Lacko si proti Djokovičovi hanbu nespravil, na AO však končí

Novak Djokovič - Lukáš Lacko
Novak Djokovič si poradil v prvom kole Australian Open so slovenským tenistom Lukášom Lackom 6:3, 7:6 (2), 6:1. Foto: SITA/AP

Djokovič začal spoluprácu s Beckerom

V Srbovej lóži prvý raz počas súťažného zápasu sedel Boris Becker. Nemecká legenda sa stala na sklonku minulého roka hlavným trénerom Djokoviča, keď na tomto mieste vystriedala slovenského odborníka Mariána Vajdu.

Počas exhibičného turnaja v Abú Zabí v SAE ma už Boris sprevádzal, ale na turnaji bol pri mne v zápase prvýkrát. Posledné štyri týždne sme tvrdo pracovali a ja verím, že sa to odrazí len pozitívne na mojich výsledkoch tak, ako sa to ukázalo aj neraz v minulosti. Boris má dobré postrehy k mojej hre, ale aj tenisu celkovo. Verím, že jeho prítomnosť bude mať pre mňa do budúcnosti význam,“ vyhlásil Djokovič.

Na otázku akreditovaných médiá na Australian Open, či sa spolu s Beckerom rozprávajú po nemecky alebo anglicky, Djokovič odpovedal: „Napoly anglicky a napoly nemecky. Samozrejme, ak ide o niečo dôležité, prechádzame obaja do angličtiny, lebo moja nemčina ešte nemá potrebnú vyššiu úroveň. Verím však, že čoskoro už bude mať.

MELBOURNE 13. januára (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Lukáš Lacko nestačil v 1. kole dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom podujatí sezóny Australian Open v Melbourne (celková dotácia 33 miliónov AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) na srbského favorita Novaka Djokoviča.

Nasadenej dvojke a šampiónovi ostatných troch ročníkov podľahol za 110 minút 3:6, 6:7 (2), 1:6. Víťaz ukončil zápas pri svojom podaní efektne – prvý mečbal premenil desiatym esom. Bol to jedenásty zápas, ktorý odohral Lacko v hlavnej súťaži dvojhry v Melbourne a siedmy, ktorý prehral. Jeho maximom zostáva postup do 3. kola spred dvoch rokov, keď prehral s Rafaelom Nadalom.

Lacko (aktuálne 96. v rebríčku ATP) má celkovo na Australian Open smolu na zápasy proti topfavoritom. Dvakrát sa v minulosti lúčil po prehre s Nadalom, raz s Rogerom Federerom a teraz s Djokovičom. V týchto zápasoch nezískal ani set.

Obrazom: Nakrajšie momenty z prvého dňa Australian Open

Venus Williamsová
Americká tenistka Venus Williamsová počas zápasu prvého kola Australian Open, v ktorom prehrala s Ruskou Jekaterinou Makarovovou 6:2, 4:6, 4:6. Foto: SITA/AP

Angelique Kerberová
Nemecká tenistka Angelique Kerberová počas zápasu prvého kola Australian Open, v ktorom porazila Austrálčanku so slovenskými koreňmi Jarmilu Gajdošovú 6:3, 0:6, 6:2. Foto: SITA/AP
Daniela Hantuchová
Slovenská tenistka Daniela Hantuchová počas zápasu prvého kola Australian Open, v ktorom zvíťazila nad britskou kvalifikantkou Heather Watsonovou 7:5, 3:6, 6:3. Foto: SITA/AP
Jekaterina Makarovoá
Ruská tenistka Jekaterina Makarovová počas zápasu prvého kola Australian Open, v ktorom porazila Američanku Venus Williamsovú 2:6, 6:4, 6:4. Foto: SITA/AP
Na Li
Čínska tenistka Na Li počas zápasu prvého kola Australian Open, v ktorom porazila Chorvátku Anu Konjuhovú 6:2, 6:0. Foto: SITA/AP

Klobúk dolu pred ním ako zahral najmä v druhom sete. Predviedol veľmi solídny výkon zo základnej čary. Ja som bol v niektorých fázach príliš pasívny, hľadal som to správne nastavenie na zápas. Našťastie, v tajbrejku druhého setu som ho našiel a potom už išlo všetko ľahšie,“ komentoval Djokovič na tlačovej besede po zápase. Srbský favorit vyzdvihol aj vysokú percentuálnu úspešnosť svojho podania. Popri desiatich esách nedal ani jednu dvojchybu. „Získal som vďaka prvému podaniu pomerne dosť ľahkých bodov. To mi dodáva sebavedomie do ďalších duelov. Fyzicky sa cítim výborne a herne sa ešte chcem zlepšovať. Dnes to ešte nebol môj najlepší výkon,“ poznamenal Djokovič.

Dvadsaťšesťročný Lacko svojho slávnejšieho srbského rovesníka výraznejšie nevystrašil, ale hanbu si výkonom neurobil. V prvom sete sa srbský favorit vzdialil piešťanskému rodákovi na 4:1, Slovák sa dostihol na 3:4, ale nezvládol servis a set prehral 3:6. V druhom dejstve si obaja hráči držali podanie a aj keď s ťažjkosťami, Lacko doviedol set do tajbrejku.

Ten bol vyrovnaný do stavu 2:2, potom už zverenec trénera trénera Ladislava Simona nemal nárok. Djokovič vyhral druhý set za 57 minút 7:2 v tajbreku a definitívne získal prevahu v zápase. V treťom sete sa favorit dostal do vedenia 3:0. Potom Lacko znížil, ale bola to jeho labutia pieseň v tomto stretnutí. Djokovič za stavu 5:1 už hladko dopodával zápas do víťazného konca. Jeho súperom v 2. kole bude Argentínčan Leonardo Mayer.

.

Myslím si, že prvé dva sety som predvádzal dobrý tenis. Nemal som vopred stanovený nejaký konkrétny herný plán. Nechcel som však súpera púšťať do dlhých výmen, ktoré má rád. Boli momenty, keď som hral veľmi dobre. Na returne som sa nedostával k lepším stavom, lebo Novak výborne servoval. Som rád, že som s ním vedel držať krok dva sety. Škoda, že som sa za stavu 6:5 v druhom sete nedostal k setbalu. Možno to bol dnes aj môj najlepší tenis, ktorý som predviedol na centrálnom kurte v Melbourne. Novakov štýl mi najviac sedel spomedzi tých favoritov, proti ktorým som tu v minulosti hral ako Nadal či Federer. Môj výkon v treťom sete už ovplyvnili problémy s chrbtom. Začalo sa to už minulý týždeň v Aucklande, kde sa mi chrbát ozval v treťom sete zápasu proti Isnerovi. Nasledovala strata koncentrácie a mierne obavy, aby sa niečo horšie nestalo. To isté sa zopakovalo aj dnes. Budem sa snažiť rýchlo odletieť na Slovensko a dať si to dokopy s ľuďmi, ktorí sa mi o chrbát starali už aj v minulosti, a ktorým verím. Ešte je predčasné hovoriť o tom, či budem musieť vynechať nejaké turnaje vrátane Davisovho pohára proti Lotyšom,“ odpovedal na otázky agentúry SITA Lukáš Lacko v konferenčnom telefonáte pre slovenské médiá.

Dvojhra mužov – 1. kolo:

Novak Djokovič (Srb.-2) – Lukáš Lacko 6:3, 7:6 (2), 6:1 za 110 minút (30, 57, 23)