Kvóty vzbĺkli vášne, Fico je podľa opozície bohapustý klamár

Matovic lipsic
Zľava: Nezaradený poslanec Daniel Lipšic a poslanec za OĽaNO Igor Matovič na tlačovej besede. Bratislava, 7. november 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. septembra (WebNoviny.sk) – Koalícia OĽaNO – NOVA nespochybňuje podanie žaloby zo strany vlády na európsky súdny dvor pre schválenie utečeneckých kvót.

„Je to naše právo, tam by som to nespochybňoval. Aj keď premiér ako právnik musí vedieť, že naša šanca žaloby podľa jasného znenia Lisabonskej zmluvy je veľmi malá. Ale každú, aj malú šancu treba využiť a sme ochotní ho v tom podporiť. Ale tiež by on mal byť natoľko korektný, aby povedal, že to, čo hlásil pred siedmimi rokmi, bola veľká chyba. Slovensko stratilo svoju suverenitu, stratilo právo rozhodovať,“ povedal v piatok novinárom predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic.

Pri schválení Lisabonskej zmluvy nevyrokoval Fico žiadnu výnimku

Pripomenul, že Fico ako premiér počas prvej vlády presadil schválenie Lisabonskej zmluvy, hoci pre Slovensko nevyrokoval žiadnu výnimku.

„Ak by dnes nebola Lisabonská zmluva, tak minister vnútra Roberta Kaliňák vie zablokovať rozhodnutie rady o presídlení migrantov svojím hlasom. Jeden minister. Tým, že Robert Fico vtedy presvedčil parlament pod hrozbou demisie a spolu s koaličnými partnermi HZDS a SNS a opozičnou SMK schválili Lisabonskú zmluvu, dôsledkom toho je, že minister Kaliňák bol prehlasovaný,“ vysvetlil Lipšic.

Fico by si podľa exministra vnútra a spravodlivosti mal priznať, že pri Lisabonskej zmluve, podľa ktorej sa v piatok rozhoduje, urobil chybu.

Fico z témy migrantov vytĺka politický kapitál

„Veľmi ma mrzí, že máme premiéra bohapustého klamára,“ konštatoval predseda OĽaNO Igor Matovič. Fico podľa jeho slov vo štvrtok „podlo, hrubo a vedome klamal“, keď hovoril, že opozičné hnutia OĽaNO a NOVA súhlasia s kvótami. Matovič zdôraznil, že jeho koalícia kvóty odmietala a aj odmieta.

„V Smere si myslia, že ak stokrát zopakujú lož, stáva sa pravdou. Nie je to tak. Pravda zostane pravdou a lož lžou,“ povedal líder obyčajných ľudí. Premiér podľa neho z témy migrantov iba vytĺka politický kapitál.

„Kvóty sú výsledkom nezodpovedného správania sa Roberta Fica. Prijatím Lisabonskej zmluvy bez vyrokovania výnimiek zbavil premiér Slovensko suverenity. Dnes len znášame dôsledky,“ uzavrel Matovič.

Ján Figeľ
Foto: SITA/Martin Medňanský

KDH je proti povinným kvótam

Kresťanskí demokrati sa ostro ohradzujú voči klamstvám Roberta Fica. Premiér Robert Fico vo štvrtok obvinil KDH z toho, že zmenilo názor na kvóty po ich schválení Európskou úniou.

KDH bolo proti povinným kvótam, hlasovalo v parlamente proti povinným kvótam a aj dnes je proti povinným kvótam, vyslovil sa v piatok predseda KDH Ján Figeľ.

„KDH je za to, aby si Slovensko mohlo určovať, koho na svoje územie pustí a koho nie. Opakujem, KDH je proti povinným kvótam, s tým sa zhodneme aj so stranou Smer, ale nezhodneme sa v žalobe na Európsku úniu,“ vysvetlil na tlačovej besede líder kresťanských demokratov.

Žaloba Slovensku poškodí

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Podľa neho na toto Smer nemal mandát Národnej rady SR ani opozície. Žalobou podľa Figeľa zmaril Robert Fico konštruktívne ovplyvňovanie prísunu migrantov na Slovensko a možnosti úspešného vyjednávania s európskymi partnermi.

„Žaloba veci nepomôže, a Slovensku poškodí. Premiér uprednostnil hon za politickými bodmi. Rozumom a aktívnou diplomaciou sa dosiahne vždy viac ako siláckymi a nekonštruktívnymi postojmi,“ argumentoval bývalý eurokomisár.

KDH nesúhlasí so žalobou, ktorú nepodporuje nikto spomedzi susedov z nášho regiónu a ktorá bude mať za následok oslabenie možnosti ovplyvniť migračnú politiku Európskej únie zo strany Slovenska.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIgor MatovičJán FigeľRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie