Kvóty nezabránia tragickým úmrtiam utečencov, tvrdí Kaliňák

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Utečenci
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) – Zvedenie povinných kvót podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nezabráni tragickým úmrtiam utečencov, ktorých bola Európa svedkom v ostatných dňoch.

Minister to povedal v piatok na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti s tým, že Slovensko kvóty odmieta, pretože v praxi nič nevyriešia a budú ťažko aplikovateľné. Kaliňák zdôraznil, že Slovensko ťažko prikuje reťazou na svojom území stanovený počet utečencov, pre ktorých sú príťažlivejšie iné štáty západnej Európy.

Kaliňák chce, aby sa únia správala ako veľmoc

Európska únia by sa podľa Kaliňáka mala začať správať ako veľmoc. Posilniť by jednoznačne mala ochranu svojich vonkajších hraníc, aby prílevu utečencov zabránila. Upozornil, že svojvoľné prekročenie hraníc migrantmi je nelegálne a teda protiprávne.

Proti nelegálnej migrácii podľa Kaliňáka treba bojovať a potlačiť ju. Únia by mala finančne, materiálne aj personálne podporiť Turecko, Libanon a Jordánsko, ktoré čelia najväčšiemu prílivu utečencov.

Slovensko je podľa ministra vnútra solidárne, za efektívnu pomoc považuje napríklad krok, keď Slovensko poskytlo pomoc Rakúsku, týkajúcu sa dočasného umiestnenia žiadateľov o azyl v Gabčíkove.

Schengenská hranica je podľa Fronca deravá

Proti zavedeniu kvót sa na výbore vyslovili poslanci všetkých opozičných strán. Podľa poslanca za KDH Martina Fronca únia pri migrantoch ukazuje, podobne ako pri riešení problémov Grécka, že nedokáže adekvátne reagovať v krízových situáciách a nemá pripravené riešenie.

Schengenská hranica na juhu Európy je podľa Fronca deravá ako rešeto a nič sa s tým nerobí. Slovensko podľa poslanca KDH chce pomôcť pri riešení problému, a to finančne, materiálne aj personálne, migranti by sa však mali rozdeľovať na základe dobrovoľnosti jednotlivých štátov.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Poslanec za Most-Híd Ivan Švejna pripomenul, že EÚ je ako manželstvo, spolužitie platí v dobrom aj v zlom. Migranti do jednotlivých krajín by podľa Švejnu mali smerovať aj podľa toho, aké má každá krajina záujmy a aktivity. Napríklad, ak sa Slovensko angažuje vojensky v Afganistane, títo utečenci by mali skôr ísť do iných krajín a podobne.

Kollár si myslí, že kvóty Únia schváli

Nezaradený poslanec Jozef Kollár upozornil, že debata o kvótach je bezpredmetná, pretože únia ich nakoniec aj tak schváli. Otázka podľa Kollára skôr stojí tak, ako je Slovensko pripravené na zavedenie kvót a ako bude reagovať neskôr.

Poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič považuje tlak na zavedenie kvót za nepochopiteľný. Podľa neho rozdielny postoj k migrantom vytvára novú železnú oponu medzi krajinami V4 a starými členskými štátmi EÚ.

Slovensko má podľa Kaliňáka pripravených niekoľko ťahov dopredu, ako správny šachista ich nechce prezradiť. Nech bude rozhodnutie únie akékoľvek, SR sa s ním bude vedieť vyrovnať, myslí si Kaliňák. O migrantoch očakáva horúcu diskusiu v pondelok na summite ministrov vnútra EÚ v Bruseli.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠvejnaJozef KollárJozef Viskupič