Kuzminová aj Gereková posúvali svoje kariérne maximá

Kuzminova

HOCHFILZEN 13. decembra (WEBNOVINY) – Dlhých pätnásť rokov čakal slovenský biatlon na chvíľu, keď v pretekoch Svetového pohára opäť vystúpi na najvyšší stupienok pódia pre medailistov jeho reprezentant. Naposledy predtým sa v sezóne1995/96 tešila v rakúskom Hochfilzene po rýchlostných pretekoch Soňa Mihoková. Po pätnástich rokoch na tom istom mieste a rovnako v šprinte žien bola na stožiari slovenská vlajka zásluhou Anastasie Kuzminovej. Stala sa tak treťou Slovenkou, ktorá sa môže pochváliť triumfom vo SP. Prvou bola pred šestnástimi rokmi Martina Halinárová, vtedy ešte pod dievčenským menom Jašicová vo vytrvalostných pretekoch vo fínskom Lahti.

Je pravdou, že Kuzminová už má v štatistikách bojov o krištáľový glóbus prvenstvo z tohtoročných zimných olympijských hier v kanadskom Vancouveri, pretože výsledky zo ZOH a majstrovstiev sveta sa takisto započítavajú do celkovej klasifikácie. Klasické preteky SP však vyhrala teraz prvýkrát. „Je to samozrejme veľká radosť. Konečne mi vyšla aj streľba a aj bežecky to bolo dobré. Je to pre mňa obrovská motivácia do ďalších pretekov. Ja viem, očakávania budú naozaj veľké. V každom prípade sa budem snažiť udržať sa čo najvyššie a čo najdlhšie,“ povedala po svojom triumfe 26-ročná slovenská biatlonová jednotka.

Svoj sľub dodržala aj v stíhacích pretekoch, v ktorých skončila ôsma a potvrdila tým svoju príslušnosť k absolútnej svetovej špičke. „Snažila som sa maximálne zabojovať. Boli veľmi ťažké podmienky, snežilo, fúkal nepríjemný vietor. Štartovala som prvá, musela som tlačiť pred sebou čerstvý sneh na trati. Okrem toho ani na strelnici sa mi nedarilo tak, ako by som chcela. Ôsme miesto je však veľmi dobré,“ dodala Anastasia Kuzminová. Celkovo v Hochfilzene nazbierala v dvoch pretekoch 94 bodov a vďaka tomu sa v celkovej klasifikácii posunula z 29. miesta na vynikajúcu 13. pozíciu.

Snažila sa aj druhá Slovenka Janka Gereková. Tej na konto pribudlo 36 bodov za 25. miesto v šprinte a 21. v stíhacích pretekoch. Práve umiestnenie zo stíhačky je jej novým kariérnym maximom v pretekoch tohto rangu. Dvadsaťšesťročná rodáčka z Liptovského Mikuláša už druhýkrát v tejto sezóne posunula hranicu svojich najlepších výsledkov a potvrdzuje, že je na sezónu výborne pripravená. V celkovej klasifikácii je tridsiata druhá, iba o dva body zaostáva za elitnou tridsiatkou, ktorá bude mať po Novom roku právo štartovať v pretekoch s hromadným štartom.

Ani slovenskí muži v Hochfilzene nezaostali. Prvé body v tejto sezóne získal Pavol Hurajt, keď v šprinte skončil dvadsiaty deviaty a v stíhacích pretekoch sa posunul ešte o päť priečok vyššie. Má už 29 bodov a je zo Slovákov najvyššie – na 45. mieste. Iba o jediný bod za ním je Matej Kazár, ktorý však v stíhacích pretekoch a najmä v záverečnej štafete úplne strelecky „odišiel“. Aby si oddýchol a našiel opäť pevnú pôdu pod nohami, nepôjde tento 27-ročný člen banskobystrickej Dukly do slovinskej Pokljuky na preteky Svetového pohára, ale bude sa snažiť nájsť svoju psychickú istotu v „druhej lige“ na pretekoch IBU Cup-u v rakúskom Obertilliachu.

Viac k osobe Anastasia KuzminováJanka GerekováMartina HalinárováMatej KazárPavol Hurajt