Kyjev zakázal ruským vojakom tranzit do Podnesterska

Ukrajina
Foto: SITA/AP

MOSKVA 9. júna (WEBNOVINY) – Ukrajina v pondelok zákonom zakázala ruským jednotkám tranzit cez ukrajinské územie do moldavského Podnesterska, kde má Rusko rozmiestnených asi 1500 vojakov.

Ruské jednotky väčšinou cestovali do Podnesterska cez juhovýchodnú Odeskú oblasť, kde sa nedávno stal guvernérom bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili, ktorý má s Ruskom napäté vzťahy od vojny o gruzínske Južné Osetsko. Ruským vojakom teraz zostal jedine letecký spôsob prepravy do Podnesterska.

Ako uvádza agentúra DPA, príslušný zákaz o tranzite ruských síl podpísal v pondelok ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ide o súčasť legislatívy, ktorá ruší zmluvy o vojenskej spolupráci Ukrajiny s Ruskom.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Zrušenie dohôd odráža zmrazenie vzťahov medzi Kyjevom a Moskvou po anexii Krymu a podpore proruských povstalcov na východe Ukrajiny.

Podnestersko, moldavské územie medzi Ukrajinou a riekou Dnester, sa od vlády v Kišiňove odtrhlo v roku 1990 pre nespokojnosť s možným pričlenením Moldavska k Rumunsku po páde Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Rusko má v tomto regióne 1 500 vojakov od vojny v roku 1992, no jeho nezávislosť neuznalo.

Obrazom: Vojnou zmietaná Ukrajina

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michail SaakašviliPetro Porošenko