Aktualizované: Ladislav a Peter Škantárovci triumfovali v pretekoch Svetového pohára

Vodný slalom mužži
Slovenskí deblkanoisti Ladislav Škantár a Peter Škantár. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 2. septembra, 15:22

IVREA 2. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome Ladislav a Peter Škantárovci triumfovali v sobotňajšom popoludňajšom finále disciplíny C2 mužov v rámci 4. kola Svetového pohára v talianskej Ivrei. Úradujúci zlatí olympijskí medailisti z Ria de Janeiro zvíťazili časom 100,99 s, pričom predviedli čistú jazdu. Bolo to pre nich prvé víťazstvo v sezóne, doteraz bolo ich najlepším výsledkom siedme miesto v nemeckom Markkleebergu.

Hochschornerovci obsadili šiestu pozíciu

Bratranci Škantárovci vyhrali s náskokom 1,55 s pred Nemcami Robertom Behlingom a Thomasom Beckerom, tí mali na konte aj dve trestné sekundy. Bronzové medaily si vybojovali Francúzi Gauthier Klauss s Matthieuom Péchém, ktorí za víťazmi zaostali o 2,15 s. Víťazi predpoludňajšieho semifinále Tomáš Kučera a Ján Bátik skončili na piatej pozícii časom 104,84 s (0), trojnásobní olympijskí víťazi Pavol a Peter Hochschornerovci obsadili šiestu pozíciu /106,31 (0)/.

„Konečne finále, ako malo byť, čo sa pocitov týka. Doteraz sme jazdili síce v pohode, ale možno až prílišnej, akosi sme sa nevedeli vyhecovať. Teraz tam bolo všetko – mierny tlak, motýliky v bruchu, adrenalín, radosť z pretekov. Celý čas sa nám v Ivrei jazdilo výborne a chceli sme to predviesť aj vo finále. Veľmi ma teší, že sa nám to podarilo a všetko klaplo. Vyzerá, že nám pomohla väčšia prestávka od posledného ‚sveťáku‘. V tréningoch sme poriadne makali, kopa ľudí sa nás pýtalo, čo sa deje, že už nevyhrávame. Ale taký je šport, svetová špička je vyrovnaná, raz to kĺže nám, inokedy iným,“ povedal pre canoeslalom.sk Ladislav Škantár, ktorý ocenil trojnásobnú slovenskú účasť vo finále: „Bolo to super. Jadzu ‚Hochšíkov‘ sme ešte videli, lebo išli prví. Zajazdili dobre, možno im v závere chýbali trochu sily, pritrafila sa chybička, ale mňa osobne ich jazda nakopla, na pohľad bola výborná. Veľmi ma mrzí chyba na poslednej bránke, ktorej sa dopustili Kučera s Bátikom, mohli sme byť na pódiu spolu. Vždy ma hreje pri srdci, keď sa podarí, že stojí na stupňoch viac Slovákov.“

Grigar skončil piaty

Vo finále K1 mužov skončil piaty muž z OH 2016 Jakub Grigar na rovnakej pozícii aj v Ivrei. Pripísal si čas 90,82 s jedným dvojsekundovým trestom. Nebyť chybičky, obsadil by bronzovú priečku.

Z víťazstva sa tešil český reprezentant Vít Přindiš, ktorý vyhral s náskokom 29 stotín sekundy pred americkým kajakárom Michalom Smolenom. Tretieho klasifikovali Slovinca Petra Kauzera s mankom 2,16 na víťaza. Grigarovo piate miesto je najhodnotnejší výsledok 20-ročného Slováka v tejto sezóne SP.

Finále C1 žien suverénne ovládla Austrálčanka Jessica Foxová, ktorá zvíťazila s obrovským náskokom 10,74 s pred Rakúšankou Viktoriou Wolffhardtovou. Tretiu pozíciu obsadila Češka Tereza Fišerová s mankom 14,87 s. Dvadsaťtriročná šesťnásobná majsterka sveta Foxová dosiahla tretie prvenstvo v tejto sezóne.

4. kolo Svetového pohára vo vodnom slalome

• Ivrea (Tal.) – sobota

C2 muži – finále: 1. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 100,99 s (0), 2. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 102,54 (2), 3. Gauthier Klauss, Matthieu Péché (Fr.) 103,14 (0), 4. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 104,07 (2), 5. Tomáš Kučera, Ján Bátik 104,84 (2), 6. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (všetci SR) 106,31 (0)

K1 muži – finále: 1. Vít Přindiš (ČR) 87,15 s (0), 2. Michal Smolen (USA) 87,44 (0), 3. Peter Kauzer (Slovin.) 89,31 (0), 4. Thomas Bersinger (Arg.) 90,22 (0), 5. Jakub Grigar (SR) 90,82 (2), 6. Zachary Franklin (V. Brit.) 92,97 (2)

C1 ženy – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 100,83 s (2), 2. Viktoria Wolffhardtová (Rak.) 111,57 (0), 3. Tereza Fišerová (ČR) 115,70 (2), 4. Nadine Weratschnigová (Rak.) 118,14 (2), 5. Luuka Jonesová (N. Zél.) 121,24 (2), 6. Jasmine Roylová (V. Brit.) 121,42 (4)

Viac k osobe Jakub GrigarJán BátikLadislav ŠkantárPavol HochschornerPeter HochschornerPeter Škantár