Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lajčák s arcibiskupom Zvolenským aj o vzťahoch s Vatikánom
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák a bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský počas stretnutia v sídle Arcibiskupského úradu v Bratislave. Foto: SITA/MZV
2. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Lajčák diskutoval o Vatikáne s arcibiskupom Zvolenským

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou boli jednou z tém pondelňajšieho stretnutia podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka s predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavským arcibiskupom – metropolitom Stanislavom Zvolenským.

Obaja partneri ocenili vysokú úroveň dvojstranných vzťahov medzi Slovenskom a Svätou stolicou, ktorá vytvára vhodné podmienky pre ďalší rozvoj spolupráce medzi štátom a katolíckou cirkvou na Slovensku, informoval agentúru SITA tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ministra Lajčáka v tomto kontexte teší, že sa “podarilo pokročiť v príprave dohody o vzájomnom uznávaní dokladov o vzdelaní, ktorá zjednoduší proces uznávania akademických titulov absolventov pápežských univerzít a prispeje k posilneniu akademickej mobility”.

Dohoda o uznávaní dokladov o vzdelaní sa môže podpísať čoskoro

Ustava, podpis, zmluva, madarsko
Foto: SITA/AP
Minister pripomenul, že obe strany majú záujem, aby dohodu medzi SR a Svätou stolicou podpísali počas plánovanej návštevy sekretára Svätej stolice pre vzťahy so štátmi Domeniqua Mambertiho na Slovensku.

“Som presvedčený, že oficiálna návšteva môjho vatikánskeho partnera v Bratislave, ktorá nadviaže na naše veľmi dobré a obsažné rokovania vo Vatikáne v novembri 2012, bude ďalším silným impulzom pre rozvoj vzájomného dialógu vo všetkých oblastiach spoločného záujmu,” cituje tlačová správa Miroslava Lajčáka. Predseda KBS Stanislav Zvolenský vyzdvihol praktický prínos pripravovanej medzinárodnej dohody o vzájomnom uznávaní dokladov o vzdelaní.

V súvislosti s prípravou predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie v druhom polroku 2016 sa arcibiskup Zvolenský zaujímal o možnosť účasti zástupcu Konferencie biskupov Slovenska na činnosti Národného konventu o Európskej únii.

Ponúkol skúsenosti a vzťahy v rámci Európy, ktoré by mohli byť obohatením slovenského predsedníctva. Minister Lajčák objasnil úlohy Slovenska ako predsedníckeho štátu a pripomenul, že členstvo v Národnom konvente o Európskej únii je otvorené širokej odbornej aj laickej verejnosti vrátane registrovaných cirkví a náboženských spoločností na Slovensku.

Témou diskusie bola aj stratégia ochrany ľudských práv

Počas stretnutia prediskutovali aj otázku prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike, ktorej prijatie vyplýva z uznesenia vlády zo 16. novembra 2011. Stratégia má zhodnotiť aktuálny stav, respektíve východiskovú situáciu, v ktorej sa Slovensko momentálne nachádza v oblasti ochrany, podpory, dodržiavania ľudských práv, vymožiteľnosti práva a implementácie zákonných záväzkov, či odporúčaní medzinárodných monitorovacích orgánov.

Má tiež identifikovať slabé miesta a vytýčiť ciele a úlohy na ďalšie obdobie, určiť kompetencie a čas plnenia. Predseda KBS Stanislav Zvolenský konštatoval, že keďže konečný text stratégie zatiaľ nie je známy, po jeho zverejnení v medzirezortnom pripomienkovom konaní zaujme KBS svoje stanovisko.

Odporúčané články

Členstvo Balkánu v NATO prispeje podľa Lajčáka k bezpečnosti Niektorí Slováci nám môžu v Bruseli škodiť, varuje prezident

Témy

Diskusia

ambiciozny minister bezhranicne ambiciozny komunisticky minister - diskutoval aj svojich milenkach, jeho milenky v Srbsku velmi za nim placu.... pravy klasik pre prav klasik 20.06 a prečo sa nemohol ostat modlit v Trnave.Sam povedal mam uz vyse 50 rokov nechcem ist do zahranicia ,ale zial musim.Stupil niekomu na otlak.A čo si otom mysli Boh pani krestania .boh vie ako to bolo... pre pravý klasik Bezák robí to čo študoval. Modlí sa. pravy klasik krasne jeden bol clenom KSC a druhy knaz -o zločinoch komunizmu sa nerozpravali určite sa nerozpravali o likvdacie greckokatolickej cirkvi v 50 rokoch.v UPN je evdovany pan knaz a určite sa nerozpravali o Bezakovi ako musel v dnesnej demokracii ist... nooooo mňa by najviac potešilo zrušenie zmluvy o cirkvách s vatikánskymi kurevníkmi a pedofýlmi
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...