Kuzminová zamávala sezóne víťazstvom v stíhacích pretekoch

Anastasia Kuzminová
Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová zvíťazila v stíhacích pretekoch žien na 10 km v rámci záverečného 9. kola Svetového pohára v biatlone v Osle. Foto: SITA/AP

OSLO 22. marca (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová zvíťazila v sobotňajších stíhacích pretekoch žien na 10 km v rámci záverečného 9. kola Svetového pohára v biatlone v nórskom Osle/Holmenkollene.

Na druhé miesto odsunula dvojnásobná olympijská šampiónka Kuzminová domácu pretekárku Toru Bergerovú, tretia skončila Ruska Oľga Viluchinová.

Malý glóbus patrí Fínke Kaise Mäkäräinenovej, ktorá je pred nedeľňajšími záverečnými pretekmi sezóny (12,5 km s hromadným štartom) líderkou celkového poradia SP. Pred druhou Bergerovou má náskok 10 bodov.

Kuzminová mala pred začiatkom „stíhačky“ manko 39,8 s na víťazku štvrtkových rýchlostných pretekov Bielorusku Dariu Domračevovú, ktorá obsadila v sobotu pre šesť nepresných výstrelov piatu pozíciu. Rodáčka z ruského Ťumenu Kuzminová minula v stoji i v polohe ležmo jeden terč a triumfovala s náskokom 41,8 s pred Bergerovou.

V celkovom hodnotení Svetového pohára sa Kuzminová posunula z desiatej na siedmu pozíciu, v rámci poradia stíhacích pretekov postúpila z 13. na 9. miesto.

„Po dvoch streľbách bola Daria Domračevová veľmi ďaleko, nezdalo sa, že by som ju mohla dobehnúť. Bola som veľmi prekvapená, keď som odrazu figurovala na prvom mieste. Počas poslednej streľby som sa sústredila na terče. Začula som reakciu tribún, keď Daria netrafila. V tej chvíli som vedela, že mám šancu,“ uviedla po pretekoch Kuzminová.

V biatlone sa len málokedy hovorí o špecializácii na niektorú disciplínu. Podľa výsledkov na vrcholných podujatiach i vo Svetovom pohári by mali byť Kuzminovej doménou rýchlostné preteky. V Osle jej však vychádzajú aj podujatia, v ktorých sa postaví štyrikrát na strelnicu.

„Podarilo sa mi v závere sezóny opäť dostať do formy. Po chorobe v Soči som nemohla ukázať v poolympijských pretekoch, čo viem. Som šťastná, lebo toto je len moje druhé pódiové umiestnenie v tejto sezóne,“ povedala Kuzminová.

V sobotňajších pretekoch v nórskej metropole sa predstavili aj ďalšie dve slovenské reprezentantky. Jana Gereková obsadila s tromi nepresnosťami pri streľbe 13. miesto s odstupom 2:08,1 min, Paulína Fialková skončila na 51. priečke (+6:37,2 min).

Výsledky – 9. kolo Svetového pohára v biatlone v Osle/Holmenkollene (Nór.):

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Anastasia Kuzminová (SR) 30:29,1 min (2 trestné okruhy), 2. Tora Bergerová (Nór.) +41,8 (4), 3. Oľga Viluchinová (Rus.) +54,0 (2), 4. 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +58,4 (2), 5. Daria Domračevová (Biel.) +58,7 (6), 6. Susan Dunkleeová (USA) +1:03,4 min (2),… 13. Jana Gereková +2:08,1 (3),… 51. Paulína Fialková (obe SR) +6:37,2 (9).

Poradie vo Svetovom pohári celkovo (veľký glóbus, po 21 z 22 súťaží):

1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 842 bodov, 2. Tora Bergerová (Nór.) 832, 3. Daria Domračevová (Biel.) 750, 4. Gabriela Soukalová (ČR) 589, 5. Oľga Viluchinová (Rus.) 580, 6. Tiril Eckhoffová (Nór.) 548, 7. Anastasia Kuzminová 546,… 31. Janka Gereková 267, 62. Paulína Fialková (všetky SR) 48.

Konečné poradie vo Svetovom pohári v stíhacích pretekoch (malý glóbus, po 9 súťažiach):

1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 350 bodov – malý glóbus, 2. Tora Bergerová (Nór.) 319, 3. Daria Domračevová (Biel.) 296, 4. Oľga Viluchinová (Rus.) 241, 5. Tiril Eckhoffová (Nór.) 236, 6. Vaľ Semerenková (Ukr.) 233,… 9. Anastasia Kuzminová 204, 27. Janka Gereková (obe SR) 117.

Viac k osobe Anastasia KuzminováDaria DomračevováGabriela SoukalováJana GerekováJanka GerekováKaisa MäkäräinenováPaulína FialkováTora Bergerová