Lacko na Australian Open skončil, Kližan skrečoval zápas

Kližan nedohral zápas druhého kola Australian Open
Slovenský tenista Martin Kližan počas zápasu druhého kola na Australian Open proti Portugalčanovi Joaovi Sousovi, v ktorom za stavu 6:4, 6:7, 4:6 a 0:1 duel skrečoval. Melbourne, 21. január 2015. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 21. januára (WEBNOVINY) – Slovenský tenis po stredajších zápasoch 2. kola už nemá zastúpenie v „pavúku“ mužskej dvojhry na Australian Open, keďže Lukáš Lacko a Martin Kližan svoje zápasy prehral. V ženskej singlovej súťaži neuspeli Magdaléna Rybáriková a Karolína Schmiedlová.

Všetky správy z Australian Open nájdete

—-> TU.

Kližanovi nedovolili ľadový kúpeľ

Kližan nasadený ako tridsiaty druhý po 151 minútach odstúpil za stavu 6:4, 6:7 (4), 4:6, 0:1 zo súboja s Portugalčanom Joaom Sousom.

Obrazom: Rybáriková uhrala dva gemy, na Australian Open skončili Kližan aj Lacko

Dvadsaťpäťročný Bratislavčan, 34. v renkingu, teraz stojí proti rovesníkovi Sousovi (55.) vyrovnane 2:2. Paradoxom je, že aj predchádzajúci nezdar bol skrečom, a to v sezóne 2011 na antuke v Portugalsku v rámci daviscupového stretnutia predmetných krajín. Osemfinalista newyorských US Open 2012 Kližan sa revanšoval v DP na „harde“ v Bratislave práve v spomenutom roku, okrem toho uspel aj na antuke v San Maríne 2011.

„Cítim sa hrozne, ráno som mal problémy so žalúdkom, na dvorci s dýchaním. Mám nejaký dedičný problém s nosom, aj môj otec to mal. Musím si to dať pozrieť. Ozvalo sa to všetko v druhom sete, v treťom som už nevládal a po ňom som požiadal o ľadový kúpeľ. Ten mi nedovolili a nemal som na výber, musel som vzdať,“ vysvetlil Kližan pre agentúru SITA.

Zverenec Martina Damma Kližan hral v „main draw“ na Grand Slame Ázie a Pacifiku tretí raz (celkovo to bol štvrtý štart) a jeho miestnym rekordom naďalej je vlaňajšie 3. kolo, v ktorom ho prekonal v zápase dvoch lucky loserov francúzsky veterán Stéphane Robert. Sousu v 3. kole čaká trojnásobný finalista v Melbourne, Brit Andy Murray.

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretieho dňa Australian Open

Lacko zobral set Dimitrovovi

Lukáš Lacko medzi najlepšími 64 čelil desiatemu nasadenému Bulharovi Grigorovi Dimitrovovi a prehral s ním za 169 minút 3:6, 7:6 (10), 3:6, 3:6. Odnáša si 45 bodov do hodnotenia a prémiu 60 000 AUD. Proti členom Top 20 má teraz skóre 1:31. Jediný takýto úspech dosiahol v súboji s Američanom Samom Querreym v sezóne 2011 v San Jose.

„Dnes rozhodovali detaily a pár lôpt. Prvý set sa lámal na jednej, dvoch loptách. Herne to bolo dosť vyrovnané, miestami som súpera oveľa viac tlačil ako on mňa. Rozdiel bol v štatistike servisu a returnu, v nich bol lepší. Nie som sklamaný zo svojej hry. Cítil som ešte únavu z predchádzajúceho päťsetového zápasu. Škoda, že som ho nevyhral v štyroch setoch. Pred koncom druhého dejstva proti Dimitrovovi som začal opäť cítiť úpon na pravej nohe, čo ma trocha limitovalo. Škoda, že telo nebolo dnes viac pripravené, lebo herne to bolo vyrovnané,“ zhodnotil zápas Lacko.

Dvadsaťsedemročný piešťanský rodák Lacko, 99. vo svetovom rebríčku ATP, hral v hlavnej singlovej súťaži na Australian Open ôsmy raz a jeho maximom zostáva 3. kolo z ročníka 2012. Vtedy ako kvalifikant podľahol Španielovi Rafaelovi Nadalovi, vlani už v 1. kole Srbovi Novakovi Djokovičovi. V 3. kole bol aj na Wimbledone 2012. Na južnú pologuľu pricestoval po siedmich grandslamových prehrách v 1. kole v rade. V pondelok prekonal Argentínčana Máxima Gonzáleza tesne 4:6, 6:2, 7:5, 6:7 (4), 6:1.

Dvadsaťtriročnému Dimitrovovi (11.) nevrátil Lacko prehru 5:7, 3:6, ktorú inkasoval už v sezóne 2010 vo francúzskom Orléanse. Bulhara medzi najlepšími 32 vyzve cyperský finalista ročníka 2006 Marcos Baghdatis.

Stredajšie výsledky slovenských tenistov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open:

(19. januára – 1. februára, celková dotácia 40 miliónov AUD, tvrdý povrch Plexicushion)

Dvojhra mužov – 2. kolo:

Joao Sousa (Portug.) – Martin Kližan (SR-32) 4:6, 7:6 (4), 6:4, 1:0 – skreč, Kližan po 151 minútach odstúpil

Grigor Dimitrov (Bul.-10) – Lukáš Lacko (SR) 6:3, 6:7 (10), 6:3, 6:3 za 169 minút

Viac k osobe Andy MurrayLukáš LackoMagdaléna RybárikováMarcos BaghdatisMartin Kližan