Kuzminovej pomohol talizman, poháňali ju aj hokejisti

Anastasia Kuzminová
Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová získala zlatú medailu v rýchlostných pretekoch biatlonistiek na zimných olympijských hrách v Soči. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Anastasia Kuzminová
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

SOČI 10. februára (WEBNOVINY) – Vo Vancouveri prinieslo biatlonistke Anastasii Kuzminovej v rýchlostných pretekoch na 7,5 km šťastie číslo devätnásť, v Soči tridsaťtrojka.

Dvadsaťdeväťročná rodáčka z Ťumenu sa v oboch prípadoch tešila z olympijského prvenstva. Vancouverskú devätnástku mala so sebou aj vo vytrvalostnej olympijskej dedine na Červenej Poľane.

Deň pred odchodom mi tréner Sanitra volal, či mám so sebou nejaký talizman. Povedal mi, nech si zoberiem aspoň tú devätnástku. Ja som ho poslúchla, dala som si ju na vankúš a spala som na nej,“ popisovala Anastasia Kuzminová a pokračovala: „Keď mi vyžrebovali tridsaťtrojku, veľmi som sa potešila. Mamina mi povedala, že to v Rusku veľa znamená. V krajine môjho pôvodu sa hovorí, že Boh ľúbi trojicu. Keď som mala dve trojice, bolo to niečo výnimočné.

Obrazom: Skvelá Kuzminová vybojovala pre Slovensko zlatú medailu

Po víťazstve v nedeľňajších rýchlostných pretekoch sa nevedela dlho dostať k mobilnému telefónu a netušila, koľko mala v ňom blahoželaní. Už v samotnom areáli ich dostala desiatky. „Na štarte som netušila, že získam zlato. Vedela som, že dnes pre medailu spravím maximum,“ uviedla dvojnásobná olympijská víťazka.

Kuzminová má v Soči viacerých svojich blízkych. Jej manžel Daniel je jej trénerom, brat Anton Šipulin zasa reprezentuje Rusko. Do dejiska ZOH prišli aj jej rodičia. Na diaľku mamu podporuje z Banskej Bystrice syn Jelisej. Pred štyrmi rokmi v čase jej triumfu vo Vancouveri bol malým chlapcom, v súčasnosti je už školákom.

Rusi ju považujú za svoju

Úžasná Kuzminová vybojovala Slovensku zlatú medailu
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Mnohí Rusi ju považujú za svoju. Až do triumfu krasokorčuliarov vo večernej súťaži tímov nemala organizujúca krajina v Soči na svojom konte zlatú medailu. Kuzminová už za svoj domov považuje Slovensko a rada si vypočuje pri preberaní cenného kovu „Nad Tatrou sa blýska“.

Soči je iná oblasť ako moja rodná Ťumenská. Je to tu však veľmi príjemné. Povzbudzovali ma aj ruskí fanúšikovia a cítila som sa ako doma,“ dodala spoločne s Elenou Kaliskou jediná dvojnásobná slovenská zlatá olympijská medailistka.

Vynikajúci výkon biatlonistky sledovali v komplexe Laura naživo aj všetci členovia slovenskej hokejovej výpravy.

Veľké nadšenie prežíval kapitán reprezentácie Zdeno Chára, ktorý na drese nosí číslo 33. Symbolikou je, že také štartové číslo mala aj Anastasia Kuzminová počas obhajoby zlata v šprinte. Chára pri trati neúnavne povzbudzoval slovenské reprezentantky a po druhej úspešnej streleckej položke Kuzminovej sa snažil dostať čo najbližšie k priestoru cieľa, aby zamával víťazke.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Tím, ktorý mal v nedeľu popoludní voľno, využil možnosť a v rámci relaxu sa vybral na biatlonovú súťaž. Úspech slovenských farieb ich veľmi potešil. Mužstvo sa rozostavilo v stúpaní za strelnicou a podporovalo najmä biatlonistky spod Tatier. Kuzminová priznala, že pôvodne chcela za strelnicou ísť pomalšie, ale keď počula pokrik od hokejistov, nedovolilo jej to spomaliť a kopec vybehla expresne rýchlo.

Inšpirácia pre hokejistov

Bol to krásny pocit, že sme mohli byť na týchto pretekoch. Pre mňa dvojnásobný – Nasťa býva v Banskej Bystrici, odkiaľ pochádzam. Všetci jej blahoželáme, dosiahla fantastický úspech. V Banskej Bystrici som ju ešte osobne nestretol, len som ju párkrát zahliadol. Verím, že sa jej bude dariť aj v ďalších pretekoch,“ povedal Tomáš Surový, ktorého so spoluhráčmi už od pondelka čaká tvrdá práca a príprava na hokejový turnaj.

V nedeľu si oddýchli predovšetkým psychicky, pozreli si aj vytrvalostnú olympijskú dedinu. Pre mnohých hokejistov to bola prvá priama skúsenosť s biatlonom. „Ja osobne som bol na biatlone prvýkrát a hneď dosiahlo Slovensko veľký úspech. Som rád, že som mohol byť pri tom,“ dodal Tomáš Surový.

Veľký zážitok mal z pretekov aj jediný zástupca extraligy v tíme Tomáš Marcinko. Košičan priznal, že zlatá medaila Kuzminovej môže byť inšpiráciou aj pre celý hokejový tím. „Snažili sme sa povzbudzovať všetky slovenské reprezentantky. Bol to pre nás veľký zážitok. Všetci to Nasti želáme a sme radi, že máme prvé zlato,“ priznal Tomáš Marcinko.

Kuzminovú by potešila ďalšia návšteva hokejistov, ale uvedomuje si, že sú športovci a majú svoj vlastný program. „Skôr teraz ja pôjdem povzbudiť ich,“ priznala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováAnton ŠipulinTomáš MarcinkoTomáš SurovýZdeno Chára