Kuzminová druhú medailu nezískala, rozhodla posledná streľba

Anastasia Kuzminová skončila v stíhačke šiesta
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová v utorňajších stíhacích pretekochna 10 kilometrov netrafila dva terče. Foto: SITA/AP

SOČI 11. februára (WEBNOVINY) – Víťazkou stíhacích pretekov žien na 10 km v biatlone na zimných olympijských hrách v Soči sa v utorok podvečer v Červenej Poľane stala Bieloruska Daria Domračevová.

„Stále si neuvedomujem, že som olympijská víťazka. Tie pocity ešte len prídu. Cítila som sa dobre, nevnímala som súperky, ani Kuzminovú, snažila som sa ísť vlastné preteky,“ uviedla v mixzóne pre RTVS 27-ročná rodáčka z Minska.

Druhá skončila s odstupom 37,6 s Nórka Tora Bergerová a bronzovú medailu si vybehala a vystrieľala Slovinka Teja Gregorinová (+42,0). „Na toto som trénovala dvadsať rokov. Získala som pre našu krajinu prvú medailu na zimných olympijských hrách, veľa to znamená, určite to doma spôsobilo rozruch. Nemala som nejakú špeciálnu taktiku. Akurát som sa snažila držať krok a strieľať čisto,“ skonštatovala Gregorinová.

Výnikajúci posun v poradí zaznamenala Češka Gabriela Soukalová. „Myslím si, že je to vzhľadom na moju 29. pozíciu na štarte perfektný výsledok. Posunula som sa naozaj výrazne a som fakt šťastná. Medaila bola veľmi blízko, ale nebudem sa sťažovať,“ skonštatovala štvrtá Gabriela Soukalová z Česka.

Obrazom: Utorňajšie stíhacie preteky

Slovenka Anastasia Kuzminová dobehla na šiestej pozícii a nerozšírila svoju zbierku dvoch zlatých a jednej striebornej medaily z olympijského zimného sviatku športovcov. Zároveň neobhájila striebro v tejto disciplíne zo ZOH 2010 vo Vancouveri.

„Veľmi som sa snažila, prepáčte mi to. Nešlo to podľa plánu. Dva trestné okruhy sú priveľa. Lyže boli výborne pripravené, cítila som sa dobre, ale podmienky na trati mi veľmi nevyhovovali. Nehľadám výhovorky, no oteplilo sa, trať bola rozbitá. Keďže v porovnaní s ostatnými pretekárkami som vyššia a ťažšia, zabárala som sa viac do snehu, kým ostatné šli ľahšie. Mám ešte dva pokusy, pevne verím, že ľudia mi budú držať palce,“ uviedla v prvej reakcii pre RTVS 29-ročná Kuzminová.

Kuzminová doplatila na dve chyby na strelnici, po ktorých museli v jej podaní nasledovať dve trestné kolá. Mrzieť ju môže najmä chybný výstrel pri poslednej streleckej položke v stoji, keď z medailovej pozície klesla na 7. miesto. Záverečným šprintom do cieľa svoje umiestnenie o jednu priečku zlepšila.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Druhá slovenská reprezentantka Janka Gereková skončila na 35. mieste, keď musela na štyri trestné okruhy, a celkovo zaostala za víťazkou o takmer tri a pol minúty. „Posun vo výsledkovej listine v porovnaní s rýchlostnými pretekmi to síce je (predtým 43., pozn.), ale so štyrmi trestnými okruhmi sa nedalo príliš zlepšiť. Nie som veľmi spokojná. Na prvú ‚ležku‘ som prišla rozhodená, druhá a tretia boli super,“ uviedla pre RTVS Gereková.

Obrazom: Úžasná Kuzminová vybojovala v nedeľu pre Slovensku zlatú medailu

Kuzminová vyštartovala na štart olympijských stíhacích pretekov s luxusným 20-sekundovým náskokom pred Ruskou Oľgou Viluchinovou. Prvú streľbu v ľahu zvládla slovenská reprezentantka bezchybne, ale Viluchinová sa jej priblížila na 8 sekúnd a dopredu sa výrazne posunula po šprinte deviata favoritka z Bieloruska Daria Domračevová. Druhá streľba v ľahu znamenala prvý minutý terčík v podaní Kuzminovej, zároveň prvé trestné kolo a pád z prvej na štvrtú priečku s odstupom 23,6 s za čoraz suverénnejšou Domračevovou.

Bieloruská reprezentantka odstrieľala bez minutého terča aj prvú streľbu v stoji a ešte zvýšila svoj náskok na čele. Tretiu streleckú položku bezchybne zvládla aj Kuzminová a posunula sa z tretej na druhú pozíciu pred Francúzku Anais Bescondovú. Potom však prišla druhá streľba postojačky a v jej rámci nešťastný predposledný 19. terčík, ktorý Kuzminová v meniacom sa vetre nesklopila. Ak by sa jej to podarilo, medaila by jej zrejme neušla. Takto musela na trestné kolo a dostalo sa pred ňu päť pretekárok. V samom závere sa potom posunula ešte na 6. miesto, ale vyššie to už nevytiahla.

V závere mala veľa síl Nórka Tora Bergerová a napokon si dobehla po striebro za suverénkou Domračevovou. „Bolo by pekné mať zlato, ale na to som potrebovala čistú streľbu. Bez nej som nemala šancu. Preteky som si však užila,“ povedala Bergerová.

Z prvej osmičky celkového poradia stíhačky iba Kuzminová mala viac ako jednu chybu na strelnici. „O medailu sme neprišli na strelnici, ale na trati. Poďakoval som sa jej, odviedla maximum, predviedla, čoho bola schopná. Prejavila sa u nej únava po dvoch náročných dňoch. Na trati neboli optimálne podmienky, predsa Nasťa mala so svojou hmotnosťou a výškou hendikep,“ uviedol pre RTVS Kuzminovej tréner Juraj Sanitra.

Napriek tomu, že 29-ročná rodáčka z ruského Ťumenu Kuzminová neudržala medailovú pozíciu po šprinte, šiestym miestom dosiahla druhý najlepší výsledok slovenského športu na ZOH v Soči. Na medailu môže zverenka Daniela Kuzmina a streleckého trénera Juraja Sanitru zaútočiť ešte vo vytrvalostných pretekoch a pretekoch s hromadným štartom ako aj v miešanej štafete a ženskej štafete.

Výsledky – biatlon:

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Daria Domračevová (Biel.) 29:30,7 min (1 trestný okruh), 2. Tora Bergerová (Nór.) +37,6 s (1), 3. Teja Gregorinová (Slovin.) +42,0 (1), 4. Gabriela Soukalová (ČR) +47,6 (1), 5. Vaľ Semerenková (Ukr.) +52,9 (1), 6. Anastasia Kuzminová (SR) +58,4 (2), 7. Oľga Viluchinová (Rus.) +1:02,2 (1), 8. Karin Oberhoferová (Tal.) +1:07,1 (1),.. 35. Janka Gereková (SR) +3:27,0 (4).

Obrazom: Anastasia Kuzminová si prevzala zlatú medailu a zaspievala hymnu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováDaria DomračevováGabriela SoukalováJanka GerekováJuraj SanitraTora Bergerová