Kuzminová už najúspešnejšou Slovenkou, so zlatom osmička slovenských športovcov

Anastasia Kuzminova
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová. Foto: archívne, SITA/AP

PJONGČANG 17. februára (WebNoviny.sk) – Biatlionistka Anastasia Kuzminová už je najúspešnejšou športovkyňou na olympijských hrách (OH) a zimných olympijských hrách (ZOH) v ére samostatnosti Slovenska.

Sobotňajším ziskom zlata v pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu sa dostala pred vodných slalomárov Pavla a Petra Hochschornerovcov, ktorí majú v zbierke po tri zlaté a jednu bronzovú medailu. Kuzminová má okrem troch zlatých aj tri strieborné.

Tri cenné kovy

Anastasia Kuzminová už je slovenskou rekordérkou aj v pošte medailí z olympiád, na svojom konte ich má šesť, o jednu viac ako ďalší vodný slalomár Michal Martikán (2 – 2 – 1), ktorý získal zlato na OH 1996 a 2008, striebro na OH 2000 a 2004 a bronz na OH 2012.

Prelink

Tridsaťtriročná rodáčka z ruského Ťumeňa Kuzminová na ZOH 2018 získala už tri cenné kovy, okrem sobotňajšej zlatej aj dve strieborné.

Zástupcovia deviatich športov

Medzi doterajšou osmičkou športovcov SR so zlatou medailou figurujú ešte aj vodná slalomárka Elena Kaliská (2 – 0 – 0), vodní slalomári bratranci Ladislav a Peter Škantárovci (obaja 1 – 0 – 0) a atlét Matej Tóth (1 – 0 – 0). Práve Kuzminová a Tóth sú jediní slovenskí zástupcovia iných športov ako vodného slalomu, ktorí dosiahli až na olympijský medailový vrchol.

Medzi 26 slovenskými držiteľmi medailí z OH a ZOH figurujú zástupcovia deviatich športov – vodného slalomu (8), rýchlostnej kanoistiky (8), športovej streľby (3), biatlonu (2), atletiky (1), džuda (1), plávania (1), snoubordingu (1) a zápasenia (1).

Slovenskí medailisti na OH a ZOH v ére samostatnosti:

Anastasia Kuzminová (biatlon) 3- 3 – 0
Pavol Hochschorner (vodný slalom) 3 – 0 – 1
Peter Hochschorner (vodný slalom) 3 – 0 – 1
Michal Martikán (vodný slalom) 2 – 2 – 1
Elena Kaliská (vodný slalom) 2 – 0 – 0
Ladislav Škantár (vodný slalom) 1 – 0 – 0
Peter Škantár (vodný slalom) 1 – 0 – 0
Matej Tóth (atletika) 1 – 0 – 0
Erik Vlček (rýchlostná kanoistika) 0 – 2 – 1
Zuzana Štefečeková (streľba) 0 – 2 – 0
Martina Moravcová (plávanie) 0 – 2 – 0
Juraj Tarr (rýchlostná kanoistika) 0 – 2 – 0
Michal Riszdorfer (rýchlostná kanoistika) 0 – 1 – 1
Richard Riszdorfer (rýchlostná kanoistika) 0 – 1 – 1
Matej Beňuš (vodný slalom) 0 – 1 – 0
Denis Myšák (rýchlostná kanoistika) 0 – 1 – 0
Tibor Linka (rýchlostná kanoistika) 0 – 1 – 0
Slavomír Kňazovický (rýchlostná kanoistika) 0 – 1 – 0
Jozef Krnáč (džudo) 0 – 1 – 0
David Musuľbes (zápasenie) 0 – 1 – 0
Radoslav Židek (snoubording) 0 – 1 – 0
Jozef Gönci (streľba) 0 – 0 – 2
Juraj Bača (rýchlostná kanoistika) 0 – 0 – 1
Juraj Minčík (vodný slalom) 0 – 0 – 1
Pavol Hurajt (biatlon) 0 – 0 – 1
Danka Barteková (streľba) 0 – 0 – 1

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováDanka BartekováDavid MusuľbesDenis MyšákElena KaliskáErik VlčekJozef GönciJuraj BačaJuraj TarrLadislav ŠkantárMartina MoravcováMatej BeňušMatej TóthMichal MartikánMichal RiszdorferPavol HochschornerPavol HurajtPeter HochschornerPeter ŠkantárRadoslav ŽidekTibor LinkaZuzana Štefečeková