Kyjev Rusku nesplatí dlh, ak neodsúhlasí reštrukturalizáciu

Jaceňuk prišiel na Slovensko, stretol sa s Ficom a Kiskom
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk počas prijatia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 10. september 2015. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BERLÍN 26. októbra (WebNoviny.sk) – Ukrajina nesplatí ruský dlh, ak Moskva nepristúpi na dohodu o reštrukturalizácii dlhu, ktorá zahŕňa aj ďalších veriteľov. Vyhlásil to ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk pre denník Handelsblatt. „Nemôžeme sa k Rusku správať inak ako k ostatným medzinárodným veriteľom,“ povedal Jaceňuk. Zároveň uviedol, že ak Rusko nebude súhlasiť s podmienkami, ktoré Kyjev ponúka, Ukrajina vyhlási na dlhy moratórium a nebude vykonávať obsluhu týchto dlhov.

Ukrajina s veriteľmi dohodla na reštrukturalizácii dlhu s cieľom zaplátať dieru vo financovaní na úrovni 15 mld. USD. Je to súčasťou programu pomoci od Medzinárodného menového fondu v hodnote 40 mld. USD. Rusko sa však nezúčastnilo procesu reštrukturalizácie, pričom Moskva má v držbe ukrajinské cenné papiere v hodnote 3 mld. USD. Moskva ich nakúpila v decembri 2013. Bola to súčasť plánu záchrany vtedajšieho ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča, ktorý čelil v súvislosti so svojou politikou nepokojom v uliciach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arsenij Jaceňuk