Kvóty pre migrantov padli, je to víťazstvo V4, vyhlásil Fico

Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Česka Bohuslav Sobotka po stretnutí členov Európskej rady v Bruseli. Foto: SITA/Diana Černáková

BRUSEL 26. júna (WEBNOVINY) – Lídri členských štátov Európskej únie na summite v Bruseli odmietli povinné kvóty. Ako na piatkovom brífingu v Bruseli vyhlásil premiér Robert Fico, nikto nemôže povedať Slovenskej a Českej republike „toľkoto a toľkoto migrantov musíte teraz zobrať a v takejto kvalite“.

Spolu s predsedom českej vlády Bohuslavom Sobotkom sa zhodli, že rokovania boli mimoriadne ťažké a tvrdé. „Myslím si, že sme išli až na hranu toho, čo bolo možné, bez toho, aby sa rokovania prerušili,“ povedal novinárom Sobotka.

Premiéri hovoria o víťazstve V4

Premiéri sa takisto zhodli, že odmietnutie povinných kvót je spoločným víťazstvom krajín Visegrádskej štvorky. Sobotka pred novinármi ocenil súdržnosť V4 a fakt, že do poslednej chvíle krajiny postupovali jednotne. Fico takisto zdôraznil, že mal silný mandát od Národnej rady SR, aby odmietol dokument, ktorý by zavádzal povinné kvóty.

„Na dobrovoľnom základe budeme viesť dialóg s Európskou komisiou a povieme, aký bude príspevok Slovenska. Bude to naše slobodné rozhodnutie a nebude to diktát, ktorý naozaj nemal podporu ani verejnosti, ani v Národnej rade,“ povedal Fico.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Maďarsko nemusí prijať migrantov

Sobotka pripomenul, že krajiny, ktoré migrácii čelia najviac, čiže Taliansko a Grécko, budú musieť sprísniť procedúry prijímania migrantov. Fico tiež upozornil, že obrovskej vlne migrantov čelí aj Maďarsko a je podľa neho absurdné, aby boli nútení prijímať migrantov z Talianska a Grécka.

Maďarsko si spolu s Bulharskom, ktoré tiež čelí migrácii, vyrokovali výnimku, aby nemuseli prijímať 40-tisíc migrantov, ktoré chce Únia do dvoch rokov presídliť.

Obrazom: Bratislavský protest proti imigrantom

Lídri členských krajín Európskej únie na summite v Bruseli vo štvrtok a v piatok rokovali o probléme migrácie. S návrhom, ako sa s migráciou vysporiadať, prišla Európska komisia koncom mája. Krajiny V4 avizovali, že na summit išli s tým, že povinné kvóty sú pre nich neprijateľné.

Šéfovia vlád sa v Bruseli venovali aj ekonomickým problémom Grécka, ale aj bezpečnosti či digitálnej agende. Rokovania s Gréckom budú na úrovni ministrov financií, ktorí sa stretnú v sobotu.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bohuslav SobotkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaV4 Vyšehradská štvorka