Kvalita demokracie na Slovensku sa v minulom roku zhoršila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico kandiduje za prezidenta
Premiér Robert Fico oznámil, že bude na budúci rok kandidovať za prezidenta SR. Kandidatúru oznámil v Historickej budove Slovenskej národnej rady pri zhodnotení výsledkov vlády a stanovení jej nových cieľov. Na stretnutí boli členovia vlády a poslanci Národnej rady SR za Smer. Fico abdikuje na funkciu predsedu vlády až vtedy, keď vyhrá prezidentské voľby. Jeho nástupcom v premiérskom kresle a na čele Smeru by sa mal stať Pavol Paška. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Kvalita demokracie na Slovensku sa podľa Inštitútu pre verejné otázky (IVO) v roku 2013 mierne zhoršila. Proti predchádzajúcemu roku sa index kvality demokracie zhoršil o jednu desatinu, z priemeru 2,8 v roku 2012 na 2,9. V poslednom štvrťroku 2013 sa zhoršilo hodnotenie IVO Barometra oproti predchádzajúcemu obdobiu z 2,9 na 3,1.

Najväčší regres zaznamenali analytici IVO v oblasti demokratických inštitúcií a právneho štátu, kde index kvality klesol z úvodnej hodnoty 2,75 v prvom štvrťroku na 3,5 v závere roka. Mierne zhoršenie zaznamenali aj v oblasti ochrany a dodržiavania ľudských a menšinových práv, kde sa priemerná známka zhoršila z 3,0 na 3,2.

Snaha Smeru o koncentráciu moci

Vo zvyšných dvoch hodnotených oblastiach – Legislatíva a Nezávislé médiá verejnej služby sa pozitívne a negatívne tendencie navzájom vyvažovali, takže celkové hodnotenie sa oproti predchádzajúcemu obdobiu nezmenilo.

„Na činnosti ústavných inštitúcií a štátnych orgánov sa zreteľne odrážali následky úsilia vládnej strany Smer-SD o maximálnu koncentráciu moci, snáh o ovplyvňovanie pôsobenia týchto inštitúcií v prospech spomínanej strany, o vytvorenie čo najpriaznivejších podmienok pre dlhodobé pôsobenie Smeru-SD v pozícii dominantnej politickej sily so silnými mocenskými kompetenciami,“ povedal prezident IVO Grigorij Mesežnikov.

Tyrania väčšiny Smeru-SD sa podľa jeho slov rozvinula do podoby syndrómu jednej strany. Podľa Mesežnikova ide o taký prístup pri spravovaní krajiny, v rámci ktorého sa vládna strany usiluje o marginalizáciu, zbezvýznamňovanie všetkých politických síl spôsobom, že jedine ona je autentickým stelesnením reprezentácie celospoločenských záujmov, s legitímnym nárokom na osobitné postavenie v systéme mocenských inštitúcií, s právom na využitie administratívnych kapacít štátu vo vlastný prospech.

Schvaľovanie sporných zákonov

Odvolávanie premiéra Roberta Fica
Foto: SITA/Ján Slovák

Politická účelovosť sa podľa Mesežnikova prejavovala aj pri schvaľovaní zákonov, keď sa v poslednom štvrťroku obchádzalo pripomienkové konanie a k jednoduchým novelám sa podávali v druhom čítaní v parlamente rozsiahle principiálne pozmeňujúce návrhy. Takýmto spôsobom Smer-SD presadil napríklad zavedenie daňovej licencie.

Vládny subjekt rovnako schvaľoval právne normy, aj keď rôzni aktéri, či už odborná verejnosť, opozícia alebo prezident republiky upozorňovali na rozpor zákona s ústavou. Smer-SD tak momentálny politický profit nadradil nad kvalitné právne prostredie.

Situácia v oblasti ľudských práv bola v poslednom štvrťroku podľa IVO poznačená viacerými problematickými trendmi a javmi, o čom svedčil vývoj v niektorých dlhšie trvajúcich kauzách. V poslednom štvrťroku tiež parlament schválil novelu zákona o hmotnej núdzi, ktorej kritici sa nazdávajú, že podmieňovanie základnej sociálnej dávky plnením dodatočných povinností je nútenou prácou, ktorú zakazuje Ústava SR, Európsky dohovor o ľudských právach ako aj dohovory Medzinárodnej organizácie práce.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Grigorij Mesežnikov
Firmy a inštitúcie IVO Inštitút pre verejné otázky