Kuzminová predviedla v Oberhofe druhý najrýchlejší bežecký čas, Fialková minula dva terče

Anastasia Kuzminová
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová počas pretekov Svetového pohára v nemeckom Oberhofe. 10. január 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 10. januára, 16:29

OBERHOF 10. januára (WebNoviny.sk) – Víťazkou rýchlostných pretekov žien na 7,5 km v rámci 4. kola Svetového pohára v biatlone sa vo štvrtok v nemeckom Oberhofe stala talianska reprezentantka Lisa Vittozziová.

Druhá skončila s odstupom 5,3 s Francúzka Anais Chevalierová a tretie miesto obsadila Švédka Hanna Öbergová so stratou 15 s na víťazku. Vittozziová si po bezchybnej streľbe pripísala na svoje konto premiérové víťazstvo v SP.

Dve chyby na strelnici

Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová obsadila skvelé 7. miesto. Na strelnici urobila dve chyby, obe na ‚ležke‘. Na trati predviedla druhý najrýchlejší bežecký čas zo všetkých štartujúcich.

„Chyby ma vôbec nepotešili. Neviem presne opísať tie nepresné výstrely, budem hovoriť so streleckým trénerom. Na to aká som profíčka, neviem povedať, aké chyby som tam urobila. Na štart som nastúpila s dobrými spomienkami na minulý rok a budem sa snažiť uchovať. Podmienky na trati boli veľmi zvláštne, sneh bol ťažký a pomalý. Myslím si, že každá z pretekárok sa dnes potrápila. Aj keď som predviedla dobrý bežecký výkon, na trati som dnes bojovala, „ uviedla po pretekoch pre RTVS Kuzminová.

Dvadsaťšesťročná Breznianka Paulína Fialková na strelnici minula dvakrát na ‚stojke‘ a skončila na 21. priečke. Na líderku celkového poradia SP Talianku Dorotheu Wiererovú stráca 33 bodov, patrí jej 2. pozícia so ziskom 365 bodov.

Stresujúce preteky

„Nula v ľahu ma potešila, aby som bojovala aj v ďalšom kole. Bohužiaľ nevyšla mi stojka. Do poslednej chvíle som bojovala o čo najlepší výsledok. Veľmi som chcela začať nový rok tak ako skončil ten starý, ale dní bude ešte veľa. Trať je tu veľmi náročná. Sneh, ktorý tu v uplynulých dňoch napadol, je dosť pomalý. Zobralo mi to veľa síl, s tým bojovať. Bežecky to nebol môj deň,“ skonštatovala Paulína Fialková v rozhovore pre RTVS.

„Preteky boli stresujúce, lebo Nasťa v ľahu urobila dve chyby. V stoji dala potom nulu a bežala výborne. Vyhrala posledné preteky v uplynulom roku a asi na ňu doľahol stres z očakávania. Streleckú formu treba naladiť hlavne na majstrovstvá sveta. Konečné umiestnenie je v poriadku, v stíhačke bude strácať na prvú iba 30 sekúnd, čo nie je veľa,“ okomentoval výkon Kuzminovej pre RTVS jej tréner a manžel Daniel Kuzmin.

„Musím pochváliť Ivonu ako zabojovala, hlavne po bežeckej stránke to bolo super. Dievčatá si dnes na strelnici ´odstrelili´ pekný výsledok. Paulína si musí zvyknúť na tlak, keďže podávala v prvej časti sezóny skvelé výkony. Pred stíhačkou si dievčatá musia oddýchnuť. V sobotu ich čakajú štyri streľby, treba sa na to pripraviť, lebo aj dnes sme videli, že tie, ktoré mali dve nuly, boli vpredu,“ dodala po pretekoch pre RTVS trénerka sestier FIalkových Anna Murínová.

Najhoršia trať v sezóne

V 101-člennom štartovom poli bola aj Ivona Fialková, ktorá po 2 streleckých chybách finišovala na výbornej 23. pozícii. „Dve chyby na strelnici bol iba priemerný výkon. Dnes to bola asi najhoršia trať v doterajšej sezóne. Sneh bol ťažký a zjazdy boli náročné. Oberhof je jedno z najťažších stredísk,“ uviedla v cieli pre RTVS Ivona Fialková.

Terézii Poliakovej po dvoch chybách na strelnici patrilo v cieli 88. miesto. V sobotňajších stíhacích pretekoch sa zo Sloveniek predstavia sestry Fialkové a Kuzminová.

Program 4. kola SP v nemeckom Oberhofe pokračuje v piatok od 14.30 h rýchlostnými pretekmi mužov na 10 km. V sobotu sa uskutočnia stíhacie preteky žien o 12.45 h SEČ a mužov o 15.00 h SEČ. Program zavŕšia v nedeľu štafety žien o 11.45 h SEČ a mužov o 14.30 h SEČ:

Svetový pohár v biatlone 2018/2019

• Oberhof (Nem.),  štvrtok:

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km: 1. Lisa Vittozziová (Tal.) 22:34,6 min (0), 2. Anais Chevalierová (Fr.) +5,3 s (0), 3. Hanna Öbergová (Švéd.) +15,0 (0), 4. Marte Olsbuová-Roiselandová (Nór.) +18,1 (1), 5. Irina Krivková (Biel.) +21,5 (0), 6. Vita Semerenková (Ukr.) +29,1 (0), 7. Anastasia Kuzminová +30,3 (3), …. 21. Paulína Fialková +1:05,4 min (2), … 23. Ivona Fialková +1:06,9 (2), … 88. Terézia Poliaková (všetky SR) +3:13,9 (2)

Poradie vo Svetovom pohári (po 9 z 26 pretekov): 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 398 bodov, 2. Paulína Fialková (SR) 365, 3. Lisa Vittozziová (Tal.) 336, 4. Anais Chevalierová (Fr.) 281, 5. Marte Olsbuová-Roiselandová (Nór.) 280, 6. Anastasia Kuzminová 273, … 52. Ivona Fialková (obe SR) 32

Hodnotenie rýchlostných pretekov vo SP (po 4 z 9 pretekov): 1. Lisa Vittozziová 166 bodov, 2. Dorothea Wiererová (obe Tal.) 163, 3. Paulína Fialková (SR) 142, 4. Anais Chevalierová (Fr.) 131, 5. Irina Krivková (Biel.) 123, 6. Marte Olsbuová-Roiselandová (Nór.) 121, 7. Anastasia Kuzminová 120, … 51. Ivona Fialková (obe SR) 18

Poradie v Pohári národov (po 8 z 23 pretekov):1. Taliansko 2665 bodov, 2. Francúzsko 2632, 3. Rusko 2491, … 9. Slovensko 2081

Viac k osobe Anastasia KuzminováDaniel KuzminDorothea WiererováIvona FialkováPaulína FialkováTerézia Poliaková