Kvóty migrantov nie sú riešením, zhodli sa Fico s Cameronom

Premiér Fico prijal britského premiéra Davida Camerona
Sprava: Predseda vlády SR Robert Fico a premiér Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska David Cameron počas prijatia na Úrade vlády SR. Bratislava, 19. jún 2015. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Slovensko plne súhlasí so snahou Veľkej Británie zvýšiť konkurencieschopnosť Európskej únie (EÚ). Po rokovaní s britským premiérom Davidom Cameronom to vyhlásil jeho slovenský partner Robert Fico. Diskusiu o reformách Slovensko víta a považuje ju za veľmi správnu.

Obrazom: Slovensko hostí svetových lídrov, prišli na GLOBSEC a stretnutie krajín V4

„Nemáme kategorické vyjadrenia, že toto nie je možné, toto sa nedá,“ konštatoval Fico. Pripomenul ale, že dôležitá je dohoda 28 členských štátov únie a nie, aby došlo k bilaterálnym dohodám špičiek únie a Veľkej Británie.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Cameron privítal podporu Slovenska pri reforme EÚ

Britský premiér David Cameron využil spoločné rokovanie so slovenským premiérom na prezentovanie britského postoja v súvislosti s reformami EÚ a privítal podporu Slovenska pri reforme únie a zvlášť v oblasti zvýšenia konkurencieschopnosti.

Taktiež neobišli tému Grécka. Podľa Fica je Slovensko pripravené mentálne aj technicky na krízový scenár, ak by Grécko vystúpilo z eurozóny. „Želáme si, aby Grécko zostalo v eurozóne, ale nie za každú cenu,“ povedal Fico po rokovaní s britským premiérom Davidom Cameronom. Zároveň slovenský premiér zdôraznil, že Slovensko „bude dôsledne trvať na tom, aby si Grécko plnilo domáce úlohy“.

VIAC SA DOČÍTATE

——> V TOMTO ČLÁNKU.

Premiéri spolu hovorili aj o ďalších aktuálnych témach – problémoch migrácie a situácii na Ukrajine. V súvislosti so situáciu na severe Afriky sa zhodli, že je potrebné upokojiť situáciu. Pričom podľa slovenskej a britskej vlády povinné kvóty nie sú riešením. „Mali by to byť predovšetkým dobrovoľné schémy, ktoré členské krajiny na riešenie problému ponúknu,“ dodal slovenský premiér.

Slovensko chce naďalej pomáhať Ukrajine

Slovensko Ukrajine pomáha a chce pomáhať, potvrdil ďalej premiér Fico. Odprezentoval predovšetkým našu pomoc pri tranzite plynu, ale zdôraznil, že chceme pomáhať aj skúsenosťami a sme naďalej pripravení pomáhať humanitárne. „Jediné riešenie situácie na Ukrajine je vecný dialóg,“ zdôraznil slovenský premiér.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Zároveň uviedol, že Slovensko môže mať na niektoré veci vlastný, originálny názor, ale na konci dňa nám vždy bude záležať na jednote postojov členských štátov Európskej únie. Britský premiér zdôraznil v súvislosti s Ukrajinou dôležitosť dodržiavania minských dohôd.

Slovenský premiér poďakoval Davidovi Cameronovi za bilaterálnu spoluprácu v oblasti boji proti daňovým únikom. Britský systém, ktorý používame, je podľa neho veľmi efektívny a chceme ho naďalej implementovať.

Premiér Fico prijal britského premiéra Davida Camerona
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David CameronRobert Fico