemôže priamo vyhlásiť odsudzujúci rozsudok, ale môže mať iný právny názor a so zariadením doplňovania dokazovania môže vec vrátiť na špecializovaný trestný súd, ktorý môže následne rozhodnúť o ich vine.

Je podľa vás finančný trest 5 000 eur, ktorý súd uložil Kočnerovi za nedovolené ozbrojovanie, adekvátny?
Bola určite možnosť uvažovať aj vo vyšších číslach, no záleží aj na podiele viny. Nedovolené ozbrojovanie, za ktoré boli Kočner a Szabó obžalovaní, bolo málo sledované, takže do toho veľmi nevidím, ako to tam bolo.

Je v každom prípade fajn, že bol uložený peňažný trest. Peňažné tresty majú svoj účinok aj preventívny charakter, nehovoriac o tom, že napĺňajú štátnu pokladnicu. Na druhej strane dať osobe, ktorá je tak majetkovo zdatná, takýto trest, vyznieva trošku smiešne.

Podľa Denníka N dvaja sudcovia v procese prehlasovali predsedníčku senátu, je to vraj neobvyklý krok.
Je to neobvyklé, ale zákonné. Rozhoduje sa väčšinou hlasov, máme trojčlenný senát, predseda senátu hlasuje ako posledný a hlasy, ktoré sú najmenej priaznivé sa rôzne pričítavajú k tým priaznivejším, tak sa nakoniec mohlo stať aj toto.

Áno, celé to bolo veľmi neobvyklé, ale zákonné. Všetko je legitímne a v súlade s trestným poriadkom, no nie veľmi bežné, tak isto ako odročenie vyhlásenia.

Tomáš Szabó musí podľa rozsudku Kuciakovcom nahradiť majetkovú aj nemajetkovú škodu. Keďže nebolo dokázané, že Kočner a Zsuzsová skutok spáchali, rodičov zavraždených snúbencov súd odkázal na civilný proces. Majú podľa vás šancu v ňom uspieť?
Deje sa to tak, žiaľ, vo veľkej väčšine trestných vecí, že sú poškodení a obete trestných činov odkázaní na civilné konanie. Žiaľ, pretože by podľa mňa bolo dobré, keby súd rozhodol rovno aj o odškodnení obetí.

No šancu uspieť v civilnom konaní majú Kuciakovci a Kušnírovci veľkú. Bol to násilný trestný čin, úkladná vražda.

Civilné konanie vychádza z trestného spisu a škoda sa vyratúva podľa tabuliek a máme prijatý aj zákon o obetiach, na základe ktorého sú pri násilných trestných činoch obete odškodňované ministerstvom spravodlivosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Lucia Kurilovská