Kuzminová priznala nie veľmi férové správanie na trati, pri otázke o bratovi zvážnela

Anastasia Kuzminová
Slovenská biatlonistka v cieli stíhacích pretekov na ZOH 2018 v Pjongčangu, v ktorých obsadila druhé miesto a získala striebornú medailu. Pjongčang, 12. február 2018. Foto: SITA/AP.

PJONGČANG 12. februára (WebNoviny.sk) – Štyri chyby na strelnici a napriek tomu medaila. Dokonca so strieborným odleskom.

Také čosi dokáže v súčasnom svetovom biatlone len jedna pretekárka – Anastasia Kuzminová.

Prelink

Slovenský bežecký expres z ruského Ťumeňa naštartoval svoje motory v pondelňajších stíhacích olympijských pretekoch až z 13. miesta a o 54 sekúnd neskôr ako víťazka šprintu Laura Dahlmeierová. Napriek tomu bola Kuzminová už po prvej streľbe reálne v hre o medaily a neskôr dokonca aj o tú zlatú.

Zlatá medaila bola na dosah

Najcennejší kov si “odstrelila” dvoma chybami na tretej položke a napokon v neľútostnom bežeckom súboji o striebro o dve stotinky zdolala Francúzku Anais Bescondovú. Enormný bol však rozdiel medzi nimi na strelnici. Zatiaľ čo francúzska reprezentantka musela odbehnúť len jeden 150 m dlhý trestný okruh, Slovenka nútene absolvovala štyri.

Som veľmi šťastná, že sa podarila medaila. Tie štyri chyby tam nemali byť, lebo zlatá medaila bola na dosah. Za dnešok som však veľmi spokojná, lebo som predviedla svoju úroveň. Až na tú tretiu streľbu, kde prišli dve chyby. Boli v tom aj ´nervičky´, ale neskôr som sa veľmi snažila byť odolná. Dokázala som sa sústrediť na poslednú streľbu,” vravela Anastasia Kuzminová v cieli.

V chlade a vetre, už zažitej klasike biatlonového areálu v Pjongčangu, si Kuzminová spomenula aj jednu svoju nevýhodu na strelnici: “Vedela som, že aj ostatné pretekárky nebudú strieľať bezchybne. Počasie a vietor robia svoje. Ja som však vysoká športovkyňa, niekedy ma to ešte viac rozkývalo na strelnici ako moje súperky, takže som spokojná. Urobila som všetko, čo som mohla urobiť,” vysvetlila.

Francúzke viackrát skočila pred nohy

Už štvornásobná olympijská medailistka (2x zlato, 2x striebro) pridala aj zaujímavosť z trate, kde v záverečnom ľútom boji nepustila Francúzku Anais Bescondovú ani raz pred seba. Napokon si to obe rozdali plece pri pleci o striebro v cieľovej rovinke s úspešným koncom pre Kuzminovú.

Snažila som sa bežať aj takticky, moje správanie na trati nebolo vzorové. Vedela som, že Francúzka má rýchle lyže, ale nechcela som ju pustiť pred seba. Normálne som jej viackrát skočila pred nohy, či postavila sa pred ňu. Som veľmi vďačná všetkým, ktorí mi dávali informácie na trati, že je tam za mnou súperka a obe bojujeme o druhé miesto,” sypala zo seba prvé dojmy prvá slovenská medailistka zo ZOH 2018.

Úplné finále pretekov, šprint do cieľa, opísala takto: “Nechcela som to vzdať. Mala som pred očami každý tréning, aj tu priamo v Pjongčangu sme trénovali ako o život. Všetky tie skúsenosti som v závere preukázala.”

Strieborná Nasťa” dostala aj otázku týkajúcu jej mentálneho nastavenia pred stíhačkou, keďže v šprinte sa považovalo jej 13. miesto za sklamanie. Predsa len, obhajovala olympijské tituly z Vancouveru 2010 a Pjongčangu 2014. “Mala som sa zlomiť? To určite nie. Skôr zo mňa padli tlak a nervozita, ktoré som mala pred šprintom ako obhajkyňa zlata. A to bolo len dobré.“

Chce získať medailu aj pre brata

Na oficiálnej tlačovej konferencii s medailistkami zo stíhacích olympijských pretekov Anastasia Kuzminová rozdávala široké úsmevy až do chvíle, kým neprišla otázka týkajúca sa jej brata. Vtedy rýchlo zvážnela. Anglicky hovoriaci novinár sa spýtal, ako vníma skutočnosť, že Anton Šipulin, ktorý mal byť lídrom ruskej výpravy, musel nútene zostať doma. Oficiálna verzia – účasť na rozsiahlom dopingovom škandále ruských športovcov v súvislosti so ZOH 2014 v Soči. Neoficiálna – nespravodlivé rozhodnutie MOV, ktoré v prípade Šipulina je vypuklejšie ako u ktoréhokoľvek iného z potrestaných Rusov.

Veľmi ma mrzí, že môj brat sem nemohol prísť. Môj brat bol ten, kto ma podporil, keď som išla smutná na olympiádu. ´Nasťa, máš úlohu vyhrať jednu medailu pre seba a jednu pre mňa, odkázal mi Anton,´“ vravela Kuzminová na tlačovke.

Najúspešnejšia slovenská zimná olympionička ešte raz zdupľovala, že zatiaľ splnila len polovicu svojej medailovej misie v Pjongčangu. “Verím, že získam ešte jednu medailu – pre rodičov a brata. Tak, aby sme boli všetci spokojní,” dodala s vážnou tvárou už štvornásobná olympijská medailistka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováAnton ŠipulinLaura Dahlmeierová