Kuzminová aj Hurajt chcú v nedeľu zabojovať

Kuzminová

WHISTLER 19. februára (WEBNOVINY) – V nedeľných biatlonových pretekoch s hromadným štartom na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri bude mať Slovensko zastúpenie v oboch kategóriách. Na štart sa postaví po tridsať mužov a žien, Anastasia Kuzminová pobeží 12,5 km a Pavol Hurajt 15 km. Účasť v nich malo už pred začiatkom ZOH zabezpečených prvých pätnásť pretekárov z celkovej klasifikácie Svetového pohára. Druhú pätnástku tvoria medailisti z rýchlostných, stíhacích a vytrvalostných pretekov a tí, ktorí v týchto troch pretekoch získali najviac bodov do hodnotenia bojov o krištáľový glóbus.

Anastasia Kuzminová si účasť zabezpečila hneď v úvodných rýchlostných pretekoch, v ktorých triumfovala. Pavol Hurajt to výborne rozbehol siedmym miestom v šprinte a účasť v nich mal už takmer istú po stíhačke, v ktorej obsadil kvalitné 16. miesto. Definitívne to však potvrdil až skvelým výsledkom vo vytrvalostných pretekoch, v ktorých skončil piaty. V poradí pretekárov, ktorí si účasť nezabezpečili svojím umiestnením vo SP, resp. ziskom medaily, bol prvý.

Preteky s hromadným štartom patria medzi divácky mimoriadne atraktívne. Anastasia Kuzminová v nich na minuloročnom svetovom šampionáte v juhokórejskom Pjongčangu získala striebro a určite bude patriť medzi favoritky na kvalitný výsledok aj v nedeľu.

„Mám rada tieto preteky, pretože mám možnosť bojovať so súperkami plece pri pleci. Sme spolu na trati aj na strelnici, mám okamžitý prehľad, ako som na tom,“ vysvetlila obľúbenosť tejto disciplíny Anastasia Kuzminová a pokračovala: „Dúfam, že všetko bude dobré. Môžem sľúbiť, že budem bojovať a budem sa snažiť o to, aby tie moje umiestnenia boli čo najlepšie.“ Slovenská reprezentantka vybehne na 12,5 km trať so štartovým číslom 1.

Vo štvrtkových vytrvalostných pretekoch skončila až na 39. mieste. Po zlate v šprinte a striebre v stíhačke to bola „studená sprcha“. „Pripisujem to najmä tomu, že som si po úvodných dvoch pretekoch psychicky dostatočne neoddýchla. Dva dni na fyzickú a najmä psychickú obnovu síl po medailovej eufórii sa ukázali ako krátky čas. Do nedeľných pretekov sa pokúsim úplne izolovať sa od okolia, aby som sa čo najlepšie pripravila,“ naznačila svoj program na najbližšie dni Anastasia Kuzminová.

Šéf Slovenského zväzu biatlonu (SZB) a Kuzminovej strelecký tréner Juraj Sanitra videl vo výkone vo vytrvalostných pretekoch aj pozitívum, keď sa mu pozdával jej výkone v bežeckej stope. „Ukázala, že fyzicky je na tom veľmi dobre. Na tom môžeme stavať aj v pretekoch s hromadným štartom. Ale teraz si potrebuje predovšetkým oddýchnuť,“ zdôraznil.

Pavol Hurajt umiestneniami v desiatke najlepších naznačil, že je skutočne vynikajúco pripravený. „Som na tom výborne fyzicky aj psychicky, pokúsim sa vybojovať si vytúženú medailu,“ neskrýval svoje túžby 32-ročný rodák z Popradu. Jemu v nedeľňajších pretekoch na 15 km pripadlo štartové číslo 19.

V každom prípade sú preteky s hromadným štartom súťažou absolútnej elity a už účasť v nich je pre každého pretekára akousi formou odmeny za kvalitné výsledky. Všetko je pred nimi otvorené. Ktokoľvek môže v nich reálne pomýšľať na úspech. Bude rozhodovať nielen kondícia, ale aj psychická odolnosť všetkých pretekárov. V každom prípade sa diváci vo Whistler Olympic Parku a milióny pri televíznych obrazovkách aj na Slovensku majú na čo tešiť.