Labe prestala v Ústi stúpať, situácia ostáva kritická

Česko ničia povodne
Foto: Twitter

PRAHA 6. júna (WEBNOVINY) – Na severe Čiech ostáva povodňová situácia kritická, keďže Labe sa blíži ku kulminácii. Celkovo sa ale situácia zlepšuje, voda na mnohých miestach ustupuje.

Praha otvorí ďalšie stanice metra, povodňové opatrenia zatiaľ kvôli vysokej hladine priehrady Orlík neodvolá.

Hladina Labe v stredu večer vystúpila v Ústí nad Labem a Děčíne na 10,7 metra a opatrne sa hovorí o kulminácii. Rozhodne sa ale voda nedostane na skôr odhadovaných 11,5 metra. Zo zaplavených častí Ústí nad Labem a okolia bolo evakuovaných asi 3700 ľudí.

Polícia posilnila dohľad nad zatopenými časťami mesta, na ktoré od stredy dohliada 80 policajtov. V Mělníku Labe v noci na stredu kulminovalo na 936 centimetroch, hladina však už pomaly klesá.

Takto vyzerala situácia v Česku

Situácia sa naďalej zlepšuje v Prahe. Vltava dosiahla maximum v utorok ráno a od tej doby klesá. Rieka kulminovala na prietoku 3210 metrov kubických za sekundu.

Dopravný podnik vo štvrtok ráno otvoril väčšinu metra, do piatku by malo jazdiť už celé metro.

Hlavné mesto však zatiaľ opatrenia spojené s povodňami neodvolá, kým nebude mať Orlická priehrada dostatok voľných kapacít pre prípad, keby začalo znovu pršať. Okolo Vltavy tak i v nasledujúcich dňoch zostanú protipovodňové bariéry.

Na horných tokoch riek už je situácia stabilizovaná. Hladiny na juhu a západe Čiech už väčšinou opadávajú.

Záplavy už podľa polície stáli život najmenej osem ľudí, ďalší sú nezvestní. Veľká voda zneprejazdnila početné cesty a železnice.

Vlaky nejazdia na niektorých regionálnych tratiach najmä v bezprostrednej blízkosti Vltavy a Labe, ciest bolo v stredu uzavretých celkovo 93. Polícia pri povodniach eviduje päť prípadov rabovania.

Informoval o tom český portál iDNES.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom