Kuzminová si v Grónsku splnila sen, podpísala novú zmluvu

Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) – Dvojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová má za sebou sedem dní v Grónsku a v rámci nich úspešnú premiéru na najnáročnejšom lyžiarskom bežeckom maratóne na svete. Na trojdňových pretekoch Arctic Circle Race na 160 km dlhej trati dobehla v ženskej kategórii do cieľa na skvelom druhom mieste. Nad sily 29-ročnej slovenskej biatlonistky s ruským rodiskom bola iba Grónčanka Niviaq Chemnitz Bertelsenová, ktorá ju zdolala o vyše 25 minút.

„Vrátila som sa s dobrými pocitmi, lebo som si splnila sen. Popri biatlone som si vyskúšala niečo nové. Boli to nezvyčajne náročné preteky, ale aj obrovský zážitok a dobrodružstvo. Bola som tam prvý, ale možno nie posledný raz,“ komentovala Kuzminová po príchode na Slovensko. Na otázku, či v Grónsku náhodou nestretla polárneho medveďa, Kuzminová odpovedala: „Stretnutie s medveďom nehrozilo, tie boli viac na severe.“

Podľa viacerých priamych účastníkov sú trojdňové preteky Arctic Circle Race (jednotlivé etapy merali 57,5 km, 46,9 km, 55,9 km) najťažšími svojho druhu na svete. Sú aj špecifické v tom, že pretekári nocujú priamo pri trati a na druhý deň ráno sa s batohom na chrbte opäť vydávajú za naháňaním kilometrov v snehovej pustatine. „Bývali sme v stanovom komplexe, kde bola aj jedáleň či sušiareň. Preteky boli náročné aj vďaka množstvu prevýšení,“ vysvetlil Daniel Kuzmin. V mužskej kategórii obsadil šieste miesto. Zvíťazil Grónčan Martin Möller.

Ešte jedna vec na pretekoch v Grónsku bola v súvislosti s Kuzminovou zaujímavá. Ona ako špičková biatlonistka je zvyknutá trénovať aj súťažiť vo voľnom štýle behu na lyžiach, ku ktorému pridáva povinné zastávky na strelnici. V Grónsku však išlo o výlučne klasický štýl behu na lyžiach. „Klasiku milujem. Z tohto dôvodu ani neviem vysvetliť, prečo som začala súťažiť medzi biatlonistkami. Klasický štýl teda nebol pre mňa problém. Tým bolo len množstvo kilometrov, ktoré som musela absolvovať,“ doplnila Kuzminová.

Slovenský zväz biatlonu (SZB) aj olympijská víťazka Anastasia Kuzminová predĺžili zmluvu s doterajším hlavným partnerom, ktorý im poskytne päťciferné sumy, ale zároveň očakávajú aj väčšiu podporu zo strany štátu. Aj ďalšie štyri roky zostáva hlavným partnerom SZB aj Kuzminovej spoločnosť Viessmann Slovensko, čo spečatili v stredu popoludní v Bratislave podpisom zmluvy generálny riaditeľ Miroslav Janda, prezident Slovenského zväzu biatlonu Ján Hyža a biatlonistka Anastasia Kuzminová.

Čakajú väčšiu podporu od štátu

Anastasia Kuzminová
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Spoločnosť Viessmann podporuje najúspešnejší slovenský zimný šport už od roku 2006, od sezóny 2010 je aj sponzorom slovenskej biatlonovej jednotky a teraz už aj dvojnásobnej olympijskej víťazky Kuzminovej.

„Ide o päťciferné číslo v eurách, ktorým podporujeme Kuzminovú aj biatlonový zväz. V porovnaní s predchádzajúcou zmluvou nastalo z našej strany zvýšenie podpory pre ďalší olympijský cyklus. Olympijské zlato si veľmi vážime a tešíme sa na spoluprácu počas nasledujúcich štyroch rokov,“ povedal Miroslav Janda.

„Podpora od spoločnosti Viessmann je veľmi dôležitá, ale chcel by som povedať, že čakáme aj väčšiu podporu zo strany štátu. A nielen podporu pre Nasťu, ale aj ďalších športov a športovcov, aj talentovaných juniorov na Slovensku. Verím, že sa nájdu ďalší sponzori, ktorí podporia šport. A nech to robia s celým svojím srdcom,“ reagoval Daniel Kuzmin, manžel a šéf biatlonového Tímu Kuzminová.

Dlhodobú podporu od spoločnosti Viessmann si váži aj Slovenský zväz biatlonu. Jeho prezident Ján Hyža k tomu poznamenal: „Je to náš najväčší partner, čo sa týka sponzorstva. Výška finančnej pomoci je na slovenské pomery nadpriemerná. Veľmi si vážime túto podporu nášho športu, naša spolupráca je založená na vzájomnej dôvere. Snažíme sa, aby sme dosahovali čo najlepšie výsledky, aj keď nie vždy sa to darí.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováDaniel Kuzmin
Firmy a inštitúcie Slovenský zväz biatlonu