Kuzminová dobehla druhá na náročnom lyžiarskom maratóne

Vytrvalostné preteky biatlonistiek v Soči
Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová počas biatlonových pretekov na 15 km na ZOH 2014 v Soči. Rusko, Soči, 14. február 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

SISIMIUT 7. apríla (WEBNOVINY) – Dvojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová má za sebou úspešnú premiéru na najnáročnejšom lyžiarskom bežeckom maratóne v Grónsku.

Na trojdňových pretekoch Arctic Circle Race na 160 km dlhej trati dobehla v ženskej kategórii do cieľa na skvelom druhom mieste. Nad sily 29-ročnej slovenskej reprezentantky bola iba Grónčanka Niviaq Chemnitz Bertelsenová, ktorá ju zdolala o vyše 25 minút a prestížne preteky na západe Grónska vyhrala už šiesty raz.

Tretia skončila Američanka Leslie Halová. Kuzminová sa od začiatku pretekov, ktorých jednotlivé etapy merali 57,5 km, 46,9 km a 55,9 km, držala na druhom mieste a svoje postavenie udržala až do cieľa.

Po druhom dni sa sústredila na druhé miesto

Po druhom dni som pochopila, že už na celkové víťazstvo nemôžem pomýšľať, preto som sa sústredila na obhájenie druhej pozície,“ cituje 29-ročnú biatlonovú šampiónku pôvodom z Ruska server Grönland Today. V mužskej kategórii obsadil Kuzminovej manžel Daniel Kuzmin reprezentujúci Izrael šieste miesto. Zvíťazil Grónčan Martin Möller. Celkovo sa na pretekoch zúčastnilo 150 pretekárov z 15 krajín, viacerí odstúpili už po 1. etape. Žien dobehlo do cieľa tridsaťosem.

Batoh museli mať počas celých pretekov

Už 18. ročník najnáročnejšieho lyžiarskeho maratónu na svete Arctic Circle Race sa odohrával v krajine večného ľadu a snehu v západnom Grónsku severne od polárneho kruhu.

Súčasťou pravidiel okrem striktného dodržania klasického štýlu lyžovania bolo aj to, že batoh s osobnými vecami si musí každý účastník počas celej etapy nosiť na chrbte a nesmie ho ani raz zhodiť.

Nocovalo sa vo vykurovaných stanoch priamo pri trati. Každý pretekár musel zároveň prejsť všetkými kontrolnými bodmi, ktoré boli pod drobnohľadom rozhodcov