Lajčák dostal v olympijskej dedine v Pjongčangu ocenenie za mier, stretol sa aj so športovcami

Danka Barteková, Miroslav Lajčík
Zľava: Členka MOV Danka Barteková a predseda Valného zhromaždenia OSN a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák v Slovenskom dome pred začiatkom XXIII. zimných olympijských hier (ZOH) 2018 v Pjongčangu. Južná Kórea, Gangneung, 9. február 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský

PJONGČANG 10. februára (WebNoviny.sk) – Predseda Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov (VZ OSN) a slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák má v dejisku zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu krátky, ale nabitý program.

V piatkový deň slávnostného otvorenia ZOH 2018 vôbec ako prvý Slovák v olympijskej histórii, ktorému sa dostala pocta v deň otvorenia hier, absolvoval ako člen štafety beh s olympijskou pochodňou v rezorte Alpensia.

Ocenenie v podobe atletického disku

V sobotu navštívil Lajčák horskú olympijskú dedinu (PVL) v Pjongčangu, sprevádzali ho členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na Slovensku Danka Barteková, prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel, vedúci slovenskej výpravy na ZOH 2018 Roman Buček ako aj slovenský olympijský ambasádor a bývalý úspešný biatlonista Pavol Hurajt.

Prelink

„Pri Múre Olympijského prímeria v horskej olympijskej dedine si Miroslav Lajčák prevzal ocenenie ´The Truce Foundation of the USA´, ktoré mu za presadzovanie mierového spolužitia vo svete odovzdal prezident nadácie Hugh Dugan. Následne pridal svoj podpis na symbolický most, na ktorý sa v predchádzajúcich dňoch podpísali vedúci všetkých zúčastnených výprav,“ informuje web olympic.sk.

Okrem Miroslava Lajčáka boli týmto ocenením v podobe atletického disku (nadväzuje sa tak na tradíciu disku z antického Grécka, na ktorom boli v ére starovekých olympijských hier napísané zásady posvätného olympijského pokoja zbraniam – ekecheirie) v dejisku ZOH 2018 dekorovaní ešte prezident organizačného výboru ZOH 2018 I Hi-bom a guvernér provincie Kangwon Čoi Mun-sun.

Debatoval so športovcami

Šéf slovenskej diplomacie sa sa v sobotu rozprával okrem iných aj s francúzskym členom MOV a trojnásobným olympijským víťazom vo vodnom slalome Tonym Estanguetom, ktorý šéfuje organizačnému výboru OH 2024 v Paríži.

Miroslav Lajčák si neformálne podebatoval s ním aj s ďalšími zástupcami komisie športovcov MOV a v rámci obeda aj s reprezentantmi Slovenska – bežkyňou na lyžiach Alenou Procházkovou, snoubordistkou Klaudiou Medlovou, viacerými biatlonistami ako aj s elitnými slalomárkami Veronikou Velez Zuzulovou a Petrou Vlhovou.

„Miroslav Lajčák navštívil aj polikliniku v horskej olympijskej dedine a zoznámil sa s celkovou zdravotnou starostlivosťou o olympionikov, ktorú zabezpečuje organizačný výbor ZOH. Pristavil sa aj pri pietnom mieste, na ktorom si pri kameni prinesenom z antickej Olympie a pri štylizovanom olivovom strome členovia výprav z celého sveta môžu pripomenúť pamiatku svojich blízkych, ktorí už nie sú ´nažive´. Pozrel si aj rekreačné centrum, v ktorom mnoho športovcov sledovalo olympijské súťaže. Tam si podebatoval aj so slovenským päťnásobným účastníkom ZOH v behu na lyžiach Martinom Bajčičákom, ktorý má v Pjongčangu trénerskú premiéru pri tíme biatlonistiek,“ dopĺňa informácia na webe olympic.sk.

Na záver návštevy v horskej ubytovacej dedine Miroslav Lajčák navštívil ubytovacie priestory slovenskej výpravy, pozrel si sobotňajšie súťaže sánkarov a biatlonistiek. Jeho pobyt v dejisku ZOH v juhokórejskom Pjongčangu sa skončí v nedeľu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton SiekelDanka BartekováKlaudia MedlováMiroslav LajčákPavol HurajtPetra VlhováVeronika Velez-Zuzulová