Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lajčák s arcibiskupom Zvolenským aj o vzťahoch s Vatikánom
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák a bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský počas stretnutia v sídle Arcibiskupského úradu v Bratislave. Foto: SITA/MZV
2. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Lajčák diskutoval o Vatikáne s arcibiskupom Zvolenským

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou boli jednou z tém pondelňajšieho stretnutia podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka s predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavským arcibiskupom – metropolitom Stanislavom Zvolenským.

Obaja partneri ocenili vysokú úroveň dvojstranných vzťahov medzi Slovenskom a Svätou stolicou, ktorá vytvára vhodné podmienky pre ďalší rozvoj spolupráce medzi štátom a katolíckou cirkvou na Slovensku, informoval agentúru SITA tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ministra Lajčáka v tomto kontexte teší, že sa „podarilo pokročiť v príprave dohody o vzájomnom uznávaní dokladov o vzdelaní, ktorá zjednoduší proces uznávania akademických titulov absolventov pápežských univerzít a prispeje k posilneniu akademickej mobility“.

Dohoda o uznávaní dokladov o vzdelaní sa môže podpísať čoskoro

Ustava, podpis, zmluva, madarsko
Foto: SITA/AP
Minister pripomenul, že obe strany majú záujem, aby dohodu medzi SR a Svätou stolicou podpísali počas plánovanej návštevy sekretára Svätej stolice pre vzťahy so štátmi Domeniqua Mambertiho na Slovensku.

„Som presvedčený, že oficiálna návšteva môjho vatikánskeho partnera v Bratislave, ktorá nadviaže na naše veľmi dobré a obsažné rokovania vo Vatikáne v novembri 2012, bude ďalším silným impulzom pre rozvoj vzájomného dialógu vo všetkých oblastiach spoločného záujmu,“ cituje tlačová správa Miroslava Lajčáka. Predseda KBS Stanislav Zvolenský vyzdvihol praktický prínos pripravovanej medzinárodnej dohody o vzájomnom uznávaní dokladov o vzdelaní.

V súvislosti s prípravou predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie v druhom polroku 2016 sa arcibiskup Zvolenský zaujímal o možnosť účasti zástupcu Konferencie biskupov Slovenska na činnosti Národného konventu o Európskej únii.

Ponúkol skúsenosti a vzťahy v rámci Európy, ktoré by mohli byť obohatením slovenského predsedníctva. Minister Lajčák objasnil úlohy Slovenska ako predsedníckeho štátu a pripomenul, že členstvo v Národnom konvente o Európskej únii je otvorené širokej odbornej aj laickej verejnosti vrátane registrovaných cirkví a náboženských spoločností na Slovensku.

Témou diskusie bola aj stratégia ochrany ľudských práv

Počas stretnutia prediskutovali aj otázku prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike, ktorej prijatie vyplýva z uznesenia vlády zo 16. novembra 2011. Stratégia má zhodnotiť aktuálny stav, respektíve východiskovú situáciu, v ktorej sa Slovensko momentálne nachádza v oblasti ochrany, podpory, dodržiavania ľudských práv, vymožiteľnosti práva a implementácie zákonných záväzkov, či odporúčaní medzinárodných monitorovacích orgánov.

Má tiež identifikovať slabé miesta a vytýčiť ciele a úlohy na ďalšie obdobie, určiť kompetencie a čas plnenia. Predseda KBS Stanislav Zvolenský konštatoval, že keďže konečný text stratégie zatiaľ nie je známy, po jeho zverejnení v medzirezortnom pripomienkovom konaní zaujme KBS svoje stanovisko.

Odporúčané články

Členstvo Balkánu v NATO prispeje podľa Lajčáka k bezpečnosti Niektorí Slováci nám môžu v Bruseli škodiť, varuje prezident

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...