Kvalifikácia ME 2011: Kitkova SR 21 zdolala Srbsko

Bez názvu
Boris Kitka Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

ZLATÉ MORAVCE 11. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov zvíťazili v stredajšom súboji kvalifikácie o postup na ME 2011 tejto vekovej kategórie v Zlatých Moravciach nad Srbskom 2:1 (1:0). Zverenci trénera Borisa Kitku si týmto víťazstvom udržali reálnu šancu na postup na záverečný turnaj ME do 21 rokov v Dánsku. O oba slovenské góly sa postaral útočník Slovana Bratislava Jakub Sylvestr. Najprv v 14. min dorazil do siete predchádzajúcu strelu Erika Čikoša a po hodine hry po pekne individuálnej akcii prestrelil brankára hostí. Srbi odpovedali v 68. min z kopačky Filipa Duričiča, ale vyrovnať sa im už nepodarilo. Naopak po celý zápas lepší domáci mohli z viacerých príležitostí zvýšiť svoje vedenie.

Slováci sú teraz so 14 bodmi na 2. mieste v tabuľke 7. skupiny. Keďže Chorvátsko zdolalo Nórsko 4:1, ich odstup je aj naďalej dvojbodový. Práve medzi týmito dvoma mužstvami sa rozhodne o priamom postupujúcom na ME 2011. Slovenskí mladíci zakončia svoje kvalifikačné vystúpenie 7. septembra domácim súbojom s Nórskom. Chorváti pocestujú o tri dni skôr do Srbska.

Slováci začali odvážne smerom dopredu a v úvodnej štvrťhodinke často využívali veľké diery v obrane Srbov. Už v 4. min mohol otvoriť skóre Lačný, keď postupoval sám na Daniloviča. Obstrelil ho, ale spolu s ním aj jeho bránku. V 7. min boli rovnako blízko k prvému gólu srbskí mladíci, keď po totálnom prečíslení z rýchleho protiútoku Čikoš zachraňoval po strele Sulejmaniho výkopom z prázdnej bránky. V 10. min Slováci predviedli signál z rohu, ale šikovné predĺženie lopty Jánošíkom na päťku adresáta zároveň gólového zakončovateľa nenašlo. O štyri minúty sa konečne menilo skóre a to za súhlasnej asistencie takmer zaplneného štadióna ViOnu. Ďuriš na ľavej strane vysunul Čikoša, jeho strelu Danilovič len vyrazil pred seba a útočník Slovana Bratislava Sylvestr z dorážky rozvlnil sieť – 1:0. O tri minúty neskôr sa tešili z gólu aj Srbi, ale predčasne, lebo hlavný rozhodca ho neuznal pre postavenie mimo hry. Slováci pokračovali v peknej útočnej hre, keď v strede poľa nevýraznému súperovi bez väčších problémov odoberali lopty a hrozili najmä z ľavej strany ofenzívy. V 25. min Ďuriš bez prípravy trafil len nohy jedného z obrancov hostí, o niečo neskôr Sylvestr našiel na hranici šestnástky Gergela, ale ten ani poriadne nevystrelil. V 35. min mohli hostia z ojedinelej akcie vyrovnať, nebezpečnú hlavičku Vlkoviča slovenský gólman kryl. V závere prvého polčasu sa ešte zaskvel individuálnou akciou obranca Čikoš. Strela z jeho kopačky mierila tesne vedľa ľavej žrde.

Po zmene strán srbskí hráči zahrozili z priamych kopov, ale Dúbravka bol pri strele Sulejmaniho v 55. min pozorný. Na druhej strane najprv Jánošík strelou bez prípravy natiahol Daniloviča a po hodine hry pridal gólovú poistku opäť Sylvestr. Dôrazný útočník prešiel cez dvoch srbských obrancov a z uhla prekvapil súperovho brankára – 2:0. Srbom trvalo len osem minút, kým sa opäť dostali na dostrel jedného gólu. Po prihrávke Vlkoviča sa dostal na päťke k lopte striedajúci Duričič, otočil sa s loptou a pohodlne znížil na 1:2. V 73. min sa dostal na ihrisko M. Kuzma a už o štyri minúty zdravou strelou z 22 m preveril pozornosť Daniloviča. Srbi zvýšili úsilie smerom dopredu, ale päť minút pred koncom mohol slovenské víťazstvo prikrášliť svojím hetrikom Sylvestr, ale prestrelil. V dramatickom závere už napriek šanciam na oboch stranách gól nepadol, a tak si mladí Slováci pripísali cenné tri body v súboji o postup na ME 2011.

Kvalifikácia ME 2011, 7. skupina – výsledok:

Slovensko „21“ – Srbsko „21“ 2:1 (1:0)

Góly: 14. a 60. Sylvestr – 68. Duričič, ŽK: 15. M. Ďuriš, 88. Štepanovský – 18. Matič, 53. Ubiparip, 90.+ Vlkovič, rozhodovali: Ennjimi (Fr.) – Cano a Zitouni (všetci Fr.), 2624 divákov

Slovensko „21“: Dúbravka – Jánošík, Jarabica, Baran, Čikoš – R. Procházka – Gergel (78. Štepanovský), Grendel (73. M. Kuzma), M. Ďuriš – Sylvestr, Lačný (59. F. Kiss)

Srbsko „21“: Danilovič – Jovanovič, Milanovič, Rajkovič, Vlkovič – Matič, Radovanovič (76. Tomič), Milinkovič (62. Duričič), Tadič – Sulejmani, Ubiparip (59. Ščepovič)

Boris Kitka (tréner SR “21“): „Dnešné víťazstvo nás stálo veľmi veľa síl. Na konci už bolo vidieť, že chlapci toho majú plné zuby. Dnes však dávam pred nimi klobúk dolu, lebo v tom nahustenom programe, ktorí niektorí z nich majú, išli až na dno svojich síl. Mali sme veľmi veľa šancí. Škoda, že sme neudržali to dvojgólové vedenie a v závere sa museli obávať o výsledok. Som však naozaj šťastný, lebo sme zvládli ťažký zápas s veľmi silným mužstvom.“

Erik Čikoš (obranca SR „21“): „Srbi sú veľmi technickí a vpredu nebezpeční, čo aj potvrdili. Rátali sme však aj s tým, že vzadu budú zraniteľní najmä v strede obrany, kde majú vysokých, trochu menej obratných hráčov a to sme aj využívali. Miloš Lačný a Kubo Sylvestr za ich obranu veľmi dobre zbiehali a vďaka tomu sme aj zvládli tento zápas. V celej kvalifikácii hráme dobre ako tím a dnešné tri body sú veľmi dôležité. Udržali sme sa v hre o

Jakub Sylvestr (útočník SR „21“, autor 2 gólov): „Z najväčšej šance som nedal gól… Škoda, lebo som mohol mať na konte hetrik na medzinárodnej úrovni. Dal som však dva iné góly a Pán Boh zaplať aj za ne. Dôležitý bol druhý gól, keď sme sa upokojili a odišli im na dva góly. Potom Srbi ukázali, že vedia hrať futbal, strelili gól, trochu to zdramatizovali, ale my sme zaslúžene vyhrali. Mali sme zápas pod kontrolou. V závere nám už dochádzali sily. Vpredu sme odviedli veľa roboty, nabehali veľa šprintov, a to sa potom prejaví na kondičke. V závere možno niektorí odišli fyzicky, ale bojovali sme jeden za druhého a vybojovali dôležité víťazstvo.“

Martin Dúbravka (brankár SR „21“): „Najhoršie v tomto stretnutí mi bolo už v 2. min, lebo som si myslel, že prehrávame. Našťastie, chlapci si zobrali z tohto ponaučenie a najmä v prvom polčase si vypracovali viacero šancí. Vďaka svojej aktivite sme si u Srbov získali rešpekt a keďže oni majú v strede obrany vysokých hráčov, ktorí sú menej obratní, naši útočníci sa dostávali veľmi často do vyložených príležitostí. Škoda, že sme ich nevyužívali a dopustili zbytočne dramatický záver, keď sme sa po znížení súpera na 1:2 obávali o výsledok.“

Chorvátsko „21“ – Nórsko „21“ 4:1 (2:0)

Góly: 3. a 82. Lovren, 25. Jajalo, 90. Kreilach – 52. Henriksen, rozhodoval: Joao Ferreira (Portug.)