Kuzminová skončila a niť sa pretrhla, slovenský biatlon bude podľa Hurajta čeliť problémom

Anastasia Kuzminová
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová. Foto: archívne, SITA/AP.

Odchod trojnásobnej olympijskej víťazky Anastasie Kuzminovej do zaslúženého športového dôchodku a chýbajúca kvalitná náhrada v štafete nie je zďaleka jediný problém, ktorému čelí slovenský biatlon.

Z dlhodobého hľadiska biatlonovej reprezentácii chýba kvalita v nižšom veku pri prechode do seniorskej reprezentácie medzi ženami aj mužmi.

Machyniaková a Smerčiaková nemajú kvalitu

„O tom, že Nasťa skončí, sme všetci vedeli. Nemáme v reprezentácii 22-24-ročného pretekára so solídnou výkonnosťou pri ženách aj mužoch. Medzi ženami máme Veroniku Machyniakovú a Anetu Smerčiakovú, tie však ešte nezbehli dobrý výsledok ani v IBU Cupe, pritom Svetový pohár je kvalitatívne o triedu vyššia súťaž. Biatlon trochu zaspal v predchádzajúcich rokoch. Baby, ktoré majú teraz 18 rokov alebo aj viac, ešte zďaleka nemajú výkonnosť, aby nekončili na posledných miestach, ale aspoň v strede výsledkovej listiny. Ešte veľa vody pretečie vo Váhu, kým sa tak stane,“ povedal viceprezident Slovenského zväzu biatlonu Pavol Hurajt pre agentúru SITA.

Bronzový medailista z pretekov s hromadným štartom na ZOH 2010 vo Vancouveri nevidí ružovo ani účinkovanie slovenskej štafety v nadchádzajúcej sezóne Svetového pohára. Tej štafety, ktorá skončila ešte s Kuzminovou senzačne piata na ZOH 2018 v Pjongčangu a šiesta na MS 2019 v Östersunde.

Sen každého biatlonistu

„Okrem sestier Fialkových a Terky Poliakovej máme už len pretekárky, ktoré ešte neokúsili Svetový pohár. Ak nebodaj ešte niektorá ochorie, tak sme so ženskou štafetou skončili. Budeme si musieť sadnúť prezídium SZB, či postavíme ženskú štafetu alebo nie. Keď však nepostavíme štafetu, nepribudnú nám body do Pohára národov a stratíme aj miestenky pre individuálne štarty vo Svetovom pohári,“ zamyslel sa Hurajt.

Miesto štvrtej pretekárky popri sestrách Paulíne a Ivone Fialkových a Terézii Poliakovej na začiatku sezóny zaujme Veronika Machyniaková, ktorá si vlani v IBU Cupe vybojovala iba 4 body a celkovo skončila na 144. priečke. A to už má 22 rokov.

„Mala by som štartovať v prvých dvoch kolách Svetového pohára v Östersunde a Hochfilzene. Teším sa na to, lebo je to sen každého biatlonistu. Ciele si nedávam, lebo nechcem byť v strese a byť nešťastná. Snažím sa podávať najlepšie výkony a mať z biatlonu radosť,“ cituje V. Machyniakovú denník Sme.

Spomienka na preteky s Matiaškom

Štyridsiatnik Hurajt si zaspomínal na to, ako svojho času malo Slovensko v mužskej časti vyjazdené vo Svetovom pohári iba dve miesta, a tak brázdili preteky iba vo dvojici s Marekom Matiaškom.

Dnes má Slovensko štyri miesta medzi mužmi aj ženami, ale kontinuálne dodávanie kvality do reprezentácie už nefunguje. Preto sa môže ľahko stať, že početný stav Slovákov v najprestížnejších pretekoch v biatlone opäť klesne.

„Tá niť sa pretrhla a vidím to tak, že možno do piatich rokov ani nebudeme mať schopného pretekára či pretekárku. Nasťa skončila a pri ženách musíme plátať dieru, ktorá po nej zostala. U mužov už skončil Matej Kazár o pár rokov sa poberú aj Martin Otčenáš a Tomáš Hasilla a vznikne rovnaká diera,“ dodal Hurajt.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováIvona FialkováMarek MatiaškoMatej KazárPaulína FialkováPavol HurajtTerézia PoliakováVeronika Machyniaková