Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák počas prvého tohtoročného zasadnutia Stálej rady OBSE. Bratislava, 10. január 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
18. 02. 2019 17:32 PolitikaBelgickoPolitika z lokality Belgicko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Lajčák riešil bezpečnostnú situáciu na Ukrajine, s ministrami sa dohodol na sankciách voči Rusku

BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) – Neformálne raňajky s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny, bezpečnostná situácia v krajine a reformný proces, hodnotenie situácie v Sýrii, ale aj región Afrického rohu a situácia vo Venezuele boli hlavnými témami pondelkových rokovaní ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka v Bruseli. Konalo sa tam zasadnutie šéfov diplomacií EÚ na Rade pre zahraničné veci (FAC).

Odmínovanie území

Samotnému zasadnutiu predchádzali neformálne raňajky s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom, ktorých cieľom bolo prediskutovať aktuálny vývoj v tejto krajine v kontexte prezidentských a parlamentných volieb a súčasných rusko-ukrajinských vzťahov. Účastníci stretnutia skonštatovali, že situácia na Kryme, v Donbase a v Azovskom mori zostáva naďalej napätá.

Lajčák ako úradujúci predseda OBSE informoval o ambícii nájsť spôsob, ako zmierniť zlú humanitárnu situáciu v krízových regiónoch a pomôcť ľuďom, ktorí trpia v dôsledku konfliktu. Jednou z takýchto aktivít by mohlo byť aj odmínovanie území, obývaných civilným obyvateľstvom. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

Štyri hlavné ciele

Na zasadaní FAC ministri hovorili o Ukrajine z hľadiska politickej a bezpečnostnej situácie a venovali sa aj reformnému procesu. Lajčák v tejto súvislosti poukázal na to, že ukrajinská strana by sa mala zamerať na štyri hlavné ciele, a to na zabezpečenie konania slobodných a spravodlivých prezidentských a parlamentných volieb, na pokračovanie reformného procesu, na snahu o deeskaláciu situácie na východe Ukrajiny a na aktivity zamerané na zlepšenie životnej úrovne obyvateľstva oblastí postihnutých konfliktom.

Šéfovia európskych diplomacií sa politicky dohodli na zavedení ďalších individuálnych sankcií voči Rusku v súvislosti s novembrovým incidentom v Kerčskom prielive a následným zadržaním 24 ukrajinských námorníkov a plavidiel.

Pri hodnotení situácie v Sýrii sa zamerali na možné dôsledky stiahnutia amerických vojenských síl z krajiny, na ďalšie potenciálne riziká s tým spojené, ako aj na ďalšie smerovanie politického procesu. Pondelkové rokovanie bolo prípravou na 3. bruselskú konferenciu k situácii v tejto blízkovýchodnej krajine, ktorá sa má uskutočniť 13. a 14. marca a bude mať opätovne humanitárny, politický a regionálny rozmer.

Mierové vyriešenie konfliktu

Jej cieľom je mobilizovať podporu, ale aj vytvoriť priestor pre nového vyslanca OSN Geira Pedersena na ďalšie napredovanie Ženevského procesu. Spolupredsedať jej budú EÚ a OSN.

„Záujmom Slovenska je mierové vyriešenie konfliktu v Sýrii, realizácia politického procesu pod záštitou OSN a rešpektovanie demokratických princípov a ľudských práv,” uviedol Lajčák.

Ministri sa zaoberali aj regiónom Afrického rohu, osobitne možnosťami zvýšenia akčnosti a diplomatického úsilia EÚ smerom k podnieteniu spolupráce s krajinami tejto oblasti.

Šéfovia diplomacií sa dotkli tiež mierovej zmluvy medzi Etiópiou a Eritreou a jej pozitívneho dopadu na celý región. Slovensko podľa Lajčáka podporuje región Afrického rohu pri zjednocovaní a prekonávaní rozdielov a osobitne odporúča sústrediť sa na Somálsko.

Závery o klimatickej diplomacii

Poslednou témou rokovacieho dňa FAC bola Venezuela ako pokračovanie komplexnej diskusie z Gymnichu spred dvoch týždňov. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogherini informovala o výsledkoch stretnutia Medzinárodnej kontaktnej skupiny, ktorá sa konala v Montevideu 7. februára a ministri sa v diskusii venovali hodnoteniu aktuálneho vývoja v krajine s dôrazom na humanitárny aspekt. „Slovensko podporuje mierové a inkluzívne riešenie súčasnej situácie vo Venezuele,” zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Rada v pondelok prijala Závery o klimatickej diplomacii, Jemene a o ľudských právach. Uskutočnilo sa aj koordinačné stretnutie ministrov zahraničných vecí Visegrádskej štvorky. Minister Lajčák rokoval tiež s nemeckým ministrom zahraničných vecí Heiko Maasom o aktuálnych otázkach v rámci agendy OBSE.

Odporúčané články

Video: Fico odmieta uznať Guaidóa dočasným prezidentom Venezuely a povedal aj prečo Extrémisti rastú na sile, Lajčák na konferencii o antisemitizme spomenul príbeh Vrbu a Wetzlera

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X