Kužmová v Aucklande nestačila na Nemku Görgesovú, a tak nepostupuje do finále turnaja WTA

Viktória Kužmová
Slovenská tenistka Viktória Kužmová. Foto: archívne, SITA/AP.

AUCKLAND 5. januára (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Viktória Kužmová nepostúpila do finále na turnaji WTA International ASB Classic v novozélandskom Aucklande (dotácia 250 000 USD, tvrdý povrch vonku). V sobotňajšom semifinále nestačila na turnajovú dvojku Nemku Juliu Görgesovú, ktorej podľahla 1:6, 6:7 (6). Napriek prehre patrí Kužmovej v online poradí rebríčka WTA aktuálne 46. priečka, vyššie počas svojej kariéry ešte nebola.

Vyrovnala kariérne maximum

V pondelňajšom vydaní renkingu sa dostane pred Magdalénu Rybárikovú a stane sa slovenskou ženskou dvojkou za Dominikou Cibulkovou. Rodáčka z Košíc Kužmová si postupom do semifinále vyrovnala svoje kariérne maximum na turnajoch WTA, keď vlani sa rovnako dostala medzi najlepšiu štvoricu na podujatiach v Budapešti a Hertogenboschi.

Dvadsaťročná Kužmová (50. v rebričku WTA) a o desať rokov staršia Görgesová (14.) odohrali štvrtý vzájomný duel. Nemecká tenistka uspela vo všetkých doterajších zápasoch. Kužmová doteraz nezískala proti Görgesovej ani jeden set.

Musel rozhodnúť aj tajbrejk

V úvodnom sete dominovala nemecká tenistka. Dostala sa do vedenia 3:0 aj 5:0. Za tohto stavu odvrátila Kužmová pri svojom podaní tri brejkbaly a zabránila hrozbe kanára v prvom dejstve. V následujúcej hre už Nemka na servise nezaváhala a získala prvý set vo svoj prospech.

Aj druhé dejstvo začala lepšie Görgesová, keď sa ujala vedenia 2:0. V ôsmej hre sa Kužmovej na príjme podarilo vyrovnať na 4:4. O víťazke druhého setu musel rozhodnúť aj tajbrejk. V skrátenej hre uspela Görgesová, keď využila tretí mečbal a tešila sa z postupu do finále.

Začala mimo Top 100

Zverenkyňa Michala Mertiňáka v rámci projektu NTC Kužmová má za sebou vydarenú vlaňajšiu sezónu. Začala ju mimo Top 100 a ukončila ju na 50. mieste. Na záver roka v decembri sa dostala do finále turnaja ITF v Dubaji a dobrú formu spred Vianoc ukazuje aj v úvode novej sezóny v Austrálii.

Po turnaji v Aucklande ju pred úvodným grandslamom sezóny Australian Open čaká ešte účasť na podujatí v tasmánskom Hobarte. V úvodnom kole ju preverí Tímea Babosová z Maďarska. Bude to ich premiérový vzájomný duel.