Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Umelec Julien maľuje portrét karikaturistu Jeana Cabuta z týždenníka Charlie Hebdo, ktorého zabili teroristi. Foto: SITA/AP
10. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Lajčák hovoril o terorizme u nás, nie sme symbolom Západu

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Slovensko nepatrí ku krajinám, ktoré by boli ohrozené takým typom terorizmu ako v Paríži. Ako ďalej povedal v relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska – RTVS minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, máme malú islamskú komunitu a nie sme vnímaní ako symbol Západu.

Treba sa vyvarovať silných slov a radikálnych riešení

No osud si podľa neho nevyberáme, treba si dávať pozor. V tomto prípade by mali krajiny klásť dôraz na analýzu, monitorovanie či vyhodnocovanie situácie. Treba sa však podľa neho vyvarovať silných slov či radikálnych riešení. „To je asi to najhoršie, aby sme prichádzali s radikálnymi riešeniami, takto to nie je. Radikálny islam neexistuje, existujú len fanatici, rovnako, ako sú aj v iných oblastiach,“ povedal šéf diplomacie.

Ako pokračoval, netreba zabúdať, že možno väčšou obeťou v mene islamu sú krajiny ako Irak, Jemen či Afganistan. „Treba si povedať, čo sú korene, pretože ide často o frustráciu jednotlivcov zo sociálneho či ekonomického systému,“ informoval s tým, že riešenie nebude ľahké. Preto si treba položiť otázku, čo treba zmeniť, aby sa títo ľudia správali inak.

To, čo sa udialo v Paríži v redakcii satirického časopisu Charlie Hebdo, je podľa Lajčáka nehanebný barbarský zbabelý útok na symboly demokracie, pričom sloboda názoru je jednou z nich.

font color=red>Obrazom: Polícia zabila bratov Kouachiovcov

Lajčák nechápe nenávisť teroristov

Pýta sa, „ako je možné, že k tomu opakovane dochádza, keď sa títo páchatelia narodili v danej spoločnosti, prešli školským systémom a napriek tomu cítia takú nenávisť?“ Ministrovi zahraničných vecí sa nepáči, že sa používa slovo vojna, pretože to vyvoláva ďalší konflikt.

Obrazom: Teroristu z kóšer obchodu zabili

Ak si osvojíme, že to, čo sa deje, je vojna, môžeme čakať, že sa do nej dostaneme, pripomenul. „Poďme hľadať korene a príčiny, neverbujme nových bojovníkov na jednej i druhej strane, ktorí naskočia na to, že sme vo vojne, pretože taká vojna by bola zničujúca pre celú planétu,“ dodal.

Netreba hádzať moslimov do jedného vreca, upozorňuje Lajčák

Ide podľa neho o civilizačné nepochopenie či neschopnosť komunikovať, pričom útok v Paríži je istým spôsobom 11. september 2001 pre Európu. Netreba hádzať všetkých moslimov do jedného vreca a paušalizovať, to je to najhoršie, čo by sme mohli urobiť, poznamenal v Sobotných dialógoch. Predstavitelia islamských štátov, s ktorými sa náš minister zahraničia stretáva, sa od tohto dištancujú, pretože to vrhá zlé svetlo na celý islam.

Ako Miroslav Lajčák v relácii ďalej povedal, zlyhal projekt multikulturalizmu. „Keď existujú komunity, ktoré sa necítia byť súčasťou spoločnosti a výsledkom je, že sa radikalizujú, asi je niečo zlé, my však túto skúsenosť nemáme,“ uviedol. Treba si podľa neho dávať pozor na to, koho púšťame žiť na svoje územie. „Situácia sa nesmie podceniť,“ poznamenal.

Treba zabrániť moslimským komunitám, aby sa radikalizovali

Moslimovia nám chcú podľa predsedu zahraničného výboru NR SR Františka Šebeja (Most-Híd) povedať, čo znamená islam, a teda chcú, aby sme sa podrobili ich výkladu sveta alebo zomreli. „Toto je útok na civilizačné hodnoty, je to vojna anticivilizácie proti tomu, čo my chápeme ako náš civilizačný hodnotový svet,“ povedal.

Treba preto zabrániť tomu, aby sa moslimské komunity radikalizovali, pripomenul. To, že terorizmus plodí sociálna nerovnosť či sociálne problémy, v skutočnosti nie veľmi platí.

Ako Šebej pokračoval, existujú ľudia, ktorí sa z materiálneho hľadiska či iného postavenia nemali na čo sťažovať, na svete je oveľa viac hladujúcejších a trpiacich komunít. „Netreba sa však tváriť, že väčšina moslimov toto odsudzuje, veľká časť je zmanipulovaná svojimi duchovnými, a preto, naopak, túto situáciu oslavuje. Existujú však aj takí, ktorí nie sú teroristi, no sú doktrínovaní,“ povedal na záver predseda parlamentného zahraničného výboru.

Odporúčané články

Francúzi držia vo väzbe podozrivých, al-Kajdá hrozí útokmi Prezident Hollande sa zastal moslimov, varoval pred rasizmom

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...