Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Soňa Gaborčáková, Igor Matovič
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Poslankyňa za hnutie OĽaNO Soňa Gaborčáková a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Foto: SITA/Robert Tappert
7. 12. 2018 10:37 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Kvalifikovanejší pracovníci z tretích krajín sú už podľa Gaborčákovej v Česku, Poľsku a Maďarsku

BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Občanov z tretích krajín s vyššou kvalifikáciou nám podľa poslankyne NR SR za hnutie OĽaNO Sone Gaborčákovej už vykradli Česi, Poliaci a Maďari.

Opozičná poslankyňa to uviedla v parlamentnej rozprave k vládnemu návrhu novely zákona o službách zamestnanosti. Pracovnú silu z krajín mimo Európskej únie mohlo podľa nej Slovensko prijímať ešte v časoch, keď k nám chcela prísť.

Krátkodobé pracovné miesta

„Nesúhlasíme s prijímaním občanov z tretích krajín,“ povedala. Obáva sa toho, že dlhodobo nezamestnaní preto nenájdu pracovné miesta na trvalý pracovný pomer a opatrovateľky z Rakúska sa nevrátia na Slovensko.

Dlhodobo nezamestnaní, ktorých je na Slovensku takmer 69 tisíc, podľa Gaborčákovej získavajú pracovné miesta len vďaka aktívnej politike trhu práce a tieto miesta sú len krátkodobé.

„Vláda málo pracuje na aktivovaní pracovných síl, ktoré sú nevyužité,“ tvrdí opozičná poslankyňa. Aktívnu politiku trhu práce treba podľa nej reformovať. Vláda by okrem toho mala realizovať politiku návratu Slovákov zo zahraničia domov. „Máme kvalifikovanú pracovnú silu, ktorá by sa vrátila,“ povedala. Štát však podľa nej musí týmto ľuďom poskytnúť napríklad daňovo-odvodové úľavy.

Sociálny damping

Nezaradená poslankyňa Simona Petrík podala pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by pracovníci z tretích krajín museli od zamestnávateľa na Slovensku dostávať najmenej priemernú mzdu v danom odvetví. Podľa nej sú totiž pracovníci z tretích krajín ochotní pracovať na Slovensku za oveľa nižšie mzdy ako naši občania a preto Slovensku hrozí sociálny damping.

Podľa navrhovanej novely zákona o službách zamestnanosti, ktorá sa nachádza v druhom čítaní, sa majú od začiatku budúceho roka zaviesť opatrenia vyplývajúce zo stratégie pracovnej mobility cudzincov na Slovensku.

Tieto opatrenia majú podľa rezortu práce zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily. Návrh novely zákona zavádza opatrenia v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku.

Zmeny v službách zamestnanosti

V zákone o službách zamestnanosti sa má napríklad pre zamestnávateľov zaviesť povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta na úrady práce s tým, že by zákon stanovoval maximálnu výšku pokuty za nesplnenie tejto povinnosti. Ďalšou navrhovanou zmenou je zvýšenie periodicity aktualizácie zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily z ročnej na štvrťročnú.

Skracujú sa lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie a rozširujú sa možnosti vstupu štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce cez agentúry dočasného zamestnávania v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily.

V zákone o pobyte cudzincov sa majú od začiatku budúceho roka skrátiť lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na zamestnanie z 90 na 30 dní v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily, alebo ak ide o zamestnancov technologických centier.

Odporúčané články

S dlhodobo nezamestnanými sa nepracuje, Gaborčáková hovorí aj o návrate zahraničných Slovákov Zamestnávatelia radi príjmu pracovníkov zo zahraničia a žiadajú poslancov o schválenie novely

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X