Kvóty utečencov nie sú šťastným riešením, tvrdí Radičová

Radicova
Bývalá premiérka Iveta Radičová. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Hoci kvóty Európskej únie, podľa ktorých by Slovensko malo prijať približne 800 migrantov, nie sú šťastným riešením, neznamená to, že Slovensko dobrovoľne migrantom nepomáha a že už dnes nemá legálnych prisťahovalcov.

Nedostatočná integrácia migrantov môže otvárať napätie

Každá krajina má svoje pravidlá na legalizáciu prisťahovalcov podľa svojich potrieb a kapacít. Myslí si to sociologička Iveta Radičová. Ako sa pre agentúru SITA vyjadrila, zle nastavená migračná politika môže mať nesmierne negatívne dopady.

„Ak sa nám nepodarí dostatočne migrantov integrovať, tak to môže dramaticky meniť postoje obyvateľov, otvárať napätie, ale čo považujem za najnebezpečnejšie, môže to radikalizovať politickú scénu,“ uviedla Radičová.

Pripomína, že postup legalizácie pobytu migrantov a azylová politika majú svoje pravidlá, ktoré ani Slovensko nesmie porušiť, pretože by tým vznikol precedens, ktorý by bol neudržateľný. Téma kvót podľa nej „rozvírila hladinu skôr, než by boli schválené ako definitívne riešenie“.

Upozorňuje, že problém migrácie a utečencov Európska únia nevyrieši bez dialógu s Afrikou. „Pravdou je, že bez zamyslenia sa o dôvodoch migrácie a bez zisťovania, kam idú peniaze z pašovania ľudí, nenájdeme riešenie,“ tvrdí Radičová. Dôvodmi sú konflikty, prenasledovanie a katastrofy. Na druhej však „vyjadrenia, že sú to ľudia, ktorí si nezaslúžia podať pomocnú ruku,“ považuje za neľudské.

S migrantami robia bezpečnostné pohovory

„Ak nechám zomrieť človeka pred vlastným prahom, nie som človekom,“ tvrdí sociologička. „Ale chcem zároveň dodať, že to neznamená, že nebudeme dodržiavať naše postupy pre legalizáciu,“ povedala Radičová. Upozorňuje, že aj medzi ľuďmi, ktorí riskujú vlastný život, sa môžu nájsť takí, ktorí situáciu zneužívajú. Práve preto máme jasne definované postupy azylovej politiky, tvrdí.

Slovensko podľa nej pomáha migrantom aj napríklad v núdzovom tranzitnom centre v Humennom. To vzniklo v roku 2009 a pomoc poskytlo zatiaľ 787 migrantom, ktorí tam smú zostať maximálne šesť mesiacov.

„Väčšinou ide o ľudí z Eritrey a chudobných častí subsaharskej Afriky, ktorí utekajú pred chudobou, nezamestnanosťou, represiami, korupciou, dôsledkami prírodných katastrof a podstupujú obrovské riziko, aby sa z týchto krajín dostali. My s nimi robíme bezpečnostné pohovory, poskytujeme im zdravotné prehliadky, kurzy, aby sme ich pripravili na život v krajine, ktorá ich následne prijme,“ vysvetľuje. Dodáva, že Slovensko legalizovalo pobyt viac ako 76-tisíc migrantom, ktorí sú integrovaní a mnohí z nich majú prácu.

Európska únia by mala odhaľovať a trestať pašerákov

Radičová si myslí, že Európska únia by mala pokračovať v odhaľovaní a trestaní pašerákov a prevádzačov, ktorí riskujú ľudské životy. V roku 2014 zahynulo v Stredozemnom mori najviac migrantov v histórii. „Bolo to približne päťtisíc, teda dvakrát viac ako v roku 2013,“ uviedla. To je podľa nej dostatočným dôvodom, prečo by záchranné operácie mali pokračovať.

V Európe je dnes viac ako 70 miliónov migrantov, tvoria sedem percent populácie krajín EÚ. Podľa Radičovej sa téma migrácie v súčasnosti stala naliehavou z dvoch dôvodov.

„Za ostatné roky narastá počet krízových situácií a konfliktov, ktoré spôsobil človek, respektíve politici. Ide o krajiny ako Sýria, Líbya, Stredoafrická republika, Južný Sudán. K tomu sa pridáva narastanie katastrof ako ebola či klimatické zmeny, ktoré znásobili tlak na nútenú migráciu a teda aj tlak na bezpečnú a legalizovanú migráciu,“ objasňuje.

Pretože dôvody migrácie sú rozličné a migranti prichádzajú z viacerých krajín, nie je podľa Radičovej možné vymedziť jediný dôvod migrácie a jednoznačne vymedziť, ktorá krajina sa pod ktorú katastrofu podpísala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta Radičová