Ladislav Čarný vystavuje v Dome umenia

Ladislav Čarný výstava
Ladislav Čarný výstava

BRATISLAVA 31. augusta (WBN/PR) – Vo štvrtok dňa 2. 9. o 18:00 h bude v Dome umenia na námestí SNP v Bratislave na 1. posch. otvorená výstava inštalácií, objektov a obrazov Ladislava Čarného Súvislosti a rozpory.

Výstava sa bude otvárať zároveň s výstavami Otisa Lauberta a Petra Kalmusa, ktoré sa budú konať v ďalších priestoroch DU.

Koná sa s podporou MKaCR SR, Národného osvetového centra a agentúry SITA. Bude trvať do 26. 9. 2010 (otvorená v po-ne 10:00-18:00).

Nosnou charakteristikou tvorby L. Čarného je práca s významom. Vo vzťahu k sprostredkovaniu významu volí médium, techniku, materiál i kontext prezentovania jednotlivých diel. Výstava Súvislosti a rozpory nadväzuje na autorove výstavy z posledného roka (GJK Trnava, PGU Žilina), v ktorých autor otvára otázky možností komunikácie, korešpondencie obsahov, resp. nemožnosti komunikácie.

Divák sa na výstave nachádza v prostredí procesov čítania diel, umožnených interaktivitou, foto a elektroluminiscenčnými javmi alebo použitím videa v priestorových inštaláciách. Komunikácia medzi divákom a dielami spočíva pri jeho viacerých dielach v takom ponímaní textu, v ktorom materiál, proces alebo prítomnosť samotného diváka umožňujú jeho iné čítanie.

Autor používa kultúrne symboly, historické i aktuálne, spracováva obsahy dotýkajúce sa myslenia (napr. textové podnety výtvarníkov Meret Oppenheimovej a Marcela Duchampa) aj viery (a otázok ktoré kladie).

Prehliadka výstavy, pozostávajúcej z 11 inštalácií, ktoré možno chápať ako myšlienkovú líniu, očakáva od diváka zastavenie a jeho vlastnú interpretáciu.

Výstavu uvedie prof. Zora Rusinová.

Ladislav Čarný (1949), absolvent VŠVU (1974, prof. P. Matejka), kde dnes pedagogicky pôsobí. Vystavuje v zahraničí i na Slovensku. Okrem výtvarnej činnosti sa venuje aj didaktike výtvarnej výchovy (autor učebníc, osnov).

http://www.nocka.sk/

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie V-klub Národné osvetové centrum