Kuzminovej úsek bol po zbabranej streľbe Fialkovej posledný, slovenskú štafetu stiahli z trate

Paulína Fialková
Slovenská biatlonistka Paulína Fialková. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 20. februára 14:42

PJONGČANG 20. februára (WebNoviny.sk) – Slovenskí biatlonisti Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Matej Kazár a Martin Otčenáš nedokončili utorňajšie preteky štvorčlenných miešaných štafiet na 2×6 km a 2×7,5 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike.

Muži sa k slovu ani nedostali

Fialková po skvelých individuálnych výsledkoch zažila aj odvrátenú stranu biatlonu. V utorkových pretekoch trafila z ôsmich rán na prvej „ležke“ iba jedinú a ešte aj zabudla „odkrúžiť“ jedno zo štyroch trestných kôl. To stálo slovenskú mixštafetu ešte dve trestné minúty navyše ako penalizáciu.

Prelink

Dvadsaťpäťročná Breznianka zo zásobníka nesklopila ani jeden terčík. Padol jej až šiesty pri prvom dobíjaní, no posledné dva opäť nenamierila presne. Kolegyni Anastasii Kuzminovej odovzdala s mankom 5:50 min na poslednom mieste a Slováci mali predčasne po pretekoch. Muži sa napokon k slovu ani nedostali, Kuzminovú po druhej streľbe stiahli z trate.

„Robila som všetko tak, ako sme sa trénerkou dohodli. Neviem, či nejakou nešťastnou náhodou sa mi pred štartom buchol dioptér, niečo sa tam posunulo alebo čo sa mohlo udiať, ale nepadalo mi to tam. Aj som „cvakala“ aj tak mi to nešlo,“ pomedzi slzy súkala zo seba slová Paulína Fialková.

Fialkovej rany boli vychýlené o dva centimetre

Podľa informácií zo zákulisia pretekov každá z prvých piatich nepresných rán v jej podaní bola vychýlená približne o 2 cm od potrebného smeru.

„Pocit bezradnosti, ktorý som zažila počas tej streľby, neprajem nikomu. Pokazila som celú štafetu. Chcem sa za to ospravedlniť všetkým, čo s tým majú do činenia, celému Slovensku. Je to iba moja vina,“ pokračovala Paulína Fialková.

Penalizácia dvoch trestných minút sa dáva za nevystrelené náboje alebo neabsolvovanie potrebného počtu trestných kôl na základe nepresnej streľby.

„Myslela som si, že mám odkrúžené štyri trestné kolá, ale asi to tak nebolo. Pokazila som si dojem z tejto olympiády, ani neviem, čo mám ďalej robiť. Bude ešte ženská štafeta, ale asi by ma mala trénerka vymeniť,lebo po tomto výbuchu nebudem v stave súťažiť,“ doplnila psychicky zlomená P. Fialková.

Murínová sa s niečím podobným nestretla

Jej skúsenejšia a o 8 rokov staršia kolegyňa z tímu, šesťnásobná olympijská medailistka, Anastasia Kuzminová, k nevydareným pretekom uviedla: „Je to veľká smola, čo sa stalo Paulíne. Neviem presne, o čo išlo pri jej streľbe, a nebudem to preto bližšie komentovať. Odštartovala som v nie komfortnom stave, prejavilo sa to potom na mojej streľbe. Dezorientovaná som brala tri náhradné náboje pri streľbe v ľahu a dva v stoji. Preteky nám vôbec nevyšli, ale netreba z toho robiť tragédiu. Prosím vás o to, aby ste to tak brali, že nejde o život. Je to len šport a stáva sa všeličo. Treba sa z toho poučiť,“ prihovorila sa médiám Anastasia Kuzminová. Vzápätí ešte raz smerom k novinárom zdupľovala: „Ak chcete, aby sme v štafete dosiahli dobrý výsledok, netreba dnešné preteky zbytočne nafukovať.“

Trénerka Anna Murínová sa s niečím podobným, čo sa udialo jej zverenke P. Fialkovej, vo svojej kariére nestretla. „Verím, že to neboli jej chyby a stalo sa len čosi mechanické. Jej výstrely končili priveľmi vpravo, možno si pred štartom pretekov ´ťukla´ dioptér. Niečo podobné sa už stalo Ivke Fialkovej na pretekoch Svetového pohára. Je to zlé, ale máme ešte ženskú štafetu a treba sa dať dokopy. Takýto čierny scenár sme si však po pekných výsledkoch vôbec nepredstavovali,“ uviedla Murínová.

Bývalá členka širšej svetovej špičky Murínová verí, že P. Fialková sa z počiatočného šoku dostane a do štvrtkových pretekov ženských štafiet sa dá psychicky do poriadku. „Pôjdem za Paulou a najprv ju objímem. Myslím si, že sa z toho ´oklepe´ a pôjde do toho. Nemáme lepšiu biatlonistkou do štafety, preto tam bude musieť ísť a rozbehnúť ju. Verím, že to zvládne,“ doplnila Murínová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováMartin OtčenášMatej KazárPaulína Fialková